המשמר החברתי: ציון חברתי נכשל למרצ ולליברמן

אנחנו בוחרים בהם וגם משלמים להם את השכר בתקווה שיהיו חברתיים, אבל מה באמת נעשה לטובתנו במשכן? כשנה וחצי לאחר הבחירות האחרונות, המשמר החברתי "מחלק ציונים" לחברי הכנסת והמפלגות, ובמפלגת מרצ לא ישמחו להראות להורים את התעודה

מה הם עשו בשבילנו? (רויטרס)

גם אם הבחירות הבאות עוד רחוקות, כבר עכשיו ניתן לקבוע מי עומד ביעדי החקיקה - או לפחות משתדל ונוכח. מושב הקיץ של הכנסת הסתיים לא מכבר, בצל המבצע בעזה, והמשמר החברתי חילק לחברי הכנסת ולמפלגות ציונים על העשייה והחקיקה החברתית, שעמדה במוקד המחאה החברתית של שנת 2011 שקדמה לבחירות. אז איפה הנבחרים שלכם מדורגים?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במדד החברתי כבשו דווקא חברי הכנסת של העבודה את צמרת הדירוג: תשעה מתוך עשרת המקומות הראשונים מאויישים על ידי הפרלמנטרים של מפלגת הפועלים, והחברתי ביותר מביניהם הוא יו"ר התאחדות הסטודנטים לשעבר, ח"כ איציק שמולי. אחריו בדירוג חבריו כבל, בר, שי, רוזנטל, מזרחי, בירן ושפיר, וח"כ דב חנין הוא היחיד שדורג בעשיריה הראשונה שאינו ממפלגת העבודה.

לעומת הח"כים מהעבודה, מפלגת מרצ לא הוציאה לפועל את האג'נדה החברתית בה דגלה במרוץ לבחירות: בארגון המשמר החברתי ציינו לרעה את חברי הכנסת של מרצ, שבניגוד לעבר קיבלו "ציון חברתי" נמוך (שמבוסס על הצעות החוק וההצבעות).

קפץ לצמרת הדירוג. שמולי (חדשות 2)

"תפקוד האופוזיציה נפגע בגלל נוכחות מועטה"

בין היתר, מציינים במשמר החברתי, אף חבר כנסת ממרצ לא נכח בהצבעה על חוק מע"מ אפס אחוז, למרות שראש המפלגה גלאון כינתה אותה "מקוממת ולא חוקתית". במשמר החברתי טענו כי "תפקוד האופוזיציה נפגע בגלל נוכחות מועטה בהצבעות חברתיות-כלכליות והאופוזיציה שכחה את תפקידה".

על הקואליציה, לעומת זאת, מצאו כמה מילים טובות להגיד: 39 חברי כנסת של הקואליציה (מתוך 68) שיפרו את מקומם בדירוג מהמושב הקודם, כשח"כ משה פייגלין רשם את העלייה הגבוהה ביותר - מהמקום ה-98 למקום ה-29.

לעומתו, ראש ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, "זכה" לכבוד המפוקפק ודורג במקום האחרון במדד, עם 8 נקודות מתחת לאפס. עוד נציג קואליציה שדווקא ספג ביקורת הוא שר החוץ ליברמן, שלא נכח באף הצבעה בנושאים חברתיים-כלכליים לאורך כל המושב.

"האכזבה הגדולה ביותר שלנו היא מהאופוזיציה"

ח"כ יריב לוין, ראש הקואליציה, הוא שיאן הנוכחות בהצבעות בנושאים חברתיים-כלכליים, וח"כ דב ליפמן מ"יש עתיד" דורג במקום גבוה יותר מכל חברי הכנסת של מרצ. גם השר החברתי ביותר (שר הרווחה מאיר כהן) וגם השרה הכי פחות חברתית (שרת הבריאות יעל גרמן) הם בני מפלגתו של ליפמן.

גוף נוסף שספג ביקורת מהמשמר החברתי הוא ועדת השרים לחקיקה, בה הצבעות השרים חסויות: על פי הנתונים, הוועדה דחתה הצעות חוק חברתיות רבות, אם כי במפתיע נדחו יותר הצעות מטעם ח"כים מהקואליציה דווקא. "המשמעות היא שחברי הכנסת של הקואליציה הם המוחלשים ביותר בכנסת", טענו במשמר החברתי, "מכיוון שההצעות שלהם נבלמות".

בעז רקוץ', מנכ"ל המשמר החברתי, ניסה להסביר את הנתונים: "רבים מהח"כים ינסו לתרץ ולקשור את ציונם הנמוך במדד החברתי למצב הביטחוני בדרום, אבל לציבור אסור להתבלבל: הח״כים כנראה שכחו שכנס הקיץ היה כבר לקראת סופו כשהמבצע החל. האכזבה הגדולה ביותר שלנו היא מהאופוזיציה".