המשלחת הישראלית הגיעה לקהיר: "לא נקבל הפסקות אש קצרות טווח"

נציגי ישראל לשיחות מול הפלסטינים הגיעו לקהיר ושלחו מסר תקיף לחמאס. "חידוש האש לאחר 72 השעות יוביל להרחבת המבצע", אמר גורם מתוך המשלחת. גורם מדיני: "נושא הנמל הימי לא עומד על הפרק"

השיחות נמשכות בקהיר, ארכיון (רויטרס)

בקהיר החלו השיחות בין ישראל לפלסטינים תוך הערכה כי ניתן יהיה לנסח מסמך הבנות להסכם הפסקת אש ארוך טווח. במשלחת הישראלית שולחים מסר לנציגי הפלגים הפלסטינים ואומרים כי ישראל לא תקבל הפסקת אש קצרת טווח בלבד. "אנחנו מוכנים להפוגה עד שיושלם המשא ומתן, אך חידוש האש בתום 72 השעות עלול להוביל להרחבת המבצע", הזהיר בכיר ישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסר הישראלי לחמאס מגיע לאחר שהארגון הפר את הפסקת האש הקודמת ופתח בירי מיד עם סיומה. בכך הכשיל את המגעים הקודמים ליישום המתווה המצרי להפסקת האש, וגרם להסלמה נוספת ולחידוש התקיפות מצד ישראל. עד כה נשמרת הפסקת האש בת 72 השעות שהחלה אמש בחצות.

מקורות מדיניים בישראל אומרים כי קיים פוטנציאל להסכם הסדרה שעליו יוסכם בקהיר וכי הדיונים מתמקדים בהבנות "עמוד ענן" ובחבילות שהפלסטינים יוכלו להציג כהישג עבור אנשיהם. "עניין הנמל הימי ודרישות מסוג זה לא עומדות על הפרק", הדגישו היום בישראל.

השקט יישמר? ארכיון (רויטרס)

בקרב נציגי שני הצדדים, הישראלים והפלסטינים, קיימת הערכה כי ניתן יהיה להגיע למסמך הבנות במסגרת 72 השעות של הפסקת אש, ואם לא אז להאריך את זמן ההפוגה שעליה הוחלט. בשלב זה נראה כי הפלסטינים מוכנים לוותר על מרבית הדרישות המוקדמות שלהם, שעוד קודם לכן נראו מעט מופרכות.

על פי המסתמן, הפלסטינים ירדו מהדרישה לנמל ימי ומרצונם לחזור ולהפעיל נמל תעופה ברצועה. גם הדרישה למעבר חופשי של אזרחים וסחורות בין הגדה המערבית לרצועה לא עומדת עוד על הפרק. ישראל מנגד מוכנה לשקול הרחבה של תחום הדיג, לתחום שתואם את צרכי הביטחון של ישראל.

הפלסטינים מעריכים כי המצרים ייענו לבקשתם להפעיל מחדש את מעבר רפיח, אך יתנו זאת בנוכחות של אנשיו של יו"ר הרשות אבו-מאזן לאורך כל המעבר. לשם כך ידרשו המצרים נוכחות של לפחות אלף מחייליו של אבו-מאזן, דרישה שעשויה להכביד על ראש הרשות ולא ברור אם תתקבל על ידי הצדדים. כמו כן ישראל עשויה להסכים לדרישה להגדיל את מעבר הסחורות במעבר כרם שלום.