סגן איתן: "רציתי למצוא את הדר חי"

כינו אותו גיבור, שיבחו וסיפרו שעשה מעשה הרואי כשנכנס לתוך המנהרה אליה נחטף סגן הדר גולדין – אבל סגן איתן לא מבין על מה כל המהומה. מבחינתו הוא פעל על פי רוח מפקדו שנהרג באותה תקרית, ועשה את מה שכל אחד אחר היה עושה. "נהרג לי מ"פ ושני חיילים. את מי זה מעניין עכשיו אם נכנסתי למנהרה?", אמר לחדשות 2

בשבועיים האחרונים הפך סגן איתן לשם מוכר בכל בית - לוחם ותיק בפלוגת הסיור של גבעתי, בוגר המכינה הצבאית בעלי בן 23, שמבחינתו עשה רק את מה שציפו באותו בוקר יום שיש בדרום הרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה היה בשעה 8:15, רבע שעה אחרי שהתחילה הפסקת האש", שיחזר סגן איתן, סגנו של מפקד היחידה בניה שראל ז"ל. "בניה זיהה איזשהו מבנה דו-קומתי ותצפיתן שעומד בו. הוא אמר לצוות והודיע בקשר - 'אני הולך לקטוף את אותו תצפיתן'. באותו זמן נפתחה אש ושמענו את בניה צועק משהו לא מובן, וזהו. זה סוף האירוע".

ממה שהתברר בתחקיר המקרה, אותו תצפיתן היה חלק מחוליית חמאס שארבה לכוח ופתחה לעברם באש ממנה נהרגו במקום מפקד הפלוגה רב-סרן בניה שראל והקשר שלו ליאל גדעוני ז"ל. כשסגן איתן הגיע עם הכוח שלו לזירת האירוע הוא זיהה במבנה הסמוך פיר פתוח של מנהרה ממולכדת - ומבין שבעצם הסיפור רק מתחיל.

"אני שומע מישהו מאחוריי צועק 'גולדין, גולדין', ואני רואה את ליאל ובניה ובחפ"ק מ"פ אני רואה רק חמישה אנשים ושגולדין חסר", נזכר סגן איתן. "אני נותן פקודה בקשר לכולם לתת מספרי ברזל. כל מפקדי הצוותים אומרים 'ירוק בעיניים' שזה אומר שכולם נמצאים, והחפ"ק מודיע שגולדין איננו. בשלב הזה אני מבין שגררו את גולדין לתוך הפיר של המנהרה ושהזמן מתקתק".

"אני מבין שגררו אותו למנהרה", הדר גולדין

"בתוך המנהרה חשוך לגמרי ויש שקט של מוות"

"אני אומר למישהו בחפ"ק שאני נכנס פנימה, והוא אומר שזה נראה ממולכד והוא לא חושב שזה מה שנכון לעשות. אני רק חיפשתי את האישור, אז אני עולה מול המג"ד והוא אומר לי לחכות, שמעתי את המח"ט בקשר אז עליתי גם מולו ואמרתי שאני נכנס פנימה. הוא אמר 'בסדר גמור, תזרוק רימון', ובדיוק אז המג"ד הגיע ונתן לי גם הוא אור ירוק".

סגן איתן ניסה להסביר מה התחושות והמחשבות בסיטואציה שכזאת: "הדבר היחיד שעובר לי בראש הוא להביא את גולדין. נכנסות גם מחשבות שאולי אני יכול לגרום ליותר נזק מתועלת - שאני יכול להתפוצץ או שיכולים לחטוף אותי גם כן, או פשוט שיירו בי בתוך המנהרה. אבל זה הכל קורה תוך שניות, ככה שלמרות המחשבות ברור לי שהדר שם ושאני נכנס להביא אותו. לא חשבתי אפילו על אם אני אמצא אותו בחיים או לא".

חיילי צה"ל בוחנים מנהרות בעזה, ארכיון (דובר צה"ל)

בשלב ראשון סגן איתן זורק רימון ויורד לפיר, רק כדי לגלות שהוא לא יכול להתקדם עם הציוד הכבד שעליו. הוא עולה למעלה, מקבל אישור להוריד את האפוד, הקסדה והנשק ונכנס שוב - הפעם רק עם אקדח ופנס. "אני יורד למטה ומתחיל לזחול בפנים, לעקוף את הבטון ואז ראיתי שהמנהרה נפתחת למשהו יותר גדול", סיפר. "חשוך לגמרי בפנים ויש שם שקט של מוות. אני רואה את המנהרה ואני מבין שאני צריך איתי עוד אנשים, חזרתי אחורה וצעקתי לאנשים בחוץ שיבואו איתי. אחד ממפקדי הצוותים ועוד חייל שלו יורדים יחד איתי למטה".

"אנשים נהרגו - מה קשור גיבור עכשיו?"

"בתוך המנהרה רואים אולי 2-3 מטר קדימה ומעבר לזה כלום. חושך מוחלט. אבל מתקדמים כדי להביא את הדר. אין לי הערכה לא של זמן, ולא של מרחק ולא של כיוונים. אתה מקבל בפנים איזשהו ורטיגו", סיפר סגן איתן. "אני ממשיך להתקדם ומתדרך את הבחור שמאחוריי שיש לו מקום לשים על הכתף שלי את הקנה של נשק, וככה אנחנו מתקדמים עד שמגיעים להסתעפות ראשונה של המנהרה. אני רץ ורץ ורץ ורץ ואני לא רואה סוף. אין אור בקצה המנהרה זה בול זה, פשוט אין סוף וזה השלב שבו התלבטתי. אבל אז זיהיתי את הפריטים של הדר שהיו מלאים בדם".

בניה שראל וליאל גדעוני ז"ל, שנהרגו באותה

בסך הכל הם שהו במנהרה יותר מחצי שעה, וברגע שיצאו המשיכו להילחם במחבלי חמאס, ורק מאוחר יותר חזרו למטה כדי לאסוף את הפריטים של הדר גולדין - אלה שאפשרו לקבוע את מותו ולהביאו לקבר ישראל. "אני רציתי למצוא את הדר חי, לא להביא ראיות שהדר נהרג. לא בשביל זה נכנסתי למנהרה", מספר סגן איתן על תחושת ההחמצה.

"מבחינתי לא הצלחתי, אני לא רואה את עצמי גיבור. הייתי במקום הנכון בזמן הנכון ועשיתי את מה שאני צריך לעשות. נהרג לי מ"פ ונהרגו לי שני חיילים את מי זה מעניין עכשיו אם נכנסתי למנהרה? זה לא שייך, אנשים נהרגו, מה גיבור עכשיו, מה זה קשור?", אומר סגן איתן בצניעות ומסביר כי "זאת הייתה הרוח - זאת הייתה הרוח של בניה ואני בטוח שהוא היה עושה את זה לפניי, וזאת היית הרוח של הדר, וזאת הרוח של היחידה, וזו הרוח הצבא ושל המדינה שלנו. זאת לא גבורה, זה עם ישראל".