חמאס: "ישראל לא תעמוד במלחמת התשה"

בריאיון מדוחא מסר דובר הנהגת החוץ של חמאס כי ארגון הטרור לא מתכוון לעצור את הירי. "אנחנו מסוגלים להמשיך במלחמת התשה, וישראל לא תעמוד בה", הבהיר חסאם בדראן. "הדרישות שלנו אינן נתונות לדיון"

שיגור רקטה מרצועת עזה, ארכיון (בראל אפרים)

חמאס ממשיך לעשות שרירים ויוצא בהצהרה עיקשת נוספת. "אנחנו מסוגלים להמשיך במלחמת התשה, וישראל לא תעמוד בה", אמר היום (ו') דובר הנהגת החוץ של חמאס, חסאם בדראן, בריאיון מדוחא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדרישות שלנו אינן נתונות לדיון", הבהיר בדראן. "ישראל ניסתה ומנסה למשוך זמן ולהאריך את הפסקת האש מבלי לתת לנו דבר בתמורה. אנחנו מוכנים ללחימה גם בזמן השיחות. הבהרנו שאנחנו לא מסכימים להפסקת אש פתוחה, בלתי מוגבלת בזמן, ולמשא ומתן שאין לו מועד סיום, שהרי זה רצונה של ישראל".

עזאם אחמד, ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר, הדגיש כי צוותו ימשיך במגעים עם קהיר למרות סיום הפסקת האש. "פנינו לא להסלמה - אנו מוכנים לפעול עם אחינו המצרים להסכם סופי שיסיר את המצור", הוסיף.

משרד החוץ המצרי קרא לצדדים לשוב לשולחן המתן, והדגיש כי "הושגו הבנות ברוב הסוגיות, ונותרו פערים רק במספר קטן של נושאים".

תקיפה ברצועה, הבוקר

זמן קצר לאחר שצה"ל החל במתקפה של מטרות טרור ברחבי הרצועה, אומר גורם מדיני בכיר כי "ישראל לא תנהל משא ומתן על הפסקת האש תחת אש. נמשיך בתקיפות עד שחמאס יאותת באמצעות המצרים שהוא מוכן לשוב לשולחן המשא ומתן". הדברים נאמרו שעות ספורות לאחר שחמאס חידש את הירי לעבר יישובי הדרום, ולאחר שנציגי המשלחת הישראלית לשיחות במצרים שבו לישראל.

שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, יאיר לפיד, כתב היום בעמוד הפייסבוק שלו: "חוזרים לתקוף את הטרוריסטים של עזה. איש בישראל לא רצה בזאת, אבל לא נפקיר את תושבי הדרום. מי שיורה לעברם, דמו בראשו".

"מי שיורה, דמו בראשו". לפיד (פלאש 90)

עשרות רקטות נורו לעבר ישראל משעות הבוקר

משעות הבוקר נורו עשרות רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי ישראל, צה"ל שמר על איפוק ונמנע מתגובה במשך יותר משעתיים. שני בני אדם נפצעו מרסיסים במועצה האזורית שדות נגב. מצבו של אחד מהם בינוני עד קשה והשני נפצע קל. שניהם טופלו במקום על ידי מד"א וצוותים של הצבא, והועברו לבתי החולים סורוקה וברזילי.

כשהאש לא נפסקה, הנחו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון את צה"ל להגיב בעוצמה להפרת הפסקת האש. תוך דקות החלו הכוחות הפרוסים בשטח בירי ארטילרי לעבר מטרות שיגור ברחבי הרצועה. הפלסטינים מדווחים על ילד בן 10 שנהרג בתקיפה של מסגד בשכונת שייח רדואן. עוד לפני התגובה הישראלית, החלו אלפי פלסטינים להימלט מבתיהם.

שני פצועים בעוטף עזה

בימים האחרונים מאז הסגת הכוחות, נותרו חיילי צה"ל פרוסים באזור הגדר ובתוך היישובים בעוטף עזה במוכנות מלאה לפעולה, בהתאם להחלטות והנחיות הדרג המדיני. בדובר צה"ל הדגישו הבוקר כי "התקיפות מתבצעות לאור חידוש ירי תלול המסלול לעבר שטח ישראל וכי צה"ל נערך לאפשרות זו ונחוש להמשיך ולשמור על ביטחון תושבי מדינת ישראל".

עוד קודם לכן הצהירו גורמים במשלחת הפלסטינית כי המגעים בקהיר לא הבשילו לכדי הסכם. "לא הושגה הסכמה להארכת ההפוגה", אמר נציג לשיחות. דובר החמאס סאמי אבו-זוהרי אמר כי "לא הושגו בקהיר הבנות שיאפשרו הארכת ההפוגה אבל השיחות נמשכות". גם המצרים, המתווכים בין ישראל לפלסטינים מסרו כי הם קוראים מחדש לצדדים להמשיך ולחתור להפוגה.

על פי דיווחים פלסטינים, ישראל סירבה לקבל את דרישת חמאס בנושא הנמל, שחרור יותר מ-50 אסירים ששוחררו בעסקת שליט והסרת המצור על הרצועה. לדברי נציגי החמאס, ישראל היא שאחראית לסיום ההפוגה כשסירבה לדרישות שהציג הארגון בפני המתווכים המצרים בקהיר.