גורם מדיני: "לא ננהל מו"מ תחת אש"

לאחר שהחמאס שבר את הכלים וחידש את ירי הרקטות, הגיב צה"ל בתקיפת מטרות טרור מדרום ועד צפון הרצועה. בישראל מדגישים כי התקיפות יימשכו "עד שחמאס יאותת באמצעות המצרים שהוא מוכן לשוב למו"מ"

"לא ננהל מו"מ תחת אש" (רויטרס)

זמן קצר לאחר שצה"ל החל במתקפה של מטרות טרור ברחבי הרצועה, אומר גורם מדיני בכיר כי "ישראל לא תנהל משא ומתן על הפסקת האש תחת אש. נמשיך בתקיפות עד שחמאס יאותת באמצעות המצרים שהוא מוכן לשוב לשולחן המשא ומתן". הדברים נאמרו שעות ספורות לאחר שחמאס חידש את הירי לעבר יישובי הדרום, ולאחר שנציגי המשלחת הישראלית לשיחות במצרים שבו לישראל. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משעות הבוקר נורו עשרות רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי ישראל, צה"ל שמר על איפוק ונמנע מתגובה במשך יותר משעתיים. שני בני אדם נפצעו מרסיסים במועצה האזורית שדות נגב. מצבו של אחד מהם בינוני עד קשה והשני נפצע קל. שניהם טופלו במקום על ידי מד"א וצוותים של הצבא, והועברו לבתי החולים סורוקה וברזילי.

כשהאש לא נפסקה, הנחו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון את צה"ל להגיב בעוצמה להפרת הפסקת האש. תוך דקות החלו הכוחות הפרוסים בשטח בירי ארטילרי לעבר מטרות שיגור ברחבי הרצועה. הפלסטינים מדווחים על ילד בן 10 שנהרג בתקיפה של מסגד בשכונת שייח רדואן. עוד לפני התגובה הישראלית, החלו אלפי פלסטינים להימלט מבתיהם.

בימים האחרונים מאז הסגת הכוחות, נותרו חיילי צה"ל פרוסים באזור הגדר ובתוך היישובים בעוטף עזה במוכנות מלאה לפעולה, בהתאם להחלטות והנחיות הדרג המדיני. בדובר צה"ל הדגישו הבוקר כי "התקיפות מתבצעות לאור חידוש ירי תלול המסלול לעבר שטח ישראל וכי צה"ל נערך לאפשרות זו ונחוש להמשיך ולשמור על ביטחון תושבי מדינת ישראל".

הטיפול בפצועים, הבוקר (חדשות 2)

עוד קודם לכן הצהירו גורמים במשלחת הפלסטינית כי המגעים בקהיר לא הבשילו לכדי הסכם. "לא הושגה הסכמה להארכת ההפוגה", אמר נציג לשיחות. דובר החמאס סאמי אבו-זוהרי אמר כי "לא הושגו בקהיר הבנות שיאפשרו הארכת ההפוגה אבל השיחות נמשכות". גם המצרים, המתווכים בין ישראל לפלסטינים מסרו כי הם קוראים מחדש לצדדים להמשיך ולחתור להפוגה.

על פי דיווחים פלסטינים, ישראל סירבה לקבל את דרישת חמאס בנושא הנמל, שחרור יותר מ-50 אסירים ששוחררו בעסקת שליט והסרת המצור על הרצועה. לדברי נציגי החמאס, ישראל היא שאחראית לסיום ההפוגה כשסירבה לדרישות שהציג הארגון בפני המתווכים המצרים בקהיר.

התקיפות בעזה התחדשו (AP)

דובר חמאס: "מוכנים למלחמת התשה ארוכה"

השיחות בקהיר נערכו בצל האולטימטום שהציב חמאס לפיו יחודש הירי אם לא תהיה הסכמה ישראלית עקרונית להקמת נמל ימי בעזה. דובר חמאס אבו-עוביידה איים עוד אתמול על ישראל ואמר כי "כל החלטה ישראלית לפלוש שוב לרצועה משמעותה הרס צה"ל. אנו מוכנים להתחיל מחדש את המערכה וללכת למלחמת התשה ארוכה. ההתנגדות מסוגלת בעזרת אללה וכוחו לכפות את תנאיה ואת תנאי העם על האויב הציוני. נהפוך את הטנקים של האויב למשחק בידי עזה".

בישראל הבהירו אתמול שורה של גורמים בכירים כי התגובה לחידוש הירי מעזה תהיה קשה. גורם מדיני בכיר טען אמש כי ישראל אינה מזלזלת באיומים של חמאס והוסיף כי הדבר נובע בעיקר ממצוקת הארגון מול מצרים, שמנסה להביא לכך שאבו-מאזן יקבל לידיו את השליטה על הרצועה. "אני לא בטוח שהקרב נגמר", אמר רה"מ בריאיון לרשת פוקס האמריקנית. "אני חושב שעליהם לקחת בחשבון את האפשרות שאם הם ימשיכו לירות אנחנו נמשיך להגיב".

שיגורים רבים מאז שעות הבוקר (יהודה אהרוני)

בפיקוד העורף הורו הבוקר לתושבים בדרום לשהות ליד מרחבים מוגנים הוכרזה חזרה מוחלטת לשגרה בכל הארץ. אמש קיימו בפיקוד העורף שיחות עם ראשי הערים והמועצות והכינו אותם לאפשרות כזו. במקביל, במשרד הביטחון החליטו להאריך את המצב המיוחד בעורף ביישובים המרוחקים עד 40 קילומטר מהרצועה עד ליום ראשון. להחלטה הזו יש כמובן גם משמעות כלכלית.

צה"ל הגיב בירי ארטילרי (רויטרס)

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, רוני דניאל, ניר דבורי, עמית ולדמן, ירון שניידר, מתן חצרוני ויואב אבן.