קצין צה"ל שיגר מכתב לראש ממשלת טורקיה ארדואן: "אנחנו לא היטלר"

בצעד חריג, החליט סגן-אלוף במילואים ששירת במבצע "צוק איתן", לשלוח מכתב לראש ממשלת טורקיה ארדואן, על רקע התבטאויותיו לפיהן "ישראל גרועה יותר מהצורר הנאצי". הקצין הזכיר לארדואן כי משלחות ישראליות, בהן לקח חלק, סייעו במשברים הומינטריים שהתרחשו בעבר בטורקיה

ראש ממשלת טורקיה ארדואן (AP)

מהמלחמה בעזה - למערכה הדיפלומטית: סגן אלוף במילואים אלון סיני, ששימש במבצע "צוק איתן" כסגן מפקד הרפואה של פיקוד הדרום, לקח חלק במשלחות צה"ל לטורקיה לאחר רעידת האדמה הגדולה שהתרחשה במדינה לפני 15 שנים. לאחרונה החליט סא"ל סיני לשגר מכתב לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן והנשיא עבדוללה גול, בו הלין על דברי ארדואן, בהם השווה האחרון את ישראל לצורר הנאצי אדולף היטלר. את המכתב הוא העביר לאישים הבכירים דרך שגרירות טורקיה בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקצין הזכיר לגול וארדואן כי בשנת 1999 הוציאה ישראל שתי משלחות לטורקיה לאחר רעידת האדמה הקשה שהתרחשה בשטחה. צוותי החילוץ ,ההצלה והרפואה שהיה חלק מהם, עבדו מסביב לשעון על מנת לחלץ ולטפל בכמה שיותר ניצולים - תוך סיכון עצמי תחת ההריסות ורעידות אדמה נוספות שהתרחשו בזמן הטיפול בנפגעים.

"שכן יקר, 24 שעות לאחר אותה רעידת אדמה ארורה שהכתה את עמך, יצאה משלחת הצלה של מדינת ישראל המורכבת מקציני וחיילי צה"ל בסדיר ומילואים של חיל הרפואה ופיקוד העורף בהנחיית ממשלת ישראל למבצע סיוע הומניטארי במספר ערים ברחבי טורקיה", הוא כתב.

"עם הנחיתה, ביקשה המשלחת להגיע למקומות ההרס הקשים ביותר. כל אזרחי ישראל עקבו בנשימה עצורה ובחרדה לגורל שכנינו, ידידינו אזרחי טורקיה. המוני אזרחי מדינת ישראל החלו במופעי איסוף ציוד: מים, אוכל, בגדים, משחקים לילדים, טיטולים לתינוקות וציוד רפואי".

רעידת אדמה בטורקיה. ארכיון (רויטרס)

"ארדואן העליל על ישראל"

באשר להשוואה להיטלר אמר: "יהודי אירופה חיו תוך קידום התרבות המקומית, פיתחו את האקדמיה, הרפואה, המוסיקה, הכלכלה, הבנייה. לעומת הירי של חמאס על אזרחים ישראלים ופלסטינים, כמו גם השקעה רבה בבנייה - רק חבל שמדובר בבנייה של מנהרות במקום בתי ספר, מרפאות ובתי חולים".

סא"ל במילואים סיני (באדיבות המצולם)

מכתבו בא על רקע דברים קשים שאמר ראש ממשלת טורקיה ארדואן בשבועות האחרונים בעקבות המבצע בעזה. "לישראל אין מצפון, כבוד או גאווה", אמר ארדואן. "מי שמגנים את היטלר יום וליל, התעלו על הברבריות שלו".

בשיחה עם חדשות 2 Online הסביר סיני כי "מכתב זה נכתב לאחר שבועות בהן אני רואה את ראש ממשלת טורקיה מעליל על מדינת ישראל בנושא חוסר הומניטאריות ומצור על עזה. אני יכול להגיד מניסיון אישי רב שנים וגם במבצע הנוכחי, על ההתעסקות הרבה בכל יום ביומו בסיוע ההומניטארי לפלסטינים בעזה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv