שעות לפני הפסקת האש: שתי רקטות נורו לעבר אשקלון ויורטו

זמן קצר לאחר שישראל ומצרים אישרו את היוזמה המצרית להפסקת אש של 72 שעות, נורו שתי רקטות לאזור אשקלון ויורטו. לא ידוע על נזק או נפגעים. בשעה 08:00 צפויה להתחיל הפסקת האש

יירוט רקטות, ארכיון (חדשות 2)

סיבוב ירי אחרון? זמן קצר לאחר שישראל וחמאס הסכימו להצעה המצרית להפסקת האש שתחל בשעה 08:00 בבוקר ותימשך 72 שעות , התחדש ירי הרקטות מהרצועה. סמוך לשעה 00:50 הלילה (ג') נשמעו אזעקות באשקלון, באזור התעשייה הסמוך לעיר ובמועצה האזורית חוף אשקלון, ומערכת "כיפת ברזל" יירטה שתי רקטות באזור העיר. לא ידוע על נזק או נפגעים כתוצאה מהירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 23:00 אישרה ישראל את הסכמתה להצעה המצרית, ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בטלפון על ההתפתחויות. דובר חמאס, פאוזי ברהום, הודיע כי הארגון אישר את ההצעה המצרית גם כן. גורם ישראלי בכיר צוטט הלילה בסוכנות הידיעות רויטרס כאומר: "אם הפסקת האש תיאכף, אין סיבה לנוכחות צה"ל בתוך הרצועה".

הגורם הדגיש כי ישראל תעקוב אחר צעדי חמאס "בסקפטיות מסוימת". בכיר בבית הלבן בירך על הפסקת האש, והדגיש כי האחריות לשמירה על הפסקת האש מוטלת על חמאס: "זו הזדמנות אמיתית, אנחנו תומכים ביוזמה המצרית", אמר טוני בלינקן, סגן היועץ לביטחון לאומי לנשיא, בריאיון לרשת CNN.

הפסקת אש?

ארה"ב: "לכבד את ההפסקה בלחימה"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי מסרה כי ארה"ב "מביעה תמיכה רבה" בהפסקת האש. סאקי קראה לישראל ולפלגים הפלסטינים "לכבד את ההפסקה בעוינות", והדגישה כי ארה"ב התעקשה על הפסקת מתקפת הטילים והמנהרות על ישראל בצד הפסקת הסבל לאנשי עזה. "אני משבחת את ממשלת מצרים על תפקידה בניסיון להפסיק את הלחימה", הוסיפה סאקי.

מוקדם יותר פרסמה רשת אל-ערבייה כי ישראל הודיעה למצרים על הסכמתה להפסקת אש ללא תנאי. בתמורה לכך, על פי הדיווח, היא תסיג את שארית כוחות צה"ל מרצועת עזה. זמן קצר לאחר מכן פרסם משרד החוץ המצרי הודעה שבה נאמר כי קהיר "קראה לשני הצדדים לקיים הפסקת אש החל ממחר ב-8:00 בבוקר ל-72 שעות שניתנת להארכה".

לדברי המשרד, "אחרי שתצא לפועל הפסקת האש, יחל המשא ומתן לביצוע היוזמה המצרית". במקביל, מסרו מקורות פלסטיניים לתחנת הטלוויזיה "אל-קודס" המזוהה עם חמאס כי "המשלחת הפלסטינית בקהיר הסכימה על הפסקת אש ל-72 שעות שתתרחש בו זמנית עם נסיגה כוללת של הצבא הישראלי מהאזורים המזרחיים של רצועת עזה".

זירת פיגוע הדריסה, אתמול (Flash 90)

מובילי טנקים יועברו מדרום לצפון

אגף התנועה במשטרה הודיע כי בשעות היום צפויה "תנועה ערה של כלי רכב צבאיים, ביניהם מובילי טנקים, שיעשו את דרכם בצירים בינעירוניים מדרום לצפון" - הודעה שלמעשה מאשרת הסגה של כלים צבאיים רבים במהלך הפסקת האש. "המשטרה הצבאית והזרוע המבצעית של אגף התנועה יפעלו לליווי וניהול תנועתם, בדגש על כביש 6", נמסר בהודעת המשטרה.

הפסקת האש הקודמת עליה הסכימו הצדדים, שהחלה ביום שישי האחרון, הסתיימה בפועל לאחר שעה וחצי, בפיגוע שכוון לעבר חיילים ברפיח. מחבל התפוצץ ליד כוח שפעל לחשיפת מנהרות, וגרם למותם של שלושה חילים: סמ"ר ליאל גדעוני ז"ל, רס"ן בניה שראל ז"ל וסגן הדר גולדין ז"ל - שהוגדר בתחילה כנעדר. הפעם, כך מקווים במצרים, הפסקת האש תחזחיק מעמד.

אתמול בוצעו שני פיגועים בירושלים, ככל הנראה על רקע לאומני: בשעות הצהריים נהג דחפור הפך אוטובוס וביצע פיגוע דריסה ברחוב שמואל הנביא שבבירה. אברהם וואלעס בן ה-29 משכונת מאה שערים נהרג, ושבעה בני אדם נוספים נפצעו קל וקיבלו טיפול רפואי. וואלעס נקבר הלילה בירושלים, ותושבים רבים חלקו לו כבוד אחרון.

זמן קצר לאחר מכן בוצע פיגוע ירי בעיר, בסמוך למנהרת הר הצופים. חייל בן 20 נפצע קשה מהירי, והיורה ככל הנראה נמלט מהמקום באמצעות אופנוע. בשעות הערב נותח החייל, ומצבו הוגדר יציב. במקביל נמשך ירי הרקטות מעזה, בעיקר לעבר יישובי הדרום, וגרם לשני פצועים קל מפצמ"ר בעוטף עזה ולנזקים לרכוש.