התוכנית של נתניהו ליום שאחרי: גדר חכמה ו"אור ירוק" לתקיפת מנהרות

ראש הממשלה נפגש עם ראשי היישובים בעוטף עזה והציג בפניהם את התוכנית שתשמור על ביטחונם גם לאחר המבצע. בין העקרונות במתווה: הקמת גדר דומה לזו בגבול מצרים, הצבת מצלמות גבוהות והכנסת לוחמים ליישובים

חיישנים ומצלמות לאורך הגדר (רויטרס)

בדרום, ובמיוחד ביישובי עוטף עזה הסמוכים לגדר, חוששים מהיום שאחרי נסיגת כוחות צה"ל מהרצועה. בשיחה שערך היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי היישובים הוא הציג בפניהם תוכנית של ארבעה עקרונות שתגביר את ביטחונם מול איום המנהרות - גם אחרי שהלחימה תיפסק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי תכנית נתניהו, ישראל תקים גדר חכמה בגובה של שבעה מטרים, בדומה לגדר בגבול מצרים, שתכלול סנסורים ומכ"מים. כמו כן הבטיח נתניהו כי בכל יישוב יוצבו מצלמות שיוצבו בגובה רב ויספקו במשך 24 שעות תמונה מהשטח.

עקרון נוסף בתכנית כולל הקמת כיתת כוננות של פלוגות לוחמים שיהיו ביישובים דרך קבע. העקרון הרביעי מדבר על הקמה של צוות מיוחד בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר לגיבוש תכנית לסיוע כלכלי-חברתי לתושבי הדרום.

חוששים מאיום המנהרות (ליאור וענונו ורפאל חיון)

בתגובה שאלו ראשי היישובים את ראש הממשלה: מה יקרה אם בכל זאת יתגלו עוד מנהרות? נתניהו הבהיר להם כי נתן "אור ירוק" למפקד פיקוד הדרום לירות ולהשמיד מנהרות כאלה.

בכך למעשה אישר נתניהו את מה שאמר אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן בפגישה עם ראשי היישובים בעוטף עזה. תורג'מן הבטיח להם כי בעתיד ימליץ לפעול אם יתגלו עוד מנהרות. "על כל מנהרה שתתגלה בעתיד - אמליץ לתקוף קרקעית בעזה", אמר תורג'מן והבטיח עוד כי "יהיה תגבור מאסיבי של מרכיבי הביטחון ביישובים - גם בכוח אדם וגם באמצעים".