למה קנדה כל כך ידידותית לישראל?

בתקופה האחרונה - ובעיקר מאז תחילת מבצע "צוק איתן" - הביעה קנדה תמיכה רבה בישראל והדפה את הביקורת כנגדה. מה סוד הקסם ביחסים עם השכנה הצפונית של ארצות הברית? המומחים הדיפלומטים מסכימים: "קנדה היא בפירוש המדינה הכי אוהדת לישראל בעולם – יותר מארה"ב"

החברה הכי טובה של ישראל

תומכת נלהבת שתמיד מתייצבת לצדנו ואף פעם לא מותחת ביקורת על ישראל: אם בעבר היה נראה שהמשפט הזה נאמר על יחסה של ארצות הברית לישראל, נראה שבשנים האחרונות דווקא שכנתה קנדה הפכה לאוהדת הכי גדולה של ישראל בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד ארה"ב מביעה חוסר שביעות רצון, גם אם לא באופן גלוי, מפעילות ישראל במישור המדיני והצבאי, זאת למרות ההצהרות האחרונות של הנשיא אובמה, בקנדה מחזקים את ישראל, אפילו יותר. ראש הממשלה הקנדי סטיבן הרפר, אולי הפרו ישראלי בכל הזמנים, אמר בשבוע שעבר כי חמאס הוא זה שיזם את הקונפליקט ופועל על מנת להמשיך אותו. "חמאס הוא האחראי", הדגיש הרפר, שביקר לפני מספר חודשים בארץ ואף הקדיש שירי "ביטלס" לישראל באירוע פומבי בקנדה, שהתרחש תחת מחאה פרו-פלסטינית.

בקנדה לא הסתפקו רק בהצהרות, אלא שיגרו לישראל משלחת הכוללת חברי פרלמנט בכירים, שקיימו בשבוע שעבר בירושלים עצרת הזדהות ותמיכה במדינת ישראל, צה"ל ותושבי הדרום בפרט. ניסינו להבין איך קנדה הפכה להיות המדינה הכי אוהדת לישראל בעולם כולו, זאת לאחר שגם שר החוץ הקנדי ג'ון בירד שיגר ברכה מצולמת אותה אף חתם עם המילים: "עם ישראל חי".

דוד סולטן, שהיה שגריר ישראל בקנדה בשנים 2000-1996, טען כי מאז כניסת סטיבן הרפר לשלטון ב-2006 היחסים התהדקו עוד יותר. "בקנדה יש מפלגה מאוד ידידותית לישראל, אבל כשאני הגעתי לקנדה בזמנו המפלגה הליברלית הייתה בשלטון ואילו המפלגה השמרנית שהיום בשלטון הייתה מפלגה קטנה באופוזיציה", סיפר לחדשות 2 Online. "פגשתי את המנהיג שלהם והוא אמר לי: 'תראה שאנחנו עוד נחזור לשלטון וכשנחזור אנו נחדש את הקשרים הידידותיים עם ישראל' - ואני רואה שזה אכן מתממש".

הרפר שר באירוע למען ישראל (רויטרס)

"מאגר גדול של רצון טוב כלפי ישראל"

כשסולטן שירת בקנדה, שר החוץ היה לויד אקסוורסי, ואת המילים "עם ישראל חי" הוא בשום פנים ואופן לא אמר. "הוא שם דגש אז בעיקר על זכויות האדם, והרבה פעמים ביקר אותנו על מה שאנו עושים מול הפלסטינים", נזכר סולטן. "היום יש מפלגה שמבינה את הנסיבות שבהן אנו נמצאים וזה התחיל מהרפר".

גורמים שמעורים ביחסי החוץ של ישראל הסבירו כי מה שעומד מאחורי הרפר היא העובדה שהוא אדם מאמין ודתי, ואמונתו מהווה שיקול אצלו. "הרפר הוא ימני ושמרני, ויש אחווה של מפלגות ימניות שזו השקפת העולם שלהן בנושא המוסלמי עם ישראל, שהיא מעוז של קפיטליזם ודמוקרטיה מול עולם מוסלמי לא דמוקרטי", הסביר ד"ר אלון ליאל, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ.

לדבריו, הרבה מפלגות ימניות תומכות בישראל כשהן עולות לשלטון – גם באירופה, לכן, טען ליאל בפה מלא, "קנדה היא בפירוש המדינה הכי אוהדת לישראל – יותר מארה"ב". עם זאת, הזהיר ליאל, השלטון יכול להתחלף מחר ולשנות את עמדותיו. סולטן הסביר כי לאהדה הקנדית יש מניע נוסף: "אין בקנדה הרבה מוסלמים כמו שיש במדינות כמו צרפת והקהילה היהודית שם גדולה מאוד, בעיקר בטורונטו ומונטריאול – יש שם פשוט מאגר גדול של רצון טוב כלפי ישראל".

פרופ' איתמר רבינוביץ, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב, לא חלק על העובדה שקנדה היא הידידה הכי גדולה של ישראל: "המתח בין הממשל הנוכחי בישראל לאובמה הוא לא דבר חדש, והיחסים עם קנדה היו בעליות ומורדות וזה תלוי מי בשלטון - הרפר אישית הוא מאוד פרו ישראלי ומכתיב את הטון בנושא".

היקף תרומות רחב מהקהילה היהודית

יגאל פלמור, דובר משרד החוץ, אמר כי אין הסבר חד משמעי לתמיכה, אך ציין כי "מאוד מעודד לראות כיצד ראש ממשלה שמזוהה לחלוטין עם מדיניות ידידותית חסרת פשרות לישראל נבחר ברוב מוחלט לכהונה שנייה, והוא ממשיך להתמיד במדיניות זו". פלמור הדגיש כי הידידות לישראל היא "נחלת שכבות רבות בציבור הקנדי ולא רק בין בוחרי הרפר ומפלגתו". לדבריו, הקנדים "מעריכים במיוחד את האומץ של הרפר והיושרה שלו כשהוא מדבר על ענייני המזרח התיכון - דיבור ישיר, גלוי לב ונקי, שאינו נפוץ בדרך כלל בנושאי דיפלומטיה בינלאומית".

"הרפר מביא משב רוח מרענן שהקנדים מזהים איתו", הוסיף פלמור. "לא נטעה - גם אובמה ידיד גדול של ישראל והתמיכה בישראל בקרב הציבור האמריקני עדיין גבוה על פי הסקרים".

כמות תרומות גדולה (רויטרס)

שרון שורצמן, מנהלת פיתוח משאבים בארגון מגבית קנדה, סיפרה כי "קנדים באופן כללי הם אוהדי ישראל, ולכן זה לא מפתיע שראש ממשלת קנדה תומך כזה נלהב בישראל". לדבריה, התמיכה בציבור היא גם תוצאה של "עבודה קשה על חינוך והסברה על ישראל של יהדות קנדה והשדולה הקנדית". 

הקהילה היהודית של קנדה מונה כ-400,000 איש, ושורצמן הסבירה כי "למרות שהיא קטנה באופן יחסי, כמות התרומות למדינת ישראל בזמני שגרה - כמו גם בזמני חירום - גדולה ומשמעותית ביותר, ויהדות קנדה נחשבת כמובילה ומנהיגה בעולם היהודי הפילנטרופי". גם קנדים לא-יהודים תורמים רבות לגופים היהודיים: "קנדה הינה ידידת אמת של מדינת ישראל מזה שנים רבות, עכשיו יותר מאי פעם ואני תקווה שכך גם בעתיד", הוסיפה.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv