חמאס: "רוצים רגיעה כוללת - בתנאים שלנו"

בחמאס מגיבים לראשונה להחלטת הקבינט שלא לנהל משא ומתן עם הארגון ולהשלים את המבצע חד-צדדית. "אם רוצים מו"מ - שקט יענה בשקט", הצהיר דובר חמאס. גורם מדיני בכיר: "שחמאס יחפש אותנו". משדר מיוחד

"רגיעה בתנאים שלנו" (רויטרס)

לקראת סיום המבצע? זמן קצר לאחר שהקבינט הודיע כי לא ינהל משא ומתן עם חמאס וישלים חד צדדית את המהלך הצבאי ברצועת עזה - מגיעה תשובת חמאס. "אם האויב רוצה להיכנס למו"מ עקיף במקביל לרגיעה הומניטרית, המשוואה היא שקט ייענה בשקט", אמר אחר הצהריים (שבת) דובר חמאס מושיר אל-מסרי. הצטרפו למשדר המיוחד בחדשות 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"התנאים שלנו ברורים, הדרישות שלנו ברורות", הצהיר דובר חמאס. "אנחנו רוצים להגיע לרגיעה כוללת שתענה על רצונות העם הפלסטיני ותיקח בחשבון את הקורבנות. לא יהיה ביטחון לאויב כל עוד לא יהיה ביטחון לעמנו, ולא תהיה הפסקת אש שלא תענה על צרכי העם הפלסטיני. כל נסיגה חד צדדית מעזה היא מזימה חדשה".

מאז שעות הבוקר נורו יותר מ-70 רקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. בשעות האחרונות חלה עלייה משמעותית בתדירות הירי, בייחוד לעבר אזור עוטף עזה. מעל שדרות ואשקלון יירטה מערכת כיפת ברזל בהצלחה שתי רקטות. לא היו נפגעים.

במקביל להודעות הקבינט וחמאס, הגיעו היום לקהיר משלחות מטעם חמאס והרשות הפלסטינית בניסיון להגיע להסכמה על רגיעה. קודם לכן ציין גורם מדיני בכיר כי ישראל הודיעה למצרים כי אין בכוונתה לשלוח משלחת לקהיר.

נזקי ההפצצות ברפיח (רויטרס)

תושבי בית להייא שבים לבתיהם

החל מהשעה 14:00 הודיע צה"ל לתושבי בצפון רצועת עזה, ובכלל זה בית להייא, כי הם יכולים לשוב לבתיהם. הפעילות הצבאית ביתר חלקי הרצועה נמשכת, ובייחוד ברפיח - שם מתבצעות סריקות נרחבות מעל ומתחת לקרקע, בניסיון לאתר את סג"מ הדר גולדין - שעל פי החשש נפל בשבי חמאס.

הדר גולדין

במקביל מונחים כוחות צה"ל, שנמצאים בשלבים מתקדמים של טיפול במנהרות הטרור, להיכנס למערכי הגנה ולהישאר במקומם עד שתתקבל החלטה אחרת. ההחלטה עלולה להפוך את הכוחות לפגיעים חשופים יותר, ולכן היא מגובה באבטחה רבה מהאוויר ובאש ארטילרית.

גורם מדיני בכיר אמר היום כי למרות הקריאות החוזרות ונשנות של חמאס לחזור להפסקת אש נוספת, הוכח כי אין לסמוך על הארגון. באשר להודעת ארגון הטרור בעניין החטיפה, והטענה כי איבדו קשר עם החוליה, אומרים בישראל ש"מדובר בתרגיל שמבוסס על שקר". הרוח הכללית בקבינט, סיפר הגורם בהתייחסו לאירוע ברפיח, הייתה כי העניין צריך להיות מטופל, אך לא צריך לשנות באופן מהותי את האסטרטגיה של מטרות המבצע.

נמשך ירי הרקטות (יובל וייצן)

שעות הבוקר תקף צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר את המשגר שממנו נורה מטח הרקטות לאזור השרון הבוקר. בשבוע הקרוב, כך אומרים גורמים בצה"ל, תושלם פעילות הטיפול במנהרות. הפלסטינים דיווחו כי טנקים של צה"ל תופסים עמדות על ציר פילדלפי בניסיון להשתלט על האזור בו יש תשתית של מנהרות. במקביל נמשך הירי לעבר יישובי ישראל. חייל צה"ל נפצע מנפילת פצמ"ר באשכול ופונה לבית החולים תל השומר במצב קל.