חמאס מעריכים: "ייתכן שהחייל הנעדר נהרג יחד עם לוחמינו"

בזרוע הצבאית של הארגון טוענים כי אין בידיהם מידע אודות הקצין הנעדר הדר גולדין וכי אבד הקשר עם החולייה ששבתה אותו. "אנו מעריכים שלוחמינו נהרגו באחת ההפצצות, וכך גם החייל שלטענת האויב הציוני נמצא בידינו", נכתב בהודעה שפרסמו

"הקשר עם החוליה אבד", ארכיון (רויטרס)

לאחר שהדרג המדיני של חמאס מיהר לצנן את הדיווחים לפיהם נחטף חייל על ידי אנשי הארגון, אנשי הזרוע הצבאית פרסמו הלילה (ש') הצהרה לפיה לא ידוע להם על חייל נעדר. "אין מידע על מקום הימצאו או על נסיבות היעלמותו של החייל", נכתב בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עד לרגע זה, אין בידינו מידע בנושא החייל הנעדר במזרח רפיח", טענו בגדודי עז א-דין אל קסאם. בהודעה שפורסמה במטרה להסביר את נסיבות אירוע ההיתקלות בין לוחמי גבעתי למחבלים, טענו אנשי הזרוע הצבאית כי אבד הקשר עם החולייה שנכחה באזור, וכי הם מעריכים שהם מתו, יחד עם החייל הנעדר סג"מ הדר גולדין.

"איבדנו את הקשר עם חוליית הלוחמים שהיתה באחד המארבים לכוחות האויב במזרח רפיח", נאמר בהודעה. "אנו מעריכים שכל אנשי החוליה מתו באחת מהפצצותיהם של הציונים, ויחד עמם גם החייל שהאויב טוען לגביו כי נעלם".

סג"מ הדר גולדין

אמש: חמאס נסוג מההצהרות

כבר אתמול נסוג חמאס מההצהרה על שבייתו של סג"מ הדר גולדין. אתמול בשעות הבוקר אישרו בכירי הארגון כי חטפו חייל, אך בשעות הערב השתנתה העמדה המוצהרת של הארגון מסיבה לא ברורה. בתקרית ברפיח נפל בשבי ככל הנראה סגן-משנה הדר גולדין ונהרגו שני חיילים נוספים - רס"ן בניה שראל (26) מקריית ארבע וסמ"ר ליאל גדעוני (20) מירושלים.

מיד לאחר לקיחתו בשבי על פי החשד של הקצין גולדין, אישר בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק כי בידי הארגון יש חייל חטוף. בראיון לסוכנות ידיעות טורקית הוא אף ידע את שמו של גולדין. אלא שמאז שינו בחמאס קו - כל דובריו של הארגון בכל הרמות, מהדרג המדיני ועד לזרוע הצבאית, אומרים כי האירוע לא מוכר להם ומכחישים כי בידי הארגון חייל חטוף. גם אבו מרזוק חזר בו מדבריו בהמשך.

"להשיב את הקצין מיד", אובמה (רויטרס)

פאוזי ברהום, מדוברי חמאס, אמר כי "עד כה התקשורת הישראלית טוענת כי שני חיילים נהרגו וחייל נוסף נעלם. אנחנו לא מתעסקים עם התקשורת הישראלית, והנראטיב שלהם חד-צדדי". ייתכן שהסיבה לבלבול בעמדות חמאס היא האש הכבדה של צה"ל ברפיח, שמונעת תקשורת טובה בין החולייה ששבתה ככל הנראה את החייל לבין הממונים עליה.

אובמה: "לשחרר את החייל מיד"

אמש מסר נשיא ארה"ב ברק אובמה הצהרה לתקשורת, והתייחס להמשך הלחימה ברצועת עזה ולמגעים להפסקת אש. אובמה הבהיר כי על חמאס לשחרר את סג"מ גולדין, ללא תנאים ובאופן מיידי. הנשיא  העריך כי יהיה קשה להשיג כעת הפסקת אש, בשל חוסר האמון הישראלי ביכולתו של חמאס לנצור אש.

"חשוב לציין שגיניתי באופן גורף את חמאס ואת הפלגים הפלסטינים שהרגו היום שני חיילים ושבו שלישי, זמן קצר לאחר שהפסקת האש החלה. גם האו"ם גינה את המעשים", הדגיש אובמה. "אני רוצה לוודא שחמאס מקשיבים: אם הם רציניים לגבי ניסיון לפתור את המשבר, החייל צריך להיות משוחרר ללא תנאים בהקדם".

אובמה הביע סקפטיות לגבי האפשרות להשיג הפסקת אש מחודשת בזמן הקרוב, מכיוון ש"ישראל והקהילה הבינלאומית לא יאמינו שחמאס יוכל לעמוד בדרישות להפסקת אש. זה לא משנה איזה מנהיג חמאס מחליט על פעולה התקפית - כשהם חותמים על הפסקת אש, הם מתחייבים שהם שולטים בפלגים. אם הם לא שולטים עליהם, וזמן קצר לאחר הפסקת אש יש פיגוע בו נהרגים ונשבים חיילים, קשה לישראלים להאמין שניתן לכבד את הפסקת האש". עם זאת, אובמה טען כי "אם נוכל להפסיק את הלחימה, עשוי להיות פיתרון שיציל חיים ויבטיח את ביטחונה של ישראל".

אובמה הדגיש את מחויבותו לצרכים הביטחוניים של ישראל: "אני בהתייעצות מתמשכת עם נתניהו ועם הצבא הישראלי - תמכנו בישראל ותמכנו במערכת כיפת ברזל, שהגנה על ערים מפני טילים. במקביל, דאגנו להבהיר שאזרחים פלסטינים שנפגעים יושבים על המצפון שלנו וצריכים להגן עליהם", הוסיף. "אנחנו רוצים לראות שהכל נעשה כדי למנוע הרג של אזרחים פלסטינים".

קצין צה"ל בשבי חמאס - הסיקור המלא:

הנשיא אובמה: "לשחרר מיד וללא תנאים את הקצין"

הקצין גולדין לחניכיו במכתב מרגש: "אנחנו נינג'ות, מכים חזק"

הרשת נרתמת: "Hadar come home"

הקצין שנהרג ספד ב-2007 לחברו: "לוויות – בזבוז זמן"

המתווך בעסקת שליט: "בחמאס תכננו מראש להפתיע עם מתאבד ולחטוף חייל"

פורסמו שמות ההרוגים בתקרית ברפיח

קרי: "חמאס חייב לשחרר את השבוי"

אבי החייל שנשבה: "בטוחים שצה"ל יהפוך כל אבן"

חמאס מכחיש: "לא חטפנו את החייל"

שכנים וחברים בבית משפחת גולדין: "הם חזקים"

נועם שליט לחדשות 2 Online: "מרגישים רע מאוד, כמו כל המדינה"

סג"מ הדר גולדין בריאיון לפני כשנה: "גדלתי על אהבת העם והארץ"

גורם מדיני: "התגובה לחטיפת הקצין תהיה קשה"

חשש: קצין צה"ל נפל בשבי חמאס; שני חיילים נהרגו