קרי: "חמאס חייב לשחרר את השבוי"

לאחר שבשעות הבוקר התגאה חמאס בחטיפתו של חייל צה"ל, גינה מזכיר המדינה האמריקני את "ההפרה השערורייתית של הפסקת האש עליה עמלנו ימים רבים". קרי קרא לראשי חמאס להוביל לשחרורו של סג"מ הדר גולדין. במקביל נמשכים המגעים להפסקת האש

גינה את הפיגוע והחטיפה. קרי (AP)

מחאה אמריקנית חריפה על שבייתו של סג"ם הדר גולדין: ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקני שפועל זמן רב בניסיון להשיג הפסקת אש, גינה את תקיפת חמאס ברפיח, בה נהרגו שני חיילים - רס"ן בניה שראל (26) מקריית ארבע וסמ"ר ליאל גדעוני (20) מירושלים - וסג"ם גולדין נשבה. קרי כינה את המתקפה של אנשי חמאס "הפרה שערורייתית של הפסקת האש עליה עמלנו במשך ימים רבים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי קרי, הריגת החיילים והחטיפה סותרת גם את "ההבטחות שניתנו לאו"ם ולארצות הברית", וקרא לשחרורו המיידי של גולדין: "חמאס מוכרח לשחרר את השבוי". "אני עומד בקשר קרוב עם ראש הממשלה נתניהו, עם המתאם מטעם האו"ם רוברט סרי ועם גורמים אזוריים נוספים", הוסיף. בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי קרי פנה לטורקיה וקטאר על מנת שיעזרו בשחרורו של גולדין.

"הקהילה הבינלאומית חייבת להגביר את מאמציה כדי לסיים את מתקפות הטרור דרך המנהרות וירי הרקטות, וכדי לעצור את הפגיעה בחיי אזרחים", טען מזכיר המדינה. "אנחנו מגנים בדרך החריפה ביותר את המתקפה - זו תהיה טרגדיה אם הפיגוע יוביל לסבל נוסף ולמוות בשני צידי הקונפליקט".

מזכ"ל האו"ם: "קורא לשחרור מיידי וללא תנאים"

גם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גינה את שבייתו של גולדין, וקרא לשחרור "מיידי וללא תנאים" של החייל השבוי. באן מתח ביקורת גם על חידוש התקיפות של ישראל בעזה, אותן כינה "מדאיגות מאוד".

הבית הלבן דיווח קודם לכן כי קרי שוחח עם ראש הממשלה נתניהו בנוגע לצעדי ישראל בעזה בהמשך. דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, גינה את הפיגוע בו התפוצץ מחבל ליד הכוח, וכינה אותו "הפרה בוטה וברברית" של הפסקת האש ההומניטרית".

במקביל אישר הסנאט האמריקני העברה של סיוע חירום בסף 225 מיליון דולרים לישראל עבור מערכת "כיפת ברזל". קודם לכן נפלה הצעה דומה, לאחר שסנאטורים רפובליקנים חסמו את הצעת המימון. לאחר שעות של דיונים, הושגה הסכמה בין המחוקקים לאפשר את הסיוע הביטחוני הדחוף לישראל, אך ההצעה עדיין טעונת אישור של בית הנבחרים וחתימה של הנשיא ברק אובמה. בארה"ב מעריכים כי המימון לא צפוי לזכות להתנגדות נוספת.

סג"מ הדר גולדין

נמשכים המגעים להפסקת אש

גם שר החוץ הבריטי פיליפ האמונד, שביקר לפני כשבועיים בישראל, הגיב לקריסת הפסקת האש: "ברור שזה מדכא ביותר שהפסקת האש שכולנו עבדנו כל כך קשה כדי להשיג התמוטטה במהירות כזאת".

לדברי האמונד, העדיפות הראשונה היא "לסיים את הסבל של תושבי עזה, ולאחר מכן נוכל לדבר על כל הסוגיות". שר החוץ הבריטי הדגיש כי הקהילה הבינלאומית "חייבת לפעול כדי להשפיע על שני הצדדים של העימות הזה במטרה לסיים אותו לטובתם של האזרחים הפלסטינים שנקלעו אליו".

במקביל לגינויים, נמשכים המגעים להפסקת אש: נציגי חמאס אמרו למצרים כי הם מוכנים לחדש את הפסקת האש באופן מיידי, ולתת ערבות שכל הפלגים מחויבים לזה. גורם בכיר בארגון דיווח כי המצרים הבטיחו לחמאס לפי אותו גורם בכיר שהם פונים לישראל עם האמירה הזו ומחכים לתשובה ישראלית, ורק לאחר מכן יארחו את משלחת נציגי חמאס בקהיר.

בארגון חמאס מסרבים בשעה זו להתייחס לשבייתו של סג"מ גולדין, למרות שבשעות הבוקר התגאו בכך. ייתכן שהסיבה לסתירה בעמדות חמאס היא האש הכבדה של צה"ל ברפיח, שמונעת תקשורת טובה בין החולייה ששבתה ככל הנראה את החייל לבין הממונים עליה. 

סמוך לשעה 19:30 צפויים גדודי עז א-דין אל-קסאם לכנס יכנס הארגון מסיבת העיתונאים, בה ייתכן שתהיה התייחסות לתקרית ברפיח בה על פי החשש נפל גולדין בשבי ונהרגו רס"ן בניה שראל וסמ"ר ליאל גדעוני. ריאד מנסור, המשקיף הפלסטיני לאו"ם, אמר לרשת CNN כי אינו בטוח שחמאס ביצע את המתקפה או הפר את הפסקת האש.

קצין צה"ל בשבי חמאס - הסיקור המלא:

הקצין שנהרג ספד ב-2007 לחברו: "לוויות – בזבוז זמן"

המתווך בעסקת שליט: "בחמאס תכננו מראש להפתיע עם מתאבד ולחטוף חייל"

פורסמו שמות ההרוגים בתקרית ברפיח

אבי החייל שנשבה: "בטוחים שצה"ל יהפוך כל אבן"

חמאס מכחיש: "לא חטפנו את החייל"

שכנים וחברים בבית משפחת גולדין: "הם חזקים"

נועם שליט לחדשות 2 Online: "מרגישים רע מאוד, כמו כל המדינה"

סג"מ הדר גולדין בריאיון לפני כשנה: "גדלתי על אהבת העם והארץ"

גורם מדיני: "התגובה לחטיפת הקצין תהיה קשה"

חשש: קצין צה"ל נפל בשבי חמאס; שני חיילים נהרגו