אבי החייל שנשבה: "בטוחים שצה"ל יהפוך כל אבן"

אביו של הדר גולדין שקיים חשש שנשבה ע"י חמאס ברפיח: "מחזקים את צה"ל בלחימה. בטוחים שלא יפסיקו עד שיחזירו אותו הביתה בריא ושלם". בתקרית נהרגו שני חיילים נוספים. הקבינט מכונס. משדר מיוחד

שעות לאחר הודעת דובר צה"ל על החשש לשבייתו של סג"מ הדר גולדין, דיבר אחר הצהריים (שישי) אביו, ד"ר שמחה גולדין, עם כלי התקשורת ואמר: "אנחנו בטוחים שצה"ל לא יפסיק בשום אופן עד שיהפכו כל אבן ברצועת עזה ויחזירו את הדר בריא ושלם". הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס בשעה זו על מנת לדון בהתפתחויות בעקבות קריסת הפסקת האש. הצטרפו למשדר המיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו רוצים לחזק את צה"ל ואת מדינת ישראל בלחימה מול החמאס בעזה", הוסיף גולדין, שביקש מכלי התקשורת לכבד את המשפחה ששומרת שבת. בשעות אלו צה"ל משקיע מאמצים רבים באיתורו של גולדין, קצין מסיירת גבעתי, בעומק רצועת עזה.

שני החיילים שנהרגו בתקרית הם רב-סרן בניה שראל, קצין בחטיבת גבעתי, בן 26 מקריית ארבע. הוא הועלה מדרגת סרן לדרגת רב-סרן לאחר מותו. הלוויתו תתקיים במוצאי שבת בשעה 00:15 בבית העלמין בחברון. החייל השני הוא סמל-ראשון ליאל גדעוני, לוחם בחטיבת גבעתי, בן 20 מירושלים. הלוויתו תתקיים ביום ראשון בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

חברים, קרובים ושכנים רבים הגיעו היום לבית המשפחה בכפר סבא על מנת להביע השתתפות ברגשות המשפחה ולקוות לבשורות טובות. אחד משכני המשפחה סיפר לתקשורת כי משפחת גולדין היא "משפחה מאוד ציונית - הם מאוד חזקים, והם יתמודדו עם זה כמו שצריך. אין משפחה יותר טובה ממשפחת גולדין".

לאחר הגעת אנשי קצין העיר למשפחת גולדין, הורגשה במקום תנועה ערה של אזרחים מודאגים שרוצים לחזק את משפחת גולדין. היותו של גולדין אזרח בריטי עוררה עניין גם בתקשורת הזרה, שהגיעה לבית המשפחה.

הערב סמוך לשעה 18:00 יגיעו עשרות חניכי ובוגרי תנועת בני עקיבא לסניף התנועה בכפר סבא, בעקבות הידיעה על החשש לנפילתו בשבי של בוגר הסניף, שגם הדריך בעבר. בתנועה סיפרו כי הדר "הדריך בסניף והיה דמות מרכזית ומשמעותית". עם החניכים ייפגשו עובדות סוציאליות ואנשי חינוך מטעם התנועה. בבית הספר המדעי אמי"ת בכפר בתיה ברעננה, בו למד גולדין, תיערך תפילה בהשתתפות תלמידי ובוגרי בית הספר במוצאי שבת בשעה 21:30.

בחמאס מכחישים: לא חטפנו חייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, עדכן אותו בהתפתחויות והדגיש כי חמאס הפר את הפסקת האש. בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי קרי פנה לטורקיה וקטאר על מנת שיעזרו בשחרורו של גולדין, וקרי גינה את פעולת הטרור "השערורייתית" שהפרה את הפסקת האש. במקביל, גורם בכיר בחמאס טען כי הארגון הודיע למצרים שניתן לחדש את הפסקת האש באופן מיידי ולתת ערבות שכל הפלגים מחויבים לכך. המצרים הבטיחו לחמאס לפי אותו גורם בכיר שהם פונים לישראל עם האמירה הזו ומחכים לתשובה ישראלית. 

על פי פרטי האירוע באזור רפיח, בסמוך לשעה 09:30 פתחו מחבלים שיצאו מפיר של מנהרה בירי לעבר כוח גבעתי בדרום רצועת עזה, שפעל לאיתור והריסת מנהרת טרור באזור. אחד המחבלים פוצץ עצמו לעבר הכוח.

בשעות הבוקר, זמן קצר לאחר תקיפת החיילים ברפיח, אישרו בכירי הארגון כי חטפו חייל, אך בשעות הערב השתנתה העמדה המוצהרת של הארגון מסיבה לא ברורה. סמוך לשעה 19:30 צפויים גדודי עז א-דין אל קסאם לכנס מסיבת עיתונאים בנושא.

בניה שראל וליאל גדעוני

מיד לאחר לקיחתו בשבי על פי החשד של הקצין גולדין, אישר בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק כי בידי הארגון יש חייל חטוף. בראיון לסוכנות ידיעות טורקית הוא אף ידע את שמו של גולדין. אלא שמאז שינו בחמאס קו - כל דובריו של הארגון בכל הרמות, מהדרג המדיני ועד לזרוע הצבאית, אומרים כי האירוע לא מוכר להם ומכחישים כי בידי הארגון חייל חטוף. גם אבו מרזוק חזר בו מדבריו בהמשך.

פאוזי ברהום, מדוברי חמאס, אמר כי "עד כה התקשורת הישראלית טוענת כי שני חיילים נהרגו וחייל נוסף נעלם. אנחנו לא מתעסקים עם התקשורת הישראלית, והנראטיב שלהם חד-צדדי". ייתכן שהסיבה לבלבול בעמדות חמאס היא האש הכבדה של צה"ל ברפיח, שמונעת תקשורת טובה בין החולייה ששבתה ככל הנראה את החייל לבין הממונים עליה.

קצין צה"ל בשבי חמאס - הסיקור המלא:

הקצין שנהרג ספד ב-2007 לחברו: "לוויות – בזבוז זמן"

המתווך בעסקת שליט: "בחמאס תכננו מראש להפתיע עם מתאבד ולחטוף חייל"

פורסמו שמות ההרוגים בתקרית ברפיח

קרי: "חמאס חייב לשחרר את השבוי"

חמאס מכחיש: "לא חטפנו את החייל"

שכנים וחברים בבית משפחת גולדין: "הם חזקים"

נועם שליט לחדשות 2 Online: "מרגישים רע מאוד, כמו כל המדינה"

סג"מ הדר גולדין בריאיון לפני כשנה: "גדלתי על אהבת העם והארץ"

גורם מדיני: "התגובה לחטיפת הקצין תהיה קשה"

חשש: קצין צה"ל נפל בשבי חמאס; שני חיילים נהרגו

בהכנת הידיעה השתתפו: בן מיטלמן, סיון רהב-מאיר, אהוד יערי ודפנה ליאל.