ההפסקה קרסה: חילופי אש כבדים

עפ"י הדיווחים מעזה, ברפיח מתנהלים חילופי אש שבהם נהרגו 30 פלסטינים. צה"ל תוקף בעזה. ירי הרקטות לדרום התחדש. דיווח: ישראל הודיעה לאו"ם על סיום הפסקת האש. השיחות בקהיר בוטלו

חילופי אש כבדים. ארכיון (AP)

חילופי אש כבדים נרשמים הבוקר בפאתי רפיח, על פי דיווחים פלסטינים - למרות הפסקת האש שנכנסה בשעה 08:00 לתוקף והייתה אמורה להישמר במשך 72 שעות. ישנם דיווחים פלסטינים גם על כך שצה"ל תוקף בעיר עזה. במקביל, שיגרו הפלסטינים רקטות לעבר חצרים, אופקים והמועצה האזורית אשכול. על פי הדיווחים, לפחות שלוש רקטות נחתו בשטחים פתוחים בדרום המועצה. שתי רקטות יורטו בשמי המועצה האזורית מרחבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווחים בכלי התקשורת הפלסטיניים, התקרית החלה בחילופי אש נקודתיים כשקבוצה של מחבלים הגיחה מפיר מנהרה. מכאן התקרית התפתחה לחילופי אש כבדים יותר שכללו ירי פגזי ארטילריה מהצד הישראלי. הטלוויזיה בעזה מדווחת על 30 הרוגים ו-100 פצועים. הפלסטינים הגיבו בין השאר בירי פגזי מרגמה, כששתי אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול. 

גורמים פלסטינים לא רשמיים בעזה אמרו כי "התקרית ברפיח היא סופה של הפסקת האש". גורם רשמי בלשכת ראש הממשלה אמר כי "זוהי פעם נוספת שחמאס והג'יהאד האסלאמי הפרו באופן בוטה את הפסקת האש אליה הם התחייבו. בכך הם הפנו את גבם גם אל מזכ"ל האו"ם וגם למזכיר המדינה האמרקיני ג'ון קרי".

גורם ישראלי התייחס להפרה מצד חמאס וציין כי מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי עדכן את שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, כי בעקבות הירי מצד חמאס ההפוגה הסתיימה. למרות שאין התייחסות רשמית לדיווח,ככל הנראה אלה הם המסרים שעוברים כעת בצינורות הדיפלומטיים.

כלי תקשורת ערבים דיוחו כי בעקבות האירוע ברפיח הודיעה מצרים שלא תקבל את משלחות המשא ומתן בקהיר. על פי הדיווח, ישראל היא שהודיעה למצרים שהיא אינה מתכוונת לדון כעת בהפסקת אש קבועה.

נמשכת הפעילות נגד מנהרות הטרור (ליאור וענונו ורפאל חיון)

במהלך הלילה: תקיפות ברצועה מהים ומהיבשה

במהלך הלילה תקף צה"ל כ-50 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה. בין המטרות שהותקפו: עמדות שיגור של חמאס על ידי כוחות חיל-הים בשיתוף עם כוחות חי"ר. כלי טיס של חיל האוויר תקף חמ"ל של ארגון הטרור גא"פ ושני פעילי טרור. כוח מחטיבת הצנחנים זיהה שני מחבלים ליד מנהרת טרור פתח באש וזיהה פגיעה. כמו כן חשפו לוחמי גבעתי שני פירים ופוצצו אותם.

הבוקר הותרו לפרסום שמותיהם של חמשת החיילים שנהרגו אמש מפגיעת הפצמ"ר באשכול: רב-סמל (מיל') דניאל מרש, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 22 מראשון לציון. הלוויתו תתקיים היום בשעה 15:30 בבית העלמין הצבאי בחולון. סמ"ר שי קושניר לוחם ב"עוצבת ברק" בן 20 מקריית מוצקין. הלוויתו תתקיים בשעה 14:00 בבית העלמין בקריית אתא. סמל-ראשון נועם רוזנטל, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 20 ממיתר. הלווייתו תתקיים היום בשעה 13:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין במיתר. סרן עמרי טל, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 22 מיהוד. ההרוג החמישי הוא סרן לירן אדיר (אדרי), לוחם ב"עוצבת ברק", בן 31 מעזוז.

באותה תקרית נפצעו שמונה חיילים נוספים. הם טופלו בשטח תחת אש ופונו באמצעות מסוק לבתי החולים. במקביל הונחו תושבים בשני יישובים במועצה האזורית שער הנגב להסתגר בבתיהם עקב חשש לאירוע ביטחוני, אך בתום סריקות נרחבות של כוחות צה"ל הוסר החשש והתושבים הורשו לחזור לשגרה. יותר מ-130 חיילים שנפגעו מתחילת המבצע עדיין מאושפזים בבתי החולים.

הפסקת אש?

שעות ספורות לאחר מותם של החיילים, הודיעו ארצות הברית והאו"ם על הסכם להפסקת אש שנחתם עם ישראל וארגון חמאס למשך 72 שעות. "שליח האו"ם בירושלים רוברט סרי קיבל הודעה מכל הצדדים על הסכמה להפסקת אש שתתחיל בשעה שמונה בבוקר ביום שישי", הודיע בשעות הלילה דובר האו"ם בשמם של ג'ון קרי ובאן קי מון, "הפסקת אש שתימשך 72 שעות עם יכולת להאריך אותה. אנו קוראים לכל הצדדים לנהוג באיפוק עד שהפסקת האש הזו תתמלא. זוהי הפוגה רצויה מאוד ממעשי האלימות". שעתיים לאחר הפסקת האש דווח על נפילה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, יואב אבן, ירון שניידר, רוני דניאל ואוהד חמו