8:00 - הפסקת אש, 10:00 - אזעקה

חמאס וישראל הודיעו לאו"ם על הסכמה לנצור את האש ל-72 שעות, במהלכן ינסו הצדדים בקהיר להגיע להסכם קבוע. ב-10:00 נשמעה אזעקה באשכול - רקטה נפלה בשטח פלסטיני. גורם צבאי: "אם יורים עליך - אש תיענה באש"

שעתיים בלבד אחרי שנכנסה לתוקף הפסקת האש שאמורה להימשך 72 שעות, נשמעו באזור כרם שלום שתי אזעקות צבע אדום. רקטה אחת שכוונה לעבר ישראל נפלה בשטח פלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעה 08:00 נצרו כוחות צה"ל ברצועת עזה את האש, למעט במקרים של ירי לעבר ישראל, לעבר הכוחות או במקרה של סכנת חיים. במקביל נמשכת הפעילות נגד מנהרות הטרור.

הסיכום על הפסקת האש דווח הלילה על ידי ארצות הברית והאו"ם. ישראל, על פי הסיכום, תמשיך לפעול לנטרול המנהרות בתוך הרצועה במהלך הפסקת האש ההומניטרית. על פי דיווח ברשת CNN, צה"ל יוכל לטפל במנהרות רק מהצד הישראלי. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון אישרו את הצעת ארה"ב והאו"ם להפסקת האש.

"הכוחות מתודרכים לרכז את המאמץ בתחום המנהרות,  כלומר העבודה על המנהרות ממשיכה גם בשעה זו", הבהיר הבוקר גורם צבאי בכיר. "בגלל שריכוז המאמץ עדיין בשטחי לחימה, חלק מאנשי חמאס עלולים לא לכבד את הפסקת האש. אם יהיה ירי או שנזהה רצון לפגוע בכוחותינו בשטח - אנחנו חופשיים ממגבלות ונטפל בהם. אם יורים עליך - אש תיענה באש".

הפוגה ליד עזה, הבוקר (אמיר אריאל)

4 דקות לפני 8:00

זמן קצר לפני כניסתה של הפסקת האש הזמנית לתוקף, העירו צופרי האזעקה את תושבי אשדוד והסביבה. סמוך לשעה 07:40 נשמעו אזעקות באשדוד, גן יבנה, בצרון וניצנים - חמש רקטות יורטו ואחת נפלה בשטח פתוח. בשעה 7:56 נפלה רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון. במהלך הלילה כולו נורו 20 רקטות לשטח ישראל.

"שליח האו"ם בירושלים רוברט סרי קיבל הודעה מכל הצדדים על הסכמה להפסקת אש שתתחיל בשעה שמונה בבוקר ביום שישי", הודיע הלילה דובר האו"ם בשמם של ג'ון קרי ובאן קי מון. "הפסקת אש שתימשך 72 שעות, עם אפשרות להאריך אותה. אנו קוראים לכל הצדדים לנהוג באיפוק עד שהפסקת האש הזו תתמלא. זוהי הפוגה רצויה מאוד ממעשי האלימות".

"ההפוגה הזו מהווה הזדמנות", אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "הכרחי שהצדדים יעשו מאמץ רציני כדי לנסות ולמצוא מכנה משותף ביניהם. זה לא הסתיים. כולם יודעים שזה לא יהיה פשוט, אבל אנחנו עובדים קשה מאוד כדי לקדם את נושא המשא ומתן. זה לא פתרון, זה רק הצעד הראשון לקראת פתרון. אנחנו חייבים להבין, שני הצדדים צריכים להבין, שישראל צריכה לחיות ללא איום הטילים והמנהרות, והפלסטינים צריכים לחיות בחירות ובקשר עם שאר העולם". מזכיר המדינה האמריקני הודה שאי אפשר להכריח את ישראל וחמאס להגיע להבנות.

בדרך לקהיר

על פי הדיווחים, משלחות מישראל ומהצד הפלסטיני יגיעו בקרוב לקהיר בכדי לנהל משא ומתן שיביא להפסקת אש קבועה. ב-CNN צוטט דיפלומט מצרי שאמר כי גם אבו מאזן וגורמים אחרים קיבלו הזמנות לשיחות שייערכו בקהיר.

מקווים לשקט, הגבול הבוקר (אמיר אריאל)

גבול הרצועה

בחמאס הדגישו כי הם מוכנים לקבל את הפסקת האש בכפוף להסתייגות בכל הנוגע לפירוז הרצועה מנשק. עוד אמר דובר חמאס כי הם מסכימים להפסקת האש למשך 72 שעות, כל עוד שאר הצדדים יצייתו לה.

זמן קצר לאחר פרסום ההודעה הרשמית על הפסקת האש, נשמעו אזעקות במרכז הארץ ובשפלה. סמוך לשעה 1:00 בלילה נשמעו אזעקות ברשימה ארוכה של יישובים, ובהם: רחובות, נס ציונה, לוד, באר יעקב וצריפין. בשעה 3:30 לפנות בוקר נשמעו אזעקות גם בכרם שלום.

במהלך הלילה תקף צה"ל כ-50 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה. בין המטרות שהותקפו: עמדות שיגור של חמאס על ידי כוחות חיל-הים בשיתוף עם כוחות חי"ר. כלי טיס של חיל האוויר תקף חמ"ל של ארגון הטרור גא"פ ושני פעילי טרור. כוח מחטיבת הצנחנים זיהה שני מחבלים ליד מנהרת טרור פתח באש וזיהה פגיעה. כמו כן חשפו לוחמי גבעתי שני פירים ופוצצו אותם.

בהכנת הידיעה השתתפו: אודי סגל, עמית ולדמן, אוהד חמו וגלעד גמליאלי