"צוק איתן": כל הפטורים, המלגות וההטבות לסטודנט הלוחם ולתושבי הדרום

אלפי סטודנטים גויסו בצו 8 ללחימה בעזה במסגרת מבצע "צוק איתן". באוניברסיטאות ובמכללות הבטיחו לעזור ולסייע לחיילי המילואים- ובחלק מהמוסדות אף בוטלו הבחינות לכל הסטודנטים - אך נמצאו פערים בהטבות ובמלגות בין המוסדות השונים. אז אילו הטבות מעניקים במוסד שלכם? כל התשובות בפנים

אילוסטרציה (דו"צ)

בין עשרות אלפי חיילי המילואים שגויסו במסגרת מבצע "צוק איתן", וצפויים לשוב לשגרת חייהם עם יציאת רוב כוחות צה"ל מעזה, נמצאים גם סטודנטים רבים ממוסדות חינוך שונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמעט כל מוסד אקדמי גיבש הנחיות ספציפיות שנועדו להקל על הסטודנטים, אך בהיעדר מדיניות אחידה יכולים להימצא פערים בין המכללות והאוניברסיטאות השונות. ניסינו לעשות סדר בהקלות, בהטבות, במלגות ובפטורים השונים שמגיעים לסטודנטים, שנאלצים להחמיץ מבחנים, קורסי קיץ ואף עשויים לפספס את מועדי הרישום לקורסים בשנת הלימודים הבאה.

שאלנו את המוסדות האקדמיים אילו הקלות אקדמיות ניתנות לסטודנטים שגויסו למילואים, ואילו פעולות מבוצעות על מנת להקל על סטודנטים במילואים שנמצאים בשטח ולא בסביבה לימודית. כמו כן ביקשנו התייחסות להקלות לסטודנטיות שבעליהן גויסו לשירות מילואים, ולמצבם המיוחד של הסטודנטים המתגוררים ביישובי עוטף עזה ובדרום הארץ.

חשוב לציין כי למרות החופש שניתן לכל מוסד אקדמי, מרביתם מחויבים לחוק זכויות הסטודנט משנת 2008. החוק קובע כי על המוסדות לבצע התאמות לאחר התייעצות עם נציגי אגודת הסטודנטים בנושאים הבאים: מתן סיוע מנהלי לסטודנט בתאום ובהגשת בקשות לדחיית השירות, זכות לבחינה במועד מיוחד והתחשבות במועד הגשת עבודות, סיוע בהשלמת חומר ומטלות, מתן רישום מוקדם לקורסים לסטודנטים שנעדרים בזמן הרישום בשל שירותם.

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) הוסמכה על ידי החוק לקבוע כללים, שנוסחו לאחרונה בשנת 2012. המועצה קבעה כי יש לאפשר מועד מיוחד לסטודנט גם אם נעדר רק יום אחד, אפשרות לחזרה על קורס ללא תשלום, רישום מוקדם לקורסים ודחיית מועד הגשת עבודות. כמו כן נקבע כי משרת המילואים יקבל נקודות זכות עבור שירות מילואים במוסדות המעניקים נקודות זכות עבור מעורבות חברתית והטבה בכניסה למעונות.

במקביל, היום (א') אישרו שרי האוצר והחינוך תוספת של שישה מיליוני שקלים לסיוע מיידי למוסדות להשכלה גבוהה בדרום הארץ: אוניברסיטת בן גוריון, מכללת ספיר, מכללת סמי שמעון, מכללת אחווה ומכללת אשקלון. שר החינוך פירון הנחה את המועצה להשכלה גבוהה לפעול כדי ששום סטודנט לא ייפגע כתוצאה מהמצב הביטחוני, והוסיף, כי הוא סומך על המוסדות "שיתחשבו בסטודנטים ככל הניתן".

בהתאחדות הסטודנטים הארצית, שקראה להסדרת עניינם של הסטודנטים המשרתים במילואים במבצע "צוק איתן", בירכו על החלטת  השרים. "התאחדות הסטודנטים תמשיך לפעול למען זכויות הסטודנטים והסטודנטיות שנפגעו כתוצאה מהמבצע ולקדם פתרונות שיתנו את המענה הטוב ביותר לצרכיהם", הבהיר אורי רשטיק, יו"ר ההתאחדות. "כמו כן, בהתאם להנחיית המל"ג, אנו קוראים למוסדות לשתף פעולה עם אגודות הסטודנטים, על מנת לאפשר טיפול מקיף ונגיש לכולם", הוסיף רשטיק.

מכללת ספיר: הלימודים והמבחנים הושבתו

מבצע "צוק איתן" והמטחים הרבים לדרום תפסו את מכללת ספיר בעיצומה של עונת הבחינות. בעקבות הירי, ומתוך דאגה לשלום הסטודנטים והסגל, הוחלט להשבית באופן גורף את הלימודים והמבחנים, וגם את מועדי הגשת העבודות במהלך רוב חודש יולי.

השבוע החליטו במכללה על פתיחת סמסטר הקיץ ב-10/8 ועל חזרה למבחנים ב-12/8, בכפוף להנחיות פיקוד דרום. "בשל המצב יתווסף מועד בחינות מיוחד וכל תלמיד יהיה רשאי לבחור בין מועד ב' לבין המועד המיוחד. לוח הבחינות החדש של תלמידי האקדמיה יפורסם בהתאם", הדגישו.

אוניברסיטת בן-גוריון: חוזרים ללימודים בעוד 24 ימים

גם אוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע למודת ניסיון במצבי חירום, וב-7 ביולי - עם הישמע האזעקה הראשונה באזור - הוחלט על הפסקת הפעילות האקדמית באוניברסיטה. הבחינות, ואיתן גם מועדי הגשת העבודות והמטלות, נדחו וקורסי הקיץ לא נפתחו. כל סטודנט יוכל להיבחן במועד ב' ובמועד נוסף, ומי שיצא למילואים רשאי לגשת לשתי הבחינות ולבחור את הציון הגבוה מבין השניים.

סמסטר קיץ לא יתקיים, ויתקיים דיון בעניינו של כל סטודנט. הקורסים החסרים יושלמו בסמסטר ב' בשנה הבאה או בהמשך התואר. כמו כן ניתנו אפשרות למתן ציון "עובר בינארי" - שלא ייחשב בממוצע - במספר קורסים, או להערכה חלופית: בחינת בית או בחינה בעל פה במקום מבחן באוניברסיטה. אתמול הוחלט להתחיל היערכות לקראת חזרה ללימודים ולבחינות ב-24 באוגוסט, אם המצב יאפשר זאת.

"למילואימניקים יש מערך תמיכה של סגל ומתרגלים שמסייעים בריענון החומר ובהשלמות", נמסר מהאוניברסיטה. סטודנטית שבעלה היה בשירות מילואימיניקים, וילדיהם מתחת לגיל 14, יהיו זכאיות לאותן הזכויות של המילואימניקים. כמו כן הוקמה קרן בהיקף מיליון דולרים, המיועדת למילואמיניקים. כל מילואימניק יקבל מענק כספי בהתאם למספר הימים ששירת, ובנוסף לכך יינתן סיוע פרטני.

האוניברסיטה העברית: מועד ג' למילואימניקים, בני/בנות זוגם ותושבי הדרום

באוניברסיטה העברית בירושלים - שמחזיקה גם קמפוס ברחובות - תלמידים יורשו לגשת למועד מיוחד (מועד ג') אם שירתו בצבא בזמן המבצע, במילואים, בחובה או בקבע. גם סטודנטים שמתגוררים בתחום של 40 קילומטרים מרצועת עזה, או שנמנעו מהגעה לקמפוסים מחשש לביטחונם האישי יורשו לגשת במועד החריג, וכך גם בני/בנות זוג של המשרתים במילואים.

במקביל נדחה מועד הגשת המטלות לכלל הסטודנטים עד ה- 30.9, ובהתאם להימשכות המבצע תישקל בעתיד דחייה נוספת. "דיקנט הסטודנטים מקיים קו חם לפניות אישיות של סטודנטים הזקוקים לתמיכה רגשית ויעוץ פסיכולוגי, והאוניברסיטה הקימה קרן לגיוס כספים לצורך מתן מלגות לסטודנטים אשר משרתים בצו 8", מסרו מהאוניברסיטה. כמו כן נאסף כסף למיגוניות נוספות בקמפוס רחובות.

אוניברסיטת תל אביב: מלגות השתתפות בשכר לימוד למילואימניקים

לאחר תחילת המבצע, הוחלט באוניברסיטת תל אביב לגייס כספים למלגות השתתפות בשכר לימוד לשנת הלימודים הבאה, עבור הסטודנטים שגויסו בצו 8. את כספי המלגות יתרמו ידידי האוניברסיטה. "מטרת המלגות היא לסייע לסטודנטים להשלים את הלימודים שהפסידו, כמו גם לסייע להם בלימודיהם העתידיים", הדגיש נשיא האונירסיטה, פרופ' יוסף קלפטר.

סטודנט שגויס למילואים, שהתגורר במרחק של יותר מ-40 קילומטרים מהקמפוס של אוניברסיטת תל אביב או שהתקשו להגיע לאוניברסיטה (למשל נשות חיילים במילואים) יוכלו להגיש בקשה למועד בחינה מיוחד או לדחיית הגשת מטלה. סטודנט שיחליט שלא לסיים מבחן לאחר שנשמעה במהלכו אזעקה, יהיה זכאי למועד מיוחד.

באוניברסיטה הוקם חמ"ל שנועד לספק מענה לכל הבעיות האקדמיות, לתמיכה במצבי חרדה ולפעולות למען החיילים ותושבי הדרום. מספר הטלפון של החמ"ל: 03-6407662 (בין השעות 8:30-24:00).

מה קורה במידה ויש אזעקה בבחינה? (חדשות 2)

אוניברסיטת חיפה: מועד ג', ייבחן סיוע בשיעורים פרטיים

באוניברסיטת חיפה החליטו על קיום מועד נוסף (מועד ג') לכלל הסטודנטים בסמסטר ב', ובהם תושבי הדרום וסטודנטיות שבעליהן גויסו. "כמו כן, תתאפשר גמישות במועדי הגשת העבודות בתיאום עם מזכירויות החוג", נמסר מהאוניברסיטה. במקביל, תבחן האוניברסיטה יחד עם אגודת הסטודנטים, דרכים נוספות לסייע ובהן שיעורים פרטיים, בהתאם למועד שחרור חיילי המילואים ותום המבצע. במקביל, גייסו עובדי האוניברסיטה ואגודת הסטודנטים כ-150 אלף שקלים לסיוע לסטודנטים המגויסים.

אוניברסיטת בר אילן: מועדי ג' ואי-חיוב במעונות

גם באוניברסיטת בר אילן הוחלט על התאמות לימודיות לכלל הסטודנטים בתקופת מבצע "צוק איתן". יתקיימו מועדי ג' למבחנים שאחד מהמועדים שלהם התקיים בימי המבצע, והסטודנטים יוכלו להבחן בשני מועדים כרצונם והציון הגבוה מבין המועדים ישוקלל לממוצע. גם בקורסי הקיץ תהיה גמישות לגבי הנוכחות.

סטודנטים הנמצאים במילואים מקבלים התאמות, ובהן: בחינות מיוחדות, דחייה בהגשת מטלות, שיעורי עזר, השאלת מודמים, התחשבות לצורך קבלת מלגות וקבלה למעונות. בנוסף, דיקאן הסטודנטים ואגודת הסטודנטים שלחו חבילות מבר אילן לחיילי האוניברסיטה המשרתים במילואים.

יש בשורה גם לתושבי המעונות: תושבי הדרום והמשרתים במילואים המתגוררים במעונות לא יחויבו בתשלום עבור השבועיים האחרונים של חודש יולי. בנוסף הוקמה קרן להענקת מלגות לסטודנטים שגויסו למילואים.

האוניברסיטה הפתוחה: הלימודים התחדשו בבאר שבע

בשלוחת האוניברסיטה באשדוד לא מתקיימים לימודים בהתאם להוראות פיקוד העורף, אך בבאר שבע חודשו הלימודים בתחילת השבוע, לאחר שבועיים של לימודים חלקיים. "אם יימשכו האירועים ולא יתאפשר לקיים מפגשים בדרום יתאפשר לסטודנטים לבחור מקום לימוד חלופי וינתנו להם בנוסף מפגשים חלופיים למפגשים שלא התקיימו".

עם חזרת הסטודנטים מהמילואים, רכז המילואים באוניברסיטה הפתוחה יאשר את ההקלות השונות הנוגעות להיעדרות ממפגשים, מטלות, השלמת מעבדות, בחינות, השלמות לימודים ורישום לקורסים. כמו כן נקבעו מועדי בחינה חלופיים לסטודנטים שהיו רשומים לבחינה בתקופת הלחימה ולא ניגשו אליה, "או שניגשו אך בחינתם הופרעה באזעקה ובחרו לא להשלימה".

כמו כן, ההרשמה המאוחרת לסמסטר סתיו תתאפשר ללא תשלום דמי טיפול. בסמסטר קיץ נפתחו לכלל הסטודנטים גישה לקורסים המשודרים, וכדי להקל על הגישה לקורסים המשודרים קיבלו הסטודנטים המשרתים במילואים בהשאלה מודם סלולארי. באוניברסיטה הפתוחה בודקים את האפשרות להעניק הקלות גם לבנות הזוג של משרתי המילואים "והנושא מצוי בדיונים". לדיקנט הועמד תקציב מיוחד לסיוע למשרתי המילואים, ומועד הגשת הבקשות הוארך עד לסוף חודש אוגוסט.

אוניברסיטת אריאל: מלגות לסטודנטים שגויסו בצו 8

סטודנטים באוניברסיטת אריאל המתקשים להגיע לבחינות בשל המצב יהיו זכאים למועד נוסף. אוניברסיטת אריאל הודיעה כי תעניק מלגות לסטודנטים המשרתים בצו 8. כמו כן תוענק מלגת מעונות לסטודנטים המשרתים במילואים ומתגוררים במעונות הסטודנטים. בנוסף, האוניברסיטה מציעה קורסים מתוקשרים ללא עלות לחוזרים משירות בצו 8. "האוניברסיטה מעניקה תמיכה וסיוע לימודי להשלמת פערים, וחבילות שי מפנקות נשלחו לסטודנטים שלנו המשרתים בחזית", נמסר מאריאל.

הטכניון: הנושא נמצא בבדיקה

בשלב זה אין בשורות ברורות לתלמידי הטכניון: מהמוסד נמסר כי הנושא "נמצא בדיון כרגע ויוחלט בתום המבצע, בדיון בין אגודת הסטודנטים למוסדות הטכניון".  

המכללה למנהל: אפשרות לביטול קורס הקיץ ולחזרה על קורסים

במסלול האקדמי של המכללה למנהל כל אחד מחיילי המילואים "יקבל תוכנית מותאמת באופן אישי לצרכים שלו או שלה", בסיוע רכזת המילואים. סטודנט ששירת במבצע "צוק איתן" יהיה רשאי לבחור בכל הקורסים שלמד בסמסטר ב' את הציון הטוב מבין שני המועדים. 

חייל שצריך להשלים בחינות יקבל מועדים מיוחדים על מנת שיתאפשרו לו שני מועדים בכל קורס, כדי שסטודנט יוכל להירשם לקורס מתקדם גם אם טרם עמד בדרישות. גם מועדי הערעור יוארכו עבור מילואימניקים, וסטודנט שנכשל בקורס יהיה זכאי לחזור על הקורס או ללמוד קורס חלופי ללא תוספת תשלום. סטודנט שגוייס למילואים יוכל לבטל את סמסטר הקיץ ללא עלות או לקבל עזרה ותגבור על מנת לסיים את הקורס. 

כמו כן ידאגו בתי הספר של המכללה לשיעורי השלמה והעברת חומר למילואימניקים, וסיוע של חונך במידת הצורך. בנוגע למועדי ההרשמה, הוחלט לשמור מקומות עבור סטודנטים שנמצאים במילואים בזמן ההרשמה. בנוסף, נאסף וחולק ציוד היגייני ומזון לחיילי צה"ל, ונבדקת האפשרות למתן מלגות למשרתי המילואים.

מועדי בחינות מיוחדים יתקיימו גם עבור סטודנטיות שבעליהן גויסו למילואים, וסטודנטים שלא רוצים להיבחן בשל מגורים בדרום, חרדות או קשיים בריכוז בשל המצב. גם מועדי דחיית העבודות נדחו, ובוטלו בחנים. כמו כן, המסלול האקדמי של המכללה למנהל מספק ייעוץ פסיכולוגי חינם לסטודנטים ולמילואימניקים עקב המצב הביטחוני, והוקמה אפשרות לשיחת ייעוץ טלפונית לחיילים במספר 03-6483102 בשעות פתיחת המכון וב-054-5317899 בכל שעות היממה.

מכללת נתניה: נקודות זכות על שירות מילואים

במכללת נתניה החליטו על "גמישות והתחשבות" כלפי כל הסטודנטים - אלו שגויסו, המתגוררים באזור הדרום ואלו הסובלים ממתח וחרדה. "נקבעים מועדי בחינות מיוחדים לחיילים המגויסים כעת למילואים או כאלה המשרתים מעל 28 יום בשנה במילואים. בכל מקרה, הסטודנטים יכולים לבחור את הציון הגבוה מבין המועדים אליהם ניגשו בכל המקצועות והקורסים", הדגישו במכללה.

כמו כן יורשו הסטודנטים המגויסים לקבל דחייה בהגשת עבודות, והמכללה תקיים בתום הלחימה השלמות חומר בעל פה ובכתב ללא עלות. גם סטודנטים המתגוררים בדרום יזכו להתחשבות בנושא. "בנוסף מי שמשרת בצו 8 זכאי לצילומים ללא כל עלות מצידם ומקבלים עדיפות בשירותי הספריה והשאלות ספרים", הדגישו.

שירות מילואים יוכר כפעילות המזכה בנקודות זכות לקבלת מלגות ולמגורים במעונות, "ולאחר תום המבצע המכללה תיבחן הרחבת הנושא גם לכלל הסטודנטים שגויסו בצו 8 במסגרת המבצע". כמו כן מציעה המכללה סיוע ותמיכה פסיכולוגית באופן מסובסד במשרדי המכללה או בת"א וייעוץ טלפוני בחינם בטלפון - 03-6482533.

יתחשבו במילואימניקים ובנשותיהם (חדשות 2)

המרכז הבינתחומי: אפשרות למועד מיוחד במקרה של אזעקה

גם במרכז הבינתחומי מכירים בשירות מילואים פעיל לצורך נקודות זכות אקדמיות. מכיוון שכרבע מהסטודנטים הלומדים במרכז הבינתחומי הרצליה משרתים במערך המילואים, הוחלט על סיוע נרחב: בנוסף לעזרה בהשלמת הלימודים ופטור מתשלומים שונים, הוחלט על קיום מועד ג' לכל המקצועות בסמסטר ב'. "כל סטודנט שלא נבחן במקצוע מסוים יותר מפעם אחת יוכל להירשם למועד המיוחד", ואם סטודנט גויס גם במועד א' וגם במועד ב', יהיה זכאי למוסד נוסף (מועד ד').

"אם במהלך הבחינה נשמעת אזעקה, רשאי הסטודנט עם החזרה לחדר בו התקיימה הבחינה להחליט כי אינו מעוניין שתיבדק, להחזיר את הבחינה ולגשת למועד המיוחד", הדגישו במרכז, אך ציינו כי ההוראה לא תחול על בחינות שכבר התקיימו. כמו כן, הוחלט לאפשר לכלל הסטודנטים דחייה בהגשת עבודות סמינריוניות.

גם אגודת הסטודנטים בבינתחומי מפעילה שירותים לטובת המילואמניקים, בהם שיעורים פרטיים לסטודנטים ואתר אינטרנט עם שיעורים מצולמים ומקוונים. כמו כן הושכר לסטודנטים מודם סלולרי נייד לתקופת המילואים, לצד צילומים והדפסות.

המרכז האקדמי רופין: מלגת השתתפות בשכר הלימוד לכל מילואימניק

במרכז האקדמי רופין הוחלט שמשרת במילואים יהיה זכאי למועד נוסף עבור כל מועד שהפסיד במהלך שירות המילואים. כמו כן יוענק למילואימניק פטור מתשלום שכר לימוד נוסף בגין הרשמה מחדש לקורס בשל היעדרות. אם סטודנט לא יעמוד בדרישות מוקדמות לקורס בשנה הבאה, יאפשרו לו זכאות ללמוד "על תנאי".

כמו כן מתקיימים במרכז פרוייקטים של חונכות לימודית , מרתונים לקראת בחינות, קורסים מתוקשבים, צילומים ומודם סלולרי חינם. השירות במילואים מסייע גם להשגת מלגה: "על כל יום מילואים צובר הסטודנט ניקוד, ושי הוקרה למשרתי המילואים יחולק עם חזרתם למכללה", הדגישו. סטודנטים שישרתו מעל 30 יום במצטבר במהלך התואר יוכלו לקבל שתי נקודות זכות אקדמיות.

בנוסף, המרכז האקדמי רופין יעניק מלגת השתתפות בשכר הלימודים לשנת הלימודים הקרובה לכל סטודנט ששירת במילואים במבצע "צוק איתן", ויינתנו הקלות לסטודנטים החווים קושי בגלל המצב הביטחוני, כגון מועדים מיוחדים וגמישות בהגשת עבודות.  "בנוסף אגודת הסטודנטים יצאה לשטח עם ארוחות חמות למגויסים וגייסה תרומות רבות עבור החיילים".

האקדמית תל אביב יפו: ההטבות הורחבו לכל המשרתים בצבא

במכללה האקדמית תל אביב-יפו הוחלט להחיל את הזכויות הניתנות למילואמיניקים על כל משרתי הקבע והסדיר הלומדים במכללה. עם שובם של הסטודנטים מהמבצע, המכללה תאפשר להם להיבחן במועדי בחינה נוספים ודחייה בהגשת עבודות וסמינרים. כמו כן יקבלו החוזרים מעזה שיעורי השלמה, תגבורים, כרטיסי צילום וליווי על ידי סטודנטים מצטיינים. במוסד הדגישו כי אם יהיו סטודנטים שירצו לבטל את רישומם לקורסים , יוכלו לעשות זאת ולקבל החזר כספי עבורם, ולא יירשמו חיסורים בגין היעדרות משיעורים לסטודנטים שגויסו.

גם הסטודנטים שמתגוררים ביישובי הדרום ונעדרו מהלימודים בשל המצב הביטחוני יזכו להקלות דומות, באישור מנהל הסטודנטים."סטודנט שלא יגיע לאחד ממועדי הבחינה בשל המצב הביטחוני, גם אם לא גויס או אינו מתגורר בקו העימות, האקדמית תשקול בחיוב להעניק לו מועד בחינה נוסף", הדגישו במכללה.

בשלב זה, הלימודים והבחינות מתקיימים כסדרם למרות מטחי הירי מעזה. אם מתרחשת אזעקה בזמן בחינה, ניתנת לסטודנטים תוספת זמן אוטומטית של חצי שעה, וסטודנט שבוחר לא להמשיך להיבחן במצב זה יוכל להגיש בקשה למועד נוסף. כמו כן הקימה המכללה קו פתוח לסטודנטים, ומעניקה ייעוץ פסיכולוגי ללא תשלום לסטודנטים ובני משפחותיהם.

מכללת אפקה: תגבורים עם סגל המכללה

לסטודנטים במכללת אפקה שמתקשים ללמוד בשל המצב, ובעיקר הסטודנטים מהדרום, יוענקו תגבורים בחינם עם סגל המכללה והמרצים. כמו כן ייערכו מרתונים בשיתוף אגודת הסטודנטים ללא עלות, ובמידת הצורך ייערכו שיעורי השלמה. "המכללה תקיים מועדי בחינות מיוחדים, ככל שיידרשו, עם תום סמסטר הקיץ, ואם הסטודנט לא יוכל לגשת לבחינות בקורס מסוים, יוענק קורס חוזר בחינם", הודיעו במכללה.

משרת מילואים יהיה זכאי לפטור מבוחן אמצע ולמועד מיוחד, אם המבחן או הבוחן התקיימו בסמוך לזמן המילואים. כמו כן תינתן אפשרות לקורס חוזר בחינם ורישום מוקדם לקורסים.  לסטודנטים הזקוקים לכך, תיערך מכינה מקוצרת ללימודים בכדי לאפשר להם להתחיל את הלימודים בזמן יחד עם שאר הסטודנטים. כמו כן הוחלט על הקצאת מלגות לטובת המשרתים, אך טרם הוחלט על פי אילו קריטריונים יוקצו המלגות. גם במכללה זו יוענק מודם סלולרי למילואימניקים, חונך אישי וכרטיס צילום.

ממלגות שכר לימוד ועד ליווי אישי (פלאש 90, יונתן סינדל)

הקרייה האקדמית אונו: מספר זהה של בחינות לסטודנטים שגויסו

בקרייה האקדמית אונו בוטלה הגשתן של עבודות שמועד הגשתן הוא בימי המבצע, ובמקרים מסוימים הומרו העבודות במטלות רשות. יתואמו מועדים נוספים לבחינות לסטודנטים שנבצר מהם ללמוד ולהשתתף בבחינות. "למעשה הסטודנטים המגויסים יקבלו מספר זהה למועדים המקוריים", הדגישו.

במכללה ביקשו ממרצים ומסטודנטים לשלוח סיכומים, קורסים ומצגות לאלו שאינם יכולים להגיע ללימודים. כמו כן הדגישו כי כל ההקלות הניתנות לסטודנטים במילואים ניתנות גם לסטודנטיות שבעליהן גוייסו לשירות מילואים, וגם לסטודנטים המתגוררים בישובי עוטף עזה או בערי הדרום. חלק מקרן המלגות השנתית יוענק למשרתי המילואים.

סמינר הקיבוצים: דחיות לכל סטודנט שנפגע מהמצב

במכללת סמינר הקיבוצים הוחלט כי כל סטודנט אשר מרגיש כי הוא נפגע מהמצב, גם מבחינה רגשית, יזכה לדחיית תאריכי הגשה לעבודות ולמועד נוסף. בנוסף, סטודנטים המתגוררים בדרום ואלו המשרתים במילואים יקבלו דחייה בהגשת עבודות ובמועדים מיוחדים ללא הגבלת זמן, בהתאם לצורך ובתאום עם המרצה.

גם התאריך הסופי לתשלום המקדמה ידחה, על מנת שלא לפגוע באפשרות של סטודנטים המשרתים במילואים להירשם לקורסים. "כמו כן, המכללה תתגמש בכל הנוגע לרישום לקורסים של סטודנטים אשר שרתו במילואים ולא יכלו להירשם לקורסים במועד", הדגישו במכללה.

מכללת "עזריאלי" בירושלים - סטודנטים יוכלו להיבחן גם במועד ג'

במכללה האקדמית להנדסה "עזריאלי" שבירושלים, הוחלט לאפשר לכל הסטודנטים שנבחנו בתקופת המבחנים של סמסטר ב', לגשת גם למועד ג' בהתאם לבחירתם. גם במקרה הזה, המשרתים במילואים יוכלו ליהנות מהאפשרות לבחור בציון הגבוה מבין הבחינות שאליהן ניגשו.

כמו כן, סטודנטים במילואים וסטודנטים הגרים בתחום 40 ק"מ מרצועת עזה, יהיו זכאים להיבחן במועד מידי לכל קורס מסמסטר ב' תשע"ד אליו היו רשומים. סטודנטים אלו בלבד יוכלו לבצע רישום לקורסים בשנת הלימודים תשע"ה, ללא עמידה בדרישות קדם עבור קורסי סמסטר ב' תשע"ד אליהם היו רשומים. בנוסף, במצב בו סטודנט נעדר מחלק מהסמסטר במהלך המבצע הצבאי, בשל מילואים או מקום מגורים בתחום 40 ק"מ מרצועת עזה, מרצה הקורס יחליט על מתן הקלות בהגשת תרגילים או עבודות על פי עקרונות שקבעה המכללה.

מכללת תל חי: הציון הגבוה מבין השניים ייחשב

במכללת תל חי הוחלט כי יינתנו שני מועדי בחינות כרגיל (לצד מועד חריג), אך הציון הגבוה מבין השניים הוא שייחשב. הוועדה למועדים חריגים תשקול בחיוב בקשות למועדים מיוחדים של סטודנטים, שהנסיבות הביטחוניות הקשו עליהם את ההשתתפות בבחינות. מועד ההגשה של עבודות סיום קורס בסמסטר ב' יידחה בשבועיים לכל היותר מהמועד המקורי.