תושבי נחל עוז על תיעוד חדירת המחבלים: "איך יחזרו לחיות כאן ילדים?"

הסרטון הקשה שבו תיעד חמאס את תקיפת עמדת השמירה של צה"ל בקרבת הקיבוץ, הציפה את תחושות חוסר האונים והפחד של התושבים אל מול איום המנהרות. "איך התצפיות של צה"ל לא זיהו אותם?", שאל אחד מהם ואחר התייחס ליום שאחרי המבצע: "חייבים לזרז מציאת פתרון לגילוי המנהרות או הגנה מפניהן"

בעוד כשבועיים היה אמור דני רחמים, רכש ההשקיה של קיבוץ נחל עוז לקצור את החמניות מהשדה שליד הקיבוץ. הבוקר הוא זיהה בסרטון שהפיץ אמש חמאס את המחבלים סמוך לשדה שלו, בדרך לתקוף את החיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול פרסם ארגון הטרור סרטון מצמרר שבו תועד האירוע בנחל עוז בו נהרגו חמישה חיילים. בצה"ל מעריכים שהסרטון אמין, אם כי הוא נערך. רבים מבני הקיבוץ צפו בעניין רב בסרטון, והוא עורר שאלות רבות בדבר אי זיהוי המחבלים על ידי התצפיות של צה"ל באזור.

"אני באמת לא מבין איך אין תצפיות שזיהו אותם קודם, זה ממש מוזר לי, השטח הזה מתוצפת. אני מכיר את הפילבוקס הזה, ומסתובב שם לא מעט", תהה רחמים בשיחה עם חדשות 2 Online. "זאת פאשלה, אין הגדרה אחרת".

לדבריו, התחושות בקיבוץ, שרבים מתושביו עזבו אותו, קשות. הוא עצמו צפה בסרטון בסמארטפון של אחד מאנשי הקיבוץ. "אני לא יודע איך המשפחות עם הילדים הקטנים יסכימו לחזור לפה אחרי הסרטון הזה, זה מפחיד נורא".

הפילבוקס שהותקף

"מנסים להפחיד אותנו עוד יותר"

רכז הביטחון של הקיבוץ בני סלע צפה אתמול בסרטון באינטרנט ואמר כי הוא מקווה שהוא ייחקר ושיופקו הלקחים הנדרשים. "זה מאוד מפחיד, אבל כל המלחמה הזאת היא מפחידה", הוא הדגיש. "הם פרסמו את הסרטון כדי להפחיד אותנו עוד יותר, הרי אין להם הרבה הצלחות וכאן יש להם הצלחה, אז הם משתמשים בתעמולה".

אריה פניני (79) מתגורר בקיבוץ כבר 42 שנים יחד עם רעייתו, ובלי ילדיהם שעזבו ברבות השנים את המקום. "אני כבר שנים יודע שיש מנהרות למטה, התרעתי בפני כולם וזו שערורייה", ציין פניני, אך הדגיש כי הוא אינו מומחה צבאי.

הוא אמר כי הרגיש רע מאוד כשצפה בסרטון הקשה. "לבי עם החיילים שאיבדו את חייהם, אני מצפה שאחרי שהמבצע הזה יסתיים ימצאו פטנט למצוא הגנה מהמנהרות האלה. בזמן כזה, כשכל הצבא מרוכז מסביב, זה שלא גילו את המחבלים יוצאים זה מחדל שאי אפשר לסלוח עליו".

ההערכה: הסרטון אמין אך ערוך

קצין בצה"ל העריך הבוקר כי הסרטון "אמין אם כי ערוך", ובמקביל לבדיקת הסרטון נמשך תחקיר האירוע. בצה"ל מנסים לבדוק האם בוצע ירי RPG במהלך תקיפת הפילבוקס, בה נהרגו חמישה חיילים.

מתוך הסרטון

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז הסביר כי פרסום הסרטון, בצמוד להודעתו הלוחמנית של ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף, הוא ניסיון של ארגון הטרור "לקבוע תמונת ניצחון, למרות שהעובדות בשטח הן אחרות". דובר צה"ל הדגיש כי הצבא "מוציא סרטונים במידה הראויה, כל עוד זה לא מסכן חיילים".

בסרטון הקשה לצפייה שפורסם אמש, נראים המחבלים יוצאים, אחד אחרי השני, ממנהרה. ממנה הם רצים בשדה של קיבוץ נחל עוז עד לעמדת צה"ל ונכנסים אליה דרך השער תוך שהם יורים לעבר החיילים. בשטח המוצב הם מתקרבים אל מגדל השמירה, ומתחתיו נראים פעילי הטרור מנסים לגרור את אחד החיילים.

הניסיון לחטיפת החייל נכשל, אך חמישה חיילים איבדו את חייהם בפיגוע. בהמשך הסרטון נראים המחבלים נמלטים בחזרה אל תוך המנהרה. בסוף הסרטון הם מציגים את השלל שלהם - רובה צה"ל מסוג "תבור", שלטענתם הצליחו לחטוף מהמוצב.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv