הנשיא לשעבר פרס: "המלחמה מיצתה עצמה"

ימים ספורים לאחר תום כהונתו, ביקר הנשיא לשעבר בבית החולים סורוקה ונפגש עם חיילים שנפצעו ברצועה. "נמצא פתרון טכנולוגי למנהרות", אמר פרס והוסיף: "הלגיטימציה לשלטון בעזה שייכת לאבו-מאזן, היא נחטפה ממנו"

ימים ספורים לאחר שסיים את תפקידו, הגיע הבוקר (ד') נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס לבית החולים סורוקה בבאר שבע על מנת לבקר את החיילים שנפצעו במבצע "צוק איתן" ומאושפזים במקום. פרס שיבח את הלוחמים על גבורתם בקרבות ברצועת עזה, והביע תקווה כי הלחימה תיפסק בתוך ימים ספורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חושב שהמלחמה מיצתה את עצמה, עכשיו צריך למצוא דרך איך להפסיק אותה", פסק היום פרס בתום ביקורו בבית החולים. לדבריו, נצירת האש עלולה לקחת עוד ימים וזאת משום שבעזה אין ממשלה אחראית וצבא אמיתי. "כל אחד מדבר מכוך אחר ובקול אחר. אני מקווה שבסופו של יום גם הצד השני יגיע למסקנה שהניצחון הגדול ביותר הוא לגמור את זה באופן מדיני - בשלום".

"אני חושב שזה אחד הביקורים הכי מרגשים שהיו לי בחיים מפני שזה סיפור אמיתי על גבורה של כל אחד מהחיילים", הדגיש הנשיא לשעבר פרס. "זו הייתה מלחמה של צבא נגד טרור, מלחמה של אנשים גיבורים מול אנשים חסרי מעצור, אנשים מנוולים שלא חסים על עמם".

במשך דקות ארוכות עבר פרס מחדר לחדר בבית החולים, שוחח עם החיילים ושמע מהם את סיפורי הקרבות הקשים מול מחבלי החמאס. "החיילים נכנסו ממש לגיהינום מפני שכל מדרך כף רגל יכול היה להיות מוקש, כל בית ממולכד ובכל פינה אורב", סיפר פרס על הדברים ששמע. "הם הלכו ללא היסוס וללא תלונה. אין כאן אחד שלא מילא את תפקידו, סיפורי הגבורה מדהימים".

הנשיא לשעבר התייחס גם למטרה המוצהרת של מבצע "צוק איתן", הסרת איום המנהרות, שרבות מהן מובילות לשטח ישראל וכבר שימשו לחדירת מחבלים ולמותם של חיילים במהלך הלחימה. "זו מלחמה ללא תקדים, גם מבחינת אופי שדה הקרב וגם מבחינת הטריקים שהשתמשו כמו המנהרות", אמר פרס שהביע ביטחון שגם לאיום הזה יימצא פיתרון: "היה לנו מזל שהצלחנו למצוא תשובה טכנולוגית לטילים, אני מאמין שגם למנהרות תימצא תשובה גם טכנולוגית וגם אנושית".

לדברי פרס, הלגיטימציה לשלטון בעזה שייכת עדיין ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, ויש למצוא את הדרך להשיבו אליו. "עזה נחטפה ממנו", טען פרס. "יש לו גם את התמיכה של מצרים והעולם ערבי. צריך להחזיר את השלטון בעזה לאבו-מאזן ולעשות הכל כדי לשקם את הרצועה כדי שיהיה להם מה לאכול ומה לשתות".