אין הפוגה: צה"ל תוקף יעדים ברצועת עזה

לאחר מטחי הירי הכבדים למרכז ולדרום שהסתיימו ללא נפגעים, מטוסי חיל האוויר תקפו כ-50 יעדים ברחבי רצועת עזה, וחיל הים תקף מחסני אמל"ח ומשגרים. הפלסטינים דיווחו על 21 הרוגים לפחות בשעות האחרונות, בצל הדיווחים על התקדמות במגעים להפסקת אש

תקיפות ליליות בעזה, ארכיון (AP)

חוסר שקט נענה בחוסר שקט: שעות לאחר מטחי הירי לעבר ישראל, שהגיעו עד לגוש דן ולהרי ירושלים, שב חיל האוויר לתקוף ברצועה. הלילה (ד') לאחר השעה חצות תקפו מטוסי חיל האוויר למעלה מ-50 יעדי טרור ברחבי רצועת עזה, לאחר שהתקיפה בימים האחרונים התמקדה בעיקר בעיר עזה עצמה. חיל הים פגע במשגרים ובמחסני אמל"ח בצפון הרצועה. ביממה האחרונה הותקפו כ-200 מטרות, נהרגו כ-20 מחבלים והושמדו שלוש מנהרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמי רפואה פלסטינים דיווחו הבוקר כי 20 בני אדם נהרגו לאחר שצה"ל הפגיז בית ספר ששימש במקלט הומניטרי בג'באליה שבצפון הרצועה. דובר שירותי החירום ברצועה, אשרף אל-קודרה, האשים את צה"ל במתקפה. טרם התברר האם מדובר באותו בית הספר בו הוחבאו הרקטות ודובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, אמר כי הדיווח נמצא בבדיקה.

מתחילת מבצע "צוק איתן" הותקפו למעלה מ-3,670 מטרות טרור ברצועה, ובצה"ל הדגישו כי "הפעולה היבשתית הינה ממוקדת ומטרתה סיכול תשתיות הטרור ברצועת עזה". הפלסטינים דיווחו סמוך לשעה חצות כי בשעות הערב נהרגו לפחות 13 בני אדם מהפגזות באזור ג'באליה שבצפון הרצועה, ובשעות הלילה נהרגו שמונה נוספים, בהם חמישה בני משפחה אחת ונער בן 16.

המתקפות האוויריות של צה"ל התגברו לאחר שסמוך לשעה 22:00 התבצע מטח ירי נרחב מכיוון הרצועה - שלוש רקטות יורטו בהצלחה על ידי כיפת ברזל מעל גוש דן. 9 רקטות נוספות נורו לאזור באר שבע והפזורה הבדואית: ארבע מהן יורטו על ידי כיפת ברזל וחמש התפוצצו בשטחים פתוחים.

יירוטים בדרום, בגוש דן וליד ירושלים (רויטרס)

קודם לכן ירה חמאס רקטות גם לאזור הרי ירושלים: רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל ורקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח אך הובילה לשריפה באזור. בשעות הערב המוקדמות שוגרו 4 רקטות נוספות לאזור המועצה האזורית חוף אשקלון - כולן התפוצצו בשטח הפלסטיני. לא היו נפגעים או נזק. מוקדם יותר אמש נפצעו שישה חיילים מפגיעת פצצת מרגמה בצפון רצועת עזה. כוחות צה"ל פתחו בירי ארטילרי כבד באזור, כדי לאפשר את חילוצם של הפצועים לבית החולים.

דף: "לא נסכים לפשרה על חשבון כבודנו וחירותנו"

אמש בשעות הערב פרסם חמאס הקלטה של ראש הזרוע הצבאית של הארגון מוחמד דף, בדיוק בשעה בה נורו רקטות לכיוון גוש דן. דף טען כי צה"ל הובס במערכה, ופנה ללוחמי חמאס: "אתם נלחמים היום נגד חיילים שחומדים את המוות, למען אללה, בדיוק כפי שאתם חומדים את החיים. מה שהאויב לא השיג באמצעות מטוסים ואוניות מלחמה, הוא לא ישיג באמצעות כוחותיו המובסים על הקרקע".

"לא תהיה הפסקת אש עם האויב הציוני אם לא תיפסק התוקפנות הישראלית ויוסר המצור", הבהיר דף בנאום מוקלט ששודר בערוץ הטלוויזיה "אל אקצה" של חמאס. "לא נסכים לשום פיתרון של פשרה שבא על חשבון הכבוד והחירות של עמנו". במקביל לדבריו של דף פרסם הארגון סרטון המתעד את אירוע חדירת המחבלים סמוך ליישוב נחל עוז, בו נהרגו שלשום חמישה חיילי צה"ל.

מאיים מהמחבוא. דף (חדשות 2)

גורמים ביטחוניים התריעו כי אל מול הדיווחים על הפסקת אש קרבה, עלול חמאס לנסות ולסיים במכת אש משמעותית. כוננות שיא נרשמת בשטח לאפשרות של מטח רקטות גדול, גם לאזורים מרוחקים בישראל, ולאפשרות של חדירה נוספת דרך מנהרות.

אולם במקביל גורם ישראלי בכיר אמר כי כל הצדדים הגיעו להסכמה לקיים הפסקת אש, שבמהלכה ידונו בקהיר בהבנות בדרך להפסקת אש כוללת. גורם נוסף טען כי עדיין אין הבנות סופיות - אך מתנהלים מגעים מתקדמים להפסקת אש.