מחלקת המדינה האמריקנית: "כך לא נוהגים שותפים זה בזה"

לאחר הביקורת החריפות שמתחו חברי הקבינט על טיוטת הפסקת האש שהציג מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, מגיבים היום בוושינגטון לדברים ומאשימים את ישראל בהתבטאויות לא ראויות. "לדעתנו זו פשוט לא הדרך שבה שותפים ובעלי ברית נוהגים זה בזה", אמרה דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, הביעה הערב (ב') את אכזבת וושינגטון מדברי הביקורת החריפים שהשמיעו בכירים בישראל נגד יוזמת קרי, ואמרה כי זה אינו האופן שבו שותפים נוהגים זה בזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה שמסרה לעיתונאים, התייחסה סאקי לשמועות על האופן שבו ביטאה ישראל את אי שביעות רצונה מהעמדה האמריקנית בסוגיית הלחימה בעזה, והבהירה כי לא הושמעה ביקורת אישית נגדו. "איש אינו מתקשר להתלונן על הדרך שבה מזכיר המדינה מנהל את המצב או על מעורבותו במאמצים האלה מעבר לים", אמרה. "לדעתנו זו פשוט לא הדרך שבה שותפים ובעלי ברית נוהגים זה בזה".

בהמשך דבריה, ביקשה סאקי למקד את המאמצים בהתקדמות להפסקת אש ולעסוק פחות במה שהיא כינתה "הטעיות". "היה לנו חשוב לבאר את העובדות לאשורן בנוגע למה שקרה כאן", אמרה. "כולנו מקווים שנוכל להתמקד בהתקדמות להפסקת אש, ולא בקמפיינים של הטעיה"

אמש התייחס גורם אמריקני בכיר לדיווחים בכלי התקשורת הישראלים על יוזמת קרי, וכינה אותם "לא מדויקים ופוגעניים". לדבריו, הדיווחים פגעו במזכיר המדינה האמריקני, ולא תיארו נאמנה את מהלכיו. עוד ציין הבכיר כי התיאום עם ישראל קרוב וכי מסמך הטיוטה, שפורסם כמתווה של קרי, אינו משקף את עמדת ארה"ב בסוגיה.