מקורות בעזה: "חמאס נוטה להסכים להפסקת אש הומניטרית ברצועה"

רגעי הכרעה: בישראל ובעזה דנים במתווה קרי להפסקת אש. הנהגת חמאס בעזה מכונסת ברצועה, ובקריה בתל אביב הסתיימה ישיבת שרי הקבינט. עפ"י ההצעה, תחילה תיכנס לתוקף הפסקת אש הומניטרית

כוח צנחנים ברצועת עזה (Flash 90)

בזמן שהקבינט הישראלי דן (ו') במתווה הפסקת האש שהציג מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, בכירי החמאס בעזה מכונסים אף הם בכדי לדון בשאלת קבלתה. על פי מקורות בעזה, חמאס צפוי להיענות להצעתו של קרי להפסקת האש שתחילתה בהפסקה הומניטרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת בכירים בחמאס בעזה, המגמה בהנהגת הארגון היא להיענות להצעה ולהודיע עוד הלילה על קבלתה. עם זאת, בחמאס טרם סוכם אם להציג תנאים יחד עם קבלת המתווה וכן כיצד להתייחס לעובדה שצה"ל תפס עמדות בתוך שטח הרצועה. נכון לאמש, ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל לא נסוג מאף אחת מהדרישות שהציג הארגון.

בישיבת הקבינט, שאחרי שלוש שעות יצאה להפסקה להתייעצויות, הציג נתניהו לשרים את היוזמה האמריקנית, כשהוא צפוי להבהיר כי הוא מתנגד לכל הפסקת אש שאינה כוללת את המשך פעילות צה"ל נגד מנהרות הטרור. דרישה זו צפויה להפוך לתנאי שתציב ישראל לקבלת מתווה ההפוגה, תנאי שחמאס עד כה התנגד לו.

אפשרות סבירה להרחבת המבצע. כוחות צה"ל בע (פלאש 90, הדס פרוש)

בהמשך צפוי הקבינט לצרף לתנאי זה דרישה נוספת והיא פירוק החמאס מנשקו. דרישה זו מתבססת על ניצול המומנטום הבינלאומי סביב הצהרת שרי האיחוד האירופי בנושא, והיא עשויה להעיד על מאמץ ישראל להוביל קואליציה של מדינות, בהן מצרים ומדינות באירופה, התומכות בהשגת היעד.

המחזיק במפתחות

בקבינט הישראלי הולכת וגוברת התמיכה וההכרה בכך שבמצב הנוכחי, לא תוכל ישראל להשקיף מהצד בזמן שירי הרקטות לעבר אזרחיה נמשך. לכן, המשך המבצע הקרקעי והרחבתו גם היא אפשרות סבירה.

עמדת חלק מהשרים חברי הקבינט גורסת כי חמאס מנסה לגרור את ישראל למערכה ממושכת ברצועה ולכן אסור להתפתות לתת לו את ה"פרס" הזה. המשך מלחמת ההתשה נגד חמאס תוכל להביא את ישראל להשיג הפסקת אש בתנאים נוחים יותר.

במרכז הדרישה הישראלית: המשך המאבק במנהרו (דו"צ)

ההנחה בקרב חלק מהגורמים בישראל היא שמי שהחזיק עד כה במפתחות לעימות היה יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל. אם היה משעל נותן את הסכמתו להפסקת האש לפני כשבועיים, צה"ל לא היה נשלח לרצועה, ואם ירי הרקטות היה נפסק – מלכתחילה לא הייתה ישראל פותח במתקפה. המציאות מוכיחה כי עד כה היה זה חמאס שלא רצה בהפסקת האש, זאת בעוד שראש הממשלה נתניהו היה מוכן לאמץ אותה כמעט בכל שלב.

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, עמית סגל, אהוד יערי וירון שניידר.