המבצע בעזה: חוסל בכיר בג'יהאד, כח שריון חשף בית ממולכד

על רקע הדיווחים על מגעים להפסקת אש, הלחימה הנמשכת: ראש מערך ההסברה של הג'יהאד האסלאמי חוסל בתקיפת חיל האוויר ברפיח, כוחות שריון חשפו פיר מנהרה במרכז הרצועה ובית שבו הוטמנו משגרי רקטות ולקירות הוצמדו מטעני חבלה ‎

ביומו ה-18 למבצע "צוק איתן" ועל רקע הדיווחים על מאמצים בינלאומיים להשגת הסכם הפסקת אש, ממשיכים כוחות צה"ל לחשוף מנהרות ומאגרי אמצעי לחימה ברצועת עזה. הלילה (ו') נתקל כוח שריון בחוליית מחבלים שפתחה לעברו באש, בשעה שחשפו פיר של מנהרה. הכוח השיב באש ופגע בשניים מהמחבלים. במקביל, נראה שהסיכולים הממוקדים נגד פעילי החמאס מתגברים, כששורה של בכירים הותקפו ביממה האחרונה, בהם ראש מערך ההסברה של הזרוע הצבאית של הארגון. הצטרפו למשדר המיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים. הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במרכז הרצועה חשף כוח שריון נוסף בית ממולכד ובו משגרים מוטמנים. בנוסף תקפו הכוחות מספר עמדות המשמשות כמפקדות של ארגוני הטרור בעזה. בפעילות משותפת של צה"ל והשב"כ, חוסל הלילה ראש מערך ההסברה של הג'יהאד האסלאמי, צלאח אבו-חסנין. הפעיל הבכיר היה חבר במועצה הצבאית העליונה של הארגון, ופעל בו כראש מערך ההסברה הקרבית. בהפצצת ביתו ברפיח נהרג גם בנו, 14 בני אדם נוספים נפצעו.

ביממה האחרונה תקפו כוחות צה"ל 130 מטרות טרור ברצועה, זאת במקביל לירידה המורגשת בירי הרקטות לעבר יישובי ישראל. מתחילת המבצע הותקפו יותר מ-3,500 מטרות וחוסלו 240 מחבלים. לדברי גורם צבאי, ביממה האחרונה ניכרת שליטה כמעט מלאה בשטח, כשמחבלים מסגירים את עצמם לאחר ימים שלמים במנהרות.

במהלך היתקלות עם מחבלים נפצע הלילה חייל צה"ל באורח אנוש, מפקד גדוד 12 של גולני נפצע קשה גם הוא כשקיר מנהרה התמוטט עליו במהלך חשיפתה. הקצין, סא"ל שי סימן-טוב פונה לקבלת טיפול רפואי לאחר פציעתו. הוא המג"ד השלישי מהחטיבה שנפצע במהלך הפעילות הקרקעית שהחלה לפני כשבוע, כשגם מפקד החטיבה נפצע בתחילת הפעולה הקרקעית, אך מאז כבר שב לקרב. בנוסף נפצעו הבוקר והלילה עוד 8 חיילים וקצינים שהובהלו לבתי החולים בישראל.

איתור המנהרות נמשך (דובר צה"ל)

במסגרת המטרה המוגדרת של הפעולה הקרקעית - איתור, חשיפה והשמדה של מנהרות הטרור שנחפרו על ידי ארגון הטרור העזתי, חשפו עד כה הכוחות 31 מנהרות, תשע מהן כבר הושמדו. תהליך השמדת המנהרות הוא איטי, מורכב ודורש אבטחה של הכוח שמבצע אותו, לכן מעריכים בצה"ל כי ייקחו עוד ימים עד שיצליחו לסיים את המשימה.

פינו הפצועים, השבוע (פלאש 90)

בשעות הצהריים צפוי להתכנס הקבינט לדון במתווה קרי להפסקת אש, ומנגד גם באפשרות להרחיב ולהעמיק את המבצע ברצועה. על פי דיווחים בעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון, חמאס הביע הסכמה עקרונית להצעתו של מזכיר המדינה האמריקני, המתבססת על המתווה המצרי להפוגה הומניטרית ארוכת טווח.

כוחות צה"ל, אתמול (דובר צה"ל)