דיווח בעיתון "אל חיאת": "חמאס מסכים להצעת קרי להפסקת אש"

בעוד מבצע "צוק איתן" נכנס ליומו ה-18, כלי תקשורת ערבי מוביל דיווח כי חמאס הביע הסכמה עקרונית להצעת קרי. על פי הדיווח, ההצעה כוללת הפסקת אש הומניטרית לחמישה ימים, שתחל כבר מחר, ותאפשר לאחר מכן את פתיחת המעברים לרצועת עזה

צפויה הפסקת אש בקרוב? עזה תחת מתקפה (רויטרס)

האם ישראל וחמאס בדרך להפסקת אש הומניטרית ממושכת כבר בסוף השבוע הקרוב? העיתון הערבי "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר (ו') כי חמאס הביע הסכמה עקרונית להצעה שגיבש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, השוהה בימים אלו בקהיר. על פי הדיווח, ההצעה של קרי כוללת ערבויות של האמריקנים לפתיחת המעברים, וחמאס ממתין בשעות אלו לערבויות בנוגע לדרישות הנוספות, כגון שחרור אסירים ועצורים. הקבינט המדיני-ביטחוני ידון היום בצהריים בפרטי ההצעה ובתגובת חמאס. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ל'אל-חיאת' נודע כי שר החוץ האמריקני מגבש ביממה האחרונה בקהיר, הרחק מעיני התקשורת, את הליטושים האחרונים בהסכם הפסקת האש, שאמור להתחיל בהפסקת אש הומניטרית לתקופה של חמישה ימים, החל מיום שבת הקרוב", נכתב בדיווח. בכיר בחמאס אמר לעיתון כי ההישג האמיתי בהסכם זה הוא הפעלת המעברים והכחיש כל הצעה לפירוז עזה מנשק. במקביל דווח הבוקר ב"ניו יורק טיימס" כי קרי הציע הפסקת אש של שבוע שתחל ביום ראשון בבוקר, ובמהלכה יחלו דיונים בנושאים הביטחוניים והפוליטיים. העיתון ציין כי ההצעה אינה קובעת האם כוחות צה"ל יוכלו להישאר בתוך עזה בזמן הפסקת האש.

מקור המקורב למגעים עדכן כי קרי הגיש לנציגים הפלסטינים הנמצאים בקהיר ערבויות להסרת המצור לאחר הפסקת האש, וזאת מבלי לספק כל ערבויות והיענות לדרישות האחרות של חמאס, ובהן שחרור החשודים שנעצרו בגדה וברצועה מתחילת מבצע "שובו אחים". המקור ציין כי "הפעילות הדיפלומטית הבין-ערבית עשויה להוביל להסכם בזמן הקרוב מאוד".

הסכמה עקרונית? משעל (ap)

ההסכם ייחתם עם ממשלת האחדות הפלסטינית?

כמו כן שיבח הגורם האנונימי את הפיתרון שהציע קרי והגדיר אותו כ"פשרה של ממש". לדבריו, לא מדובר בהכרח בפשרה ישירה בין ישראל לחמאס בלבד: "אם תהיה הסכמה על הנוסחה הזו, לא מן הנמנע שמי שיחתום על ההסכם היא ממשלת האחדות הפלסטינית ולא חמאס בלבד", הוסיף.

עוד דווח בעיתון כי "מקורות פלסטינים יודעי דבר ברמאללה גילו כי קרי הציג לפלסטינים מתווה, לאחריו יתחילו בקהיר דיונים כבר ביום שבת הקרוב על מתווה להפסקת אש קבועה עם ישראל". המשלחת הפלסטינית לקהיר כוללת את ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' ואת חבר הנהגת פת"ח עזאם אל-אחמד.

המקור ציין כי השניים מבצעים שיחות רבות בקהיר עם נציגי חמאס, וכלל הנראה אחד מהנציגים הוא בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק. עוד טען הגורם כי חמאס הסכים עקרונית להצעת הפסקת האש ההומניטרית אך דורש במקביל גם ערבויות ליתר הדרישות, שידוע כי נתניהו מתנגד להן: ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים ושחרור עצורי מבצע "שובו אחים" ומבצע "צוק איתן". קרי צוטט בדיווח כאומר ש"מתגבשים הפרטים האחרונים בהצעתו".

מקדם מגעים להפסקה ארוכת טווח. קרי (AP)

המתווכים המצרים נותרו אופטימיים

גורם אמריקני רשמי התייחס אתמול להתקדמות במגעים ואמר כי "זה יהיה לא מדויק לומר שנגיע להפסקת אש עוד בסוף השבוע". הבכיר ציין כי למרות שרמת האופטימיות נמוכה, צוותי המשא ומתן אינם מרפים וממשיכים במאמצים להשגת הסכם בימים הקרובים יחד עם הצוותים המצריים. "אנחנו עדיין עובדים על זה", אמר הבכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. "אבל לא נראה שבסיס ההסכם להפסקת אש מוכן בשלב זה".

בניגוד לעמדת הבכיר האמריקני, עמיתיו בצד המצרי מעט יותר אופטימיים בנוגע להשגת הפסקת אש הומניטרית, עליה הצהיר שלשום ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. "הפסקת האש ההומניטרית עשויה להיכנס לתוקפה עוד במהלך סוף השבוע", ציין גורם רשמי במצרים. הגורם הוסיף בין היתר כי הפסקת האש נועדה לתת הפוגה לתושבי עזה במהלך שלושת ימי חג האיד אל-פיטר, המציין את סוף חודש הרמדאן.

שלשום  אמר משעל כי הארגון מסכים להפסקת אש, ללא מסגרת זמן, במהלכה יועבר סיוע רפואי לעזה - אך רק כאשר יענו התנאים להסרת המצור על הרצועה. בנאומו הכריז יו"ר הלשכה המדינית של חמאס כי אין בכוונתו של הארגון להתפרק מנשקו. "אף אחד לא יפרק אותנו מנשקנו", אמר משעל, "אם רוצים לדבר על זה אז יש לי שני תנאים: סיום הכיבוש וההתנחלויות, ופירוק ישראל מנשקה".