פרויקט: כך תילחם ישראל במנהרות

מאז שהחל מבצע "צוק איתן" נשמעה ביקורת על חוסר היכולת של צה"ל להתמודד עם איום המנהרות של חמאס. מערכת חיישנים שנמצאת בפיתוח ועברה ניסויים מוצלחים בחודשים האחרונים עשויה לספק את הפתרון. גורמים ביטחוניים לחדשות 2: "אם הניסויים ימשיכו בקצב ובתוצאות הללו, אנו עשויים לעמוד בפני פריצת דרך"

במהלך 17 ימי הלחימה במבצע "צוק איתן" נחשפו כבר 31 מנהרות על ידי כוחות צה"ל, רובן מובילות ככל הנראה לעבר שטח ישראל. אך כעת נראה שמסתמן פתרון לבעיה הקשה הזו. בימים האחרונים נשמעה ביקורת על כך שלישראל "אין כיפת ברזל" נגד מנהרות. אלא שהערב (חמישי) פורסם במהדורה המרכזית כי לפני כשלוש שנים הותנע פרויקט ייחודי במערכת הביטחון, שהביא לכך שבחודשים האחרונים בוצעה שורה של ניסויים במערכת עם חיישנים ייחודיים, שאת אופן הפעלתם לא ניתן לחשוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במערכת הביטחון הוקם צוות מיוחד, יחד עם גורמים בתוך הצבא והתעשיות הביטחוניות, ולפרויקט ניתן אישור לתקציב ייעודי. ההנחייה מהגורמים רמי הדרג במדינת ישראל הייתה להביא פתרון לבעיה המורכבת של המנהרות.

(דובר צה"ל)

עד כה התקבלו תוצאות טובות לניסויים שנעשו. גורמים ביטחוניים אמרו לחדשות 2 כי "אם הניסויים ימשיכו בקצב ובתוצאות הנוכחיות, ייתכן שמדינת ישראל נמצאת בפני ופתרון לבעיית המנהרות שנחפרות סביב יישובי עוטף עזה".

חשיפת מנהרה (דובר צה"ל)

פיר מנהרה (דובר צה"ל)