חמאס טוען: הרקטות שנורו לגוש דן כוונו לעבר נתב"ג

6 רקטות ששוגרו לכיוון תל אביב, השרון והשפלה יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. רסיסים פוזרו באזורים שונים. חמאס מנסה להתפאר בירי לנמל התעופה. בעזה: צה"ל נוצר את האש בחלק מהאזורים

לאחר לילה שקט באופן יחסי, שכמוהו לא היה ב-17 ימי הלחימה במבצע "צוק איתן", התחדשו מטחי הרקטות לעבר ישראל: אזעקות נשמעו הבוקר ברחבי הארץ - בדרום, בשפלה, בגוש דן ובשרון. במהלך הירי הראשון יירטה מערכת כיפת ברזל ארבע רקטות, בירי השני הצליחה ליירט שתיים נוספות. יתר הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. אזרחים רבים דיווחו על רעשי פיצוץ רמים שנשמעו במרכזי הערים, אך לא נגרם נזק. שני תושבים נחבלו בדרכם למרחב המוגן ונזקקו לטיפול רפואי, שבעה נוספים לקו בחרדה. בזרוע הצבאית של הארגון נטלו אחריות על הירי וטענו כי שיגרו רקטות מסוג M75 לעבר נמל התעופה בן גוריון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היירוטים התרחשו מעל חולון, צומת בילו ותל אביב. שברים של כמה מהרקטות שיורטו נחתו באזור פתח תקווה ובתל אביב. המשטרה החלה באיתור השברים והרסיסים בשני המוקדים ובאיסופם. בפיקוד העורף ובכוחות ההצלה שבים ומדגישים כי אין לגעת בשברים אלו, שעלולים להיות מסוכנים. במקרה של מציאתם יש לדווח על כך למוקד המשטרה.

"נשיב את השקט", נתניהו (רויטרס)

החמאס שנטל הבוקר אחריות על הירי, טען באמצעי התקשורת הפלסטינים כי הרקטות כוונו לעבר נמל התעופה בן גוריון, זאת לאחר שטיסות רבות לשם בוטלו ביממה האחרונה בשל במצב הביטחוני. הבוקר החליט מינהל התעופה הפדרלי של ארה"ב, הגוף הרגולטורי החשוב בעולם התעופה העולמית, כי הוא חוזר בו מהחלטתו שלא לאפשר לחברות אמריקניות לטוס לישראל, דבר שצפוי לגרום גם לחברות האירופאיות לשוב ולנחות בישראל. "יש חברות אירופאיות שכבר הודיעו על חזרה, והלוח הולך ונצבע בירוק", אמר הבוקר שר התחבורה ישראל כץ.

ירי הרקטות התרחש בשעה שראש הממשלה נתניהו קיים מסיבת עיתונאים בכנסת עם שר החוץ הבריטי. נתניהו הביע צער על מותם של אזרחים בעזה, אך הטיל את האחריות לכך לארגוני הטרור המשתמשים בהם כמגן אנושי. "יצאנו למבצע כדי להשיב את השקט לאזרחי ישראל ונשיב אותו", הדגיש נתניהו.

המחבלים שנעצרו, הבוקר (חדשות 2)

הירי הבוקר מוכיח פעם נוספת כי יכולת השיגור של החמאס נותרה בעיניה, גם בימים בהם צה"ל מרחיב את הפעולה הצבאית בתוך שטח הרצועה. הבוקר, לבקשת הצלב האדום, נצרה ישראל את האש בשורה של מוקדים על מנת לאפשר את פינוי הפצועים וההרוגים, אך הדבר לא מצביע על כוונה להפסיק את הלחימה.

נמשך המאמץ לאיתור מנהרות (דובר צה"ל)

במהלך הלילה והבוקר עצרו כוחות צה"ל הלוחמים בשטח הרצועה כ-150 מחבלים בחאסן יונס וברפיח, מרביתם הסגירו את עצמם. כמחצית מהם, המהווים סיכון, הועברו לחקירת שירות הביטחון, היתר שוחררו. המחבלים יתושאלו בתקווה שימסרו מידע חיוני על פעילות ארגוני הטרור ברצועת עזה. מאז שעות הלילה חיסלו כוחות צה"ל 20 מחבלים בשורה של היתקלויות ברצועה. ארבעה חיילי צה"ל שנפצעו הלילה בלחימה ברצועה פונו לבית החולים ברזילי באשקלון, שני פצועים נוספים הועברו לבית החולים שיבא תל השומר.‎

במקביל, ממשיך צה"ל במאמצים לאיתור מנהרות הטרור, המטרה המוגדרת של מבצע "צוק איתן". מתחילת המבצע חשפו הכוחות בשטח 31 מנהרות כאלה, תשע מהן כבר הושמדו. תהליך השמדת המנהרות הוא איטי, מורכב ודורש אבטחה של הכוח שמבצע אותו, לכן מעריכים בצה"ל כי ייקחו עוד ימים עד שיצליחו לסיים את המשימה. "פתחנו במבצע הקרקעי כדי לטפל במערך המנהרות והמערך הזה מטופל", הדגיש הבוקר נתניהו. "אין ערובה ל-100% הצלחה, אבל לצה"ל יש הישגים מרשימים בשטח ואנחנו ממשיכים בפעולה הזאת".