בכיר אמריקני: "לא צפויה הפסקת אש בסוף השבוע"

בעוד מבצע "צוק איתן" נכנס ליומו ה-17, הצוותים האמריקנים והמצריים עדיין עמלים להשגת הפסקת אש בין ישראל לחמאס בימים הקרובים. במקביל, מדווחים הפלסטינים כי מספר ההרוגים במבצע חצה את קו ה-700

לא צפויה הפסקת אש בקרוב. עזה תחת מתקפה (AP)

בעוד המאמצים המדיניים להשגת הפסקת אש נמשכים מאחורי הקלעים, מספר ההרוגים הפלסטינים במבצע "צוק איתן" חצה הלילה (ה') את מניין ה-700. על פי הפלסטינים, בתקיפות צה"ל בשעות האחרונות נהרגו לפחות 23 בני אדם במתקפה מאסיבית של צה"ל ברצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז אמש תקף חיל האוויר מטרות רבות בצפון בבית להיא, בית חאנון ובמחנה הפליטים ג'בליה שבצפון הרצועה. גורמי רפואה פלסטינים מדווחים כי בין ההרוגים הלילה גם שישה בני משפחה אחת.

במקביל, ממשיך מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי במגעים המדיניים להפסקת הירי בין ישראל לחמאס, לאחר שעזב הלילה את ישראל ונחת בקהיר. קרי שוחח עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ועדכן אותו לגבי המאמצים להשגת הסכם.

גורם אמריקני רשמי התייחס להתקדמות במגעים ואמר כי "זה יהיה לא מדויק לומר שנגיע להפסקת אש עוד בסוף השבוע".

נחת בקהיר. קרי (AP)

המתווכים המצרים נותרו אופטימיים

הבכיר ציין כי למרות שרמת האופטימיות נמוכה, צוותי המשא ומתן אינם מרפים וממשיכים במאמצים להשגת הסכם בימים הקרובים יחד עם הצוותים המצריים. "אנחנו עדיין עובדים על זה", אמר הבכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. "אבל לא נראה שבסיס ההסכם להפסקת אש מוכן בשלב זה".

איתור המנהרות נמשך (דובר צה"ל)

בניגוד לעמדת הבכיר האמריקני, עמיתיו בצד המצרי מעט יותר אופטימיים בנוגע להשגת הפסקת אש הומניטרית, עליה הצהיר אמש ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. "הפסקת האש ההומניטרית עשויה להיכנס לתוקפה עוד במהלך סוף השבוע", ציין גורם רשמי במצרים. הגורם הוסיף בין היתר כי הפסקת האש נועדה לתת הפוגה לתושבי עזה במהלך שלושת ימי חג האיד אל-פיטר, המציין את סוף חודש הרמדאן.

אמש אמר משעל כי הארגון מסכים להפסקת אש, ללא מסגרת זמן, במהלכה יועבר סיוע רפואי לעזה - אך רק כאשר יענו התנאים להסרת המצור על הרצועה.

בנאומו הכריז יו"ר הלשכה המדינית של חמאס כי אין בכוונתו של הארגון להתפרק מנשקו. "אף אחד לא יפרק אותנו מנשקנו", אמר משעל, "אם רוצים לדבר על זה אז יש לי שני תנאים: סיום הכיבוש וההתנחלויות, ופירוק ישראל מנשקה".