קרי בישראל לקדם הפסקת אש, פרס תוקף את קטאר

מזכיר המדינה האמריקני נחת בארץ וייפגש עם רה"מ נתניהו, מזכ"ל האום באן קי מון ויו"ר הרשות אבו מאזן בניסיון לגבש מתווה שיביא להפסקת הלחימה בעזה. "ישנה התקדמות במגעים", אמר קרי. נשיא המדינה פרס נגד קטאר: "מממנת את הטילים והמנהרות של חמאס"

לפחות טיסה אמריקנית אחת כן נחתה בישראל: על אף החלטת מינהל התעופה בארה"ב להשהות את טיסות החברות האמריקניות לנתב"ג, נחת הבוקר (ד') מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בארץ על מנת לקדם הפסקת אש בין ישראל לחמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר נחיתתו בתל אביב, נפגש קרי עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון בירושלים. במהלך הפגישה הוא אמר כי חלה התקדמות מסוימת במגעים בין ישראל לחמאס במטרה להפסיק את הלחימה לאחר 16 ימים. "ניתן לומר כי הצלחנו לנוע מספר צעדים קדימה", אמר קרי. "אך עדיין יש עבודה לעשות".

דוברת משרד החוץ האמריקני התייחסה אף היא למגעים וציינה כי בשלב זה המזכיר קרי וצוותו מתמקדים יחד עם הצוות המצרי בהשגת הפסקת אש". היא הוסיפה כי "קרי נפגש הבוקר עם גורמים רשמיים כדי לקדם את היוזמה להפסקת הירי בין הצדדים. הוא יגיע לגדה המערבית, ייפגש עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועם ראש ממשלת ישראל נתניהו". על פי הדיווחים בארה"ב, משימתו העיקרית של קרי בישראל הינה להגדיר יחד עם מקביליו בירושלים את הנקודות סביבן ישראל מוכנה להתפשר לטובת הפסקת האש.

במסגרת המגעים המדיניים נועד הבוקר גם נשיא המדינה שמעון פרס עם מזכ"ל האו"ם באן. פרס תקף בחריפות את קטאר, שלקחה בשלב מסויים חלק בניסיונות התיווך ולטענתו נותנת חסות כלכלית ומדינית לחמאס. "על העולם לפעול נגד קטאר, ההופכת לאחת מספקיות הכסף לטרור הגדולות בעולם", אמר הנשיא. "קטאר מממנת רצח חפים מפשע בעזה והכסף שלה מממן טילים ומנהרות. יש גבול לציניות. הפשע נעשה לאור יום".

 

חיילי צה"ל בפתח מנהרה בעזה

ליברמן לבאן: "מצפה שתפעל נגד החלטות אנטי-ישראליות"

לאחר מכן נפגש באן עם שר החוץ אביגדור ליברמן בירושלים. ליברמן אמר למזכ"ל האוו"ם כי ישראל "מוטרדת מאוד מהגילויים של טילי חמאס שהוחבאו בבתי הספר של אונר"א", ומחה על החזרת הטילים לחמאס על ידי אונר"א, שאינה מקובלת על ישראל. "בתי הספר של אונר"א הוקמו בכדי להעניק חינוך לילדים בעזה ובמקום זאת הם מעניקים מסתור לטילים שנועדו להרוג ילדים בישראל", אמר ליברמן.

כמו כן אמר ליברמן בפגישה כי "יש למצוא מנגנון שיבטיח לאחר שיסתיים המבצע שחומרים המוכנסים לעזה ישמשו באמת למטרות הומניטריות ולא כפי שהיה עד עכשיו", וציין כדוגמא את השימוש בבטון ליצירת מנהרות טרור. "אני מצפה ממך לפעול נגד ההחלטות האנטי-ישראליות המקודמות במוסדות האו"ם וגם היום בז'נבה, שהדיון בו הוא חלק מהצביעות הבינלאומית", הוסיף ליברמן, שהתייחס בכך לדיון במועצת זכויות האדם של האו"ם.

הלוחמים בבית ברצועה

במסיבת עיתונאים משותפת שערך אתמול עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, קרא ראש הממשלה נתניהו לקהילה הבינלאומית להטיל את האחריות להסלמה ולכישלון להגיע להפסקת אש על כתפי חמאס. "קיבלנו את הפסקת האש המצרית, אפילו האו"ם והליגה הערבית תמכו בה, אבל בחמאס דחו אותה. בחמאס גם דחו את הפסקות האש ההומניטריות והפרו אותן", אמר.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-16:

מועצת האו"ם מקיימת דיון מיוחד על המצב בעזה

השריון בפעולה: "השמידו מה שצריך להשמיד"

אל על מתגברת את טיסותיה לישראל

צפו: פיצוץ מנהרות מעיני הלוחמים

גורם צבאי בכיר: "משתלטים על סג'עייה"

השמועות בוואטסאפ: 3 חיילים נעצרו

הותר לפרסום: 2 קצינים נהרגו בעזה