שמיים סגורים: אל-על מתגברת את טיסותיה לישראל, שדה התעופה בעובדה ייפתח לטיסות מסחריות

חברות התעופה הישראליות מתגייסות לסייע למאמץ להשיב ישראלים רבים התקועים ברחבי העולם, זאת בשל ביטול עשרות טיסות בינלאומיות לישראל. מנהל התעופה האמריקני צפוי לדון היום בתוקף ההחלטה שהתקבלה אמש. שר התחבורה ישראל כץ: "לפתוח באופן מיידי את שדה התעופה בעובדה"

בעקבות החלטת חברות תעופה בינלאומיות רבות להפסיק את טיסותיהן לנמל התעופה בן גוריון, מתגייסות החברות הישראליות, מתגברות את פעילותן, וזאת על מנת לסייע לאלפי ישראלים התקועים בנמלי תעופה ברחבי העולם לשוב לישראל. "אנחנו עושים את כל המאמצים", הדגיש היום מנכ"ל אל-על דוד מימון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברת אל-על החליפה בטיסותיה לציריך, בריסל ובוקרשט את המטוס לדגם גדול יותר על מנת שיוכל להוביל יותר נוסעים. כמו כן הוסיפה טיסה חדשה ללרנה ולהרקליון, וקלטה נוסעים של חברות זרות שנתקעו בארץ ובחו"ל. גם חברות ארקיע וישראייר צפויות להגביר את הטיסות ולקלוט נוסעים של חברות תעופה זרות. ברשות שדרות התעופה ביקשו להבהיר כי נמל התעופה בן גוריון פועל כרגיל, זאת למרות הביטולים הרבים של יותר מ-80 טיסות עד לשעה 18:00 הערב. במקביל, לפחות 200 טיסות צפויות לנחות בנתב"ג ביממה הקרובה.

יותר מ-80 טיסות מבוטלות (דור לוידן)

במקביל, לאחר הערכת מצב שהתקיימה הבוקר ברשות שדות התעופה, קיבל שר התחבורה ישראל כץ את המלצת מנכ"ל הרשות לפתוח באופן מיידי את שדה התעופה בעובדה לטיסות מסחריות. הודעה על ההחלטה נמסרה לחברות התעופה.

"הנחתי לפתוח את שדה עובדה לטיסות נכנסות ויוצאות מ-12 בצהריים", אמר השר כץ בהצהרה לכלי התקשורת. "אנחנו מצטערים על החלטת מינהל התעופה האמריקני (FAA) שאינה במקומה. לא הייתה שום סיבה להפסיק הטיסות מנתב"ג ואליו, משום שהוא שדה מאובטח ובטוח לחלוטין".

לטענת כץ, שדה התעופה בעובדה ערוך לקלוט את מרבית הטיסות לישראל, אך בשלב זה לא כל חברות התעופה הזרות אישרו כי בכוונתן לנחות שם. "הנמל בעובדה ערוך לקלוט את הטיסות", הבהיר כץ. "ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע שהעובדים מוכנים להתייצב ללא תנאי. כל המטוסים יטוסו לשם עד ההיקף האפשרי".

לדברי שר התחבורה, רוב הטסים מישראל וממנה יצליחו להגיע ליעדיהם ביממה הקרובה, אך הבעיה המרכזית עמה מתמודד המשרד הינה חברות התעופה הטורקיות, שמסרבות בינתיים לנחות גם בעובדה. בנוסף לזה, החברות הישראליות אינן מורשות לנחות בטורקיה בשל שיקולים ביטחוניים, ולכן מאז שעות הלילה נתקעו במדינה כ-4,000 נוסעים ישראלים.

"הצענו לטורקים לנחות בעובדה והם לא מוכנים", אמר כץ. "הם לא מסכימים אפילו לנחות במרחב. אנחנו במגעים מאתמול בלילה על מנת להטיס את הנוסעים הישראלים בטורקיה למדינה קרובה ואנחנו נערכים להביא את הנוסעים מאותו יעד לישראל".

מלבד חברות התעופה האירופיות והאמריקניות, גם חברת התעופה הלאומית של ירדן "רויאל ג'ורדניאן" הודיעה הבוקר כי היא משהה את טיסותיה לנתב"ג. החברה לא ציינה עד מתי תימשך השהיית הטיסות.

מנכ"ל אל-על: "נעשה הכל להחזיר את הנוסעים הביתה"

דוד מימון, מנכ"ל אל-על, סיפר היום בשיחה עם חדשות 2 על מאמצי החברה להגביר את הפעילות. "אל-על עושה ותעשה ככל שביכולתה להחזיר את הישראלים הביתה ולהוציא את התיירים בחזרה לבתיהם". מימון דחה את הטענות כי לאור החלטת חברות התעופה הזרות זינקו המחירים. "אל-על לא העלתה מחירים, אנחנו נמצאים בעונת השיא ובאופן טבעי המחירים גבוהים יותר מהממוצע", הדגיש מנכ"ל חברת התעופה הישראלית.

בהמשך היום צפוי מנהל התעופה האמריקני לפרסם את החלטתו על המשך יישום עוצר הטיסות, זאת לאחר שבמהלך הלילה קיימו אנשיו שיחות עם אנשי רשות התעופה האזרחית בישראל שהציגו בפניהם את כל האמצעים שבעזרתם מאבטחים את נתיבי הטיסה בישראל.

"בשעות הקרובות אנו מקווים לשמוע מהאמריקנים על חידוש הטיסות לישראל", אומר הבוקר דובר רשות שדות התעופה, עופר לפלר."קיימנו הלילה מגעים עם גורמים פדרלים בארה"ב, אבל בינתיים צריך גם להסתכל על חצי הכוס המלאה שהשמיים של ישראל עדיין פתוחים עם 20 חברות תעופה זרות שממשיכות לקיים את טיסותיהן לנתב"ג כרגיל".

תומך בישראל, בלומברג (רויטרס)

ובינתיים מי שהחליט להפגין סולידריות עם ישראל ולמחות נגד ההחלטה של הממשל האמריקני הוא ראש עיריית ניו יורק לשעבר, איל-התקשורת מייקל בלומברג, שהחליט לעלות לטיסה ארצה חרף האזהרות. "הערב אטוס חברת אל-על לתל אביב לאות הזדהות עם העם בישראל ועל מנת להוכיח כי בטוח לטוס לישראל וממנה", הדגיש בלומברג. "נמל התעופה בישראל הוא כנראה הבטוח ביותר בעולם".

נוסעים המבקשים להתעדכן במועדי טיסותיהם מתבקשים להתעדכן באתר האינטרנט של רשות שדות התעופה או במודיעין בטלפון 03-9755555.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-16:

מועצת האו"ם מקיימת דיון מיוחד על המצב בעזה

השריון בפעולה: "השמידו מה שצריך להשמיד"

קרי בישראל לקדם הפסקת אש, פרס תוקף את קטאר

צפו: פיצוץ מנהרות מעיני הלוחמים

גורם צבאי בכיר: "משתלטים על סג'עייה"

השמועות בוואטסאפ: 3 חיילים נעצרו

הותר לפרסום: 2 קצינים נהרגו בעזה