גורם צבאי בכיר על תקרית הנגמ"ש בעזה: "היה ברור שאיש לא ייצא בחיים"

אחרי שהותרו לפרסום שמותיהם של שישה מלוחמי גולני שנהרגו באזור סג'עיה, מגולל בכיר בצה"ל את האירוע. "נורתה אש לעבר הנגמ"ש - או טיל נ"ט שפגע בו מטווח קצר או שמטען התפוצץ; נוצר כדור אש גדול". על הלוחם אורון שאול אמר: "אין לנו פרטים עליו ולכן הכרזנו עליו כנעדר". על הפעילות בעזה: "ההשגים טובים משציפיתי"

אילוסטרציה (רויטרס)

ביומו ה-15 של מבצע "צוק איתן" והחמישי לפעולה הקרקעית בעזה, ממשיכים כוחות צה"ל בלחימה בשטח הרצועה. בשעות הצהריים (ג') סיפר גורם צבאי בכיר על אסון הנגמ"ש שבו נהרגו שבעה מלוחמי חטיבת גולני, והתייחס לידיעות לגבי סמל אורון שאול, שגורלו טרם נודע: "אין לנו פרטים עליו ולכן הכרזנו עליו כנעדר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנגמ"ש נתקע", אמר הגורם הבכיר, "והגיע נגמ"ש נוסף לחלץ אותו. הוא עמד לפניו כדי לגרור אותו, כשבאזור נמצא כוח גדול הכולל טנקים ו'אכזריות'". לדברי הגורם, מפקד המחלקה והקשר ירדו מכלי הרכב הקרבי וחוליית אבטחה של חיילים הייתה בדרכה למקום.

ששת ההרוגים (חדשות 2)

"ברגע הזה", הוא מתאר, "נורתה אש לעבר הנגמ"ש - או טיל נ"ט שפגע בו מטווח קצר או שמטען גדול התפוצץ. ראינו את זה מהחמ"ל, מתמונות המזל"ט. נוצר כדור אש גדול והנגמ"ש התלקח. "סרקנו את האזור כמה וכמה פעמים", המשיך הגורם הצבאי הבכיר לספר. "היה ברור לנו שאיש לא ייצא מזה בחיים ושלא ניתן לחטוף מהמקום אף חייל".

"ההישגים טובים" (רויטרס)

"מנענו מפגש בין מחבלים לאזרחים"

בדבריו, התייחס הגורם הצבאי למאבק של צה"ל במנהרות ההתקפיות של ארגוני הטרור. "לאן שרצינו להגיע הגענו. ההישגים בחמשת ימי הלחימה האחרונים טובים משציפיתי", הוא אמר. "גם במנהרות וגם בפגיעה במחבלים. מנענו מפגש בין אזרחים למחבלים וככל שיעמדו לרשותנו ימים נוספים - נביא יותר הישגים. זה דורש המון סבלנות".

הוא הוסיף כי "כדאי שתהיה לנו סבלנות. חמאס השקיע חמש שנים בבניית המנהרות. אם אנחנו נשקיע עוד שבוע-שבועיים - נצליח להרוס את הרוב. המאמץ העיקר הוא ההגנה - האויב מנסה להפתיע בשטחנו: בקרקע, בים, באוויר ותת קרקעי. כשהאויב מבין שהוא הולך לאבד את הנכס - המנהרה - הוא פועל כדי לממש את הנכס ולהוציא לפועל פיגועים".

לדברי הגורם הבכיר "מנענו מפגש בין אזרחים למחבלים, ולכן מבחינתנו מדובר בתוצאות טובות. בימים הקרובים אני מאמין שההישגים יהיו גדולים יותר מהרס המנהרות. מתקילים את היחידות באזורים צפופים, אך היחידות שלנו פגעו באויב, גם אם נפגעו, הם עמדו במשימה". לדבריו, חמאס מסתתר בחסות אוכלוסייה ומבצע ירי מתוך בתי חולים, חצרות של בתי ספר, ומתוך מסגדים שהופכים להיות מחסני תחמושת. "זה מסבך את הלחימה, ומציב אתגר גדול ללוחמים".

"בחמאס מתאבלים על אובן מנהרה יותר מאשר על אובדן בן", הוא הדגיש, וסיכם: "בסוף המערכה הזו יהיו אנשים שיצטרכו לעשות חשבון נפש. פרשנים, חברי כנסת וכלכלנים שהשמיצו אותנו על בזבוזים - עכשיו שואלים למה נוסעים בנגמ"שים קלים".

הוכרז כנעדר. אורון שאול

משפחת שאול: "מבחינתנו, אורון לא חלל"

מוקדם יותר היום הותר לפרסום שמו של סמל אורון שאול, החייל שגופתו טרם זוהתה בין הלוחמים בשכונת סג'עיה. השלמת הליך זיהוי הגופות נמשכת, ובמערכת הביטחון מדגישים כי למרות שחמאס טען השבוע כי חטף חייל מאזור הלחימה, תצפיות שאבטחו את חילוץ גופות החיילים שללו טענה זו.

הודעה אודות המקרה נמסרה למשפחת שאול זמן קצר לאחר האירוע. אתמול הגיעה לבית המשפחה ראשת אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, שעדכנה את קרוביו באשר לתהליך הזיהוי המורכב והממושך.

רחלי גזית, קרובת משפחתו ונציגת המשפחה, אמרה לעיתונאים: "מבחינתנו, כל עוד הבדיקות לא הסתיימו ואין ממצאים חד משמעיים, אורון הוא לא חלל. אנחנו עומדים בקשר רציף עם הצבא. זה לא פשוט, אבל אנחנו חזקים".