האסון של גולני: "קשה אבל צריך להמשיך בכל הכוח"

אסון כבד פקד את החטיבה החומה לאחר שנודע ש-13 מלוחמיה נהרגו בקרבות בעזה. מרים פרץ, ששכלה שניים מבניה לחדשות 2 Online: "אני רוצה לחבק אותם חזק, זו חטיבה שהיא משפחה". לוחם גולני לשעבר: "מרגיש כאילו אח שלי נהרג". איך אפשר להמשיך הלאה?

מח"ט גולני בתדרוך ללוחמיו (דובר צה"ל)

החטיבה מספר 1 בצה"ל, החטיבה החומה - איבדה אתמול 13 מלוחמיה - 13 משפחות שאיבדו את היקרים להם מכל ועוד מאות לוחמים, שהם משפחה, שאיבדו חברים לנשק. בכל זאת, הם ממשיכים להילחם בכל הכוח בעזה, למרות הקושי והעצב הרב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"גולני זה משפחה ומדובר באסון, כמו שאח שלך נהרג, ככה אני מרגיש למרות שאני לא מכיר את כולם", סיפר לוחם גולני ששוחרר השנה. "זה בכלל לא נתפס שבלילה אחד זה קורה - אבל אני מכיר את החטיבה, הם ימשיכו בכל הכוח גולני תמיד בראש וזה הכי חשוב להגיד שהם מספר אחת ולא משנה מה קורה להם, זה קשה אבל צריך להמשיך להילחם בכל זאת".

מרים פרץ, ששניים מבניה, קציני גולני סרן אוריאל פרץ ורב סרן אלירז פרץ ז"ל נהרגו במהלך שירותם, אומרת כי מדובר ביום קשה מנשוא לכל עם ישראל ובכלל לכל משפחת גולני. "אם הייתי יכולה הייתי מחבקת חזק את הלוחמים, אומרת להם שישמרו על עצמם, ושייתנו עוד נשיקה בבית כי הם לא מבינים את הגעגוע שמחכה להם", סיפרה לחדשות 2 Online. לדבריה, הלוחמים אינם ששי קרב - אלא הם פועלים כעת על מנת לאפשר לנו להמשיך לגור בבטחה במדינת ישראל.

"זהו יום שחטיבה מובילה את מתיה, יום שבו הלב נפתח אל המשפחות השכולות עם כל הזכרונות והגעגועים, יום של כאב גדול ומצד שני אני רואה את הילדים והנוער בקייטנות ובגנים ואומרת לעצמי שזה בזכות הלוחמים האלה", הוסיפה. "הם לא סתם היו ראשונים בקרב גולני - הם יודעים לאן הם הולכים ומה המשמעות ואנו מתפללים ומייחלים לשובם בשלום".

בכל מקום. סמל החטיבה

גולני נמצאת תמיד בכל צרה

"ראשית מחובתנו לנחם את המשפחות השכולות ולחבק אותן כמה שאפשר", אמר רב-אלוף במילואים גבי אשכנזי, הרמטכ"ל לשעבר ומפקד חטיבת גולני לשעבר. "אין לי ספק שהחיילים אולי נושכים שפתיים או מנגבים איזו דמעה בזווית העין, אך למרות הכל ממשיכים במשימה. החטיבה ידעה בעבר פגיעות בשרשרת הפיקוד ופגיעות בחיילים. גם בעופרת יצוקה, גם במלחמת לבנון השנייה והראשונה והוותיקים יותר אף זוכרים את יום כיפור בה רוב הפיקוד נפגע, אבל למרות הכל החטיבה המשיכה לתפקד על הצד הטוב ביותר".

אלוף-משנה במילואים יום טוב חזן, מנהל אתר ההנצחה של מוזיאון גולני מדגיש כי האירוע הזה אמנם קשה מאוד אך לא ישבור את רוח החטיבה - שתמיד הייתה ראשונה בהכל. "גולני שם בכל צרה ועשתה מלחמות עקובות מדם וידעה אסונות רבים". חזן, ששירת בחטיבה 30 שנה משנות ה-60 מנחיל את מורשת החטיבה, וכעת יוסיף לצערו עוד לוחמים לנופלי החטיבה , יותר מ-1400.

הלוחמים שנהרגו (חדשות 2)

אמש הותרו לפרסום שמותיהם של 5 מלוחמי החטיבה שאיבדה 13 מטובי לוחמיה בשורת תקריות ביממה השלישית ללחימה הקרקעית ברצועת עזה, והבוקר הותר לפרסום שמו של לוחם נוסף שנהרג. אבל כבד נפל על יישובי מגוריהם של הצעירים, שלאחר קרבות קשים נגדעו חייהם בלילה אחד. במקביל, אתמול נודע כי מפקד חטיבת גולני, אלוף-משנה רסאן עליאן, נפצע גם הוא בקרב והוא עדיין מאושפז בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

שמותיהם של לוחמי גולני שנפלו בעזה: רס"ן צפריר בר-אור, סמג"ד סיור בגולני, בן 32 מחולון, סרן צבי קפלן, בן 28 מקיבוץ מירב, סמ"ר גלעד יעקבי, בן 21 מקריית אונו, סמ"ר עוז מנדלוביץ', בן 21 מאבטליון, סמ"ר נסים שון כרמלי, בן 21 מרעננה וסמ"ר משה מלקו, בן 20 מירושלים.

עוד באותו עניין:

הותרו לפרסום שמות 5 מההרוגים

גדס"ר גולני איבד את הסמג"ד ואת קצין האג"ם

הצצה ללחימה בסג'עייה: מלכודות, צלפים וחילופי אש

ראש הממשלה: "ייתכן שעוד יהיו ימים קשים"