תחקיר צה"ל: המחבלים לבשו מדי ב'

המחבלים שחדרו לשטח ישראל ופתחו באש לעבר ג'יפ הסיור שבו נסעו רס"ן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו התחזו לחיילים והתכוונו לחטוף אזרח או חייל - כך עולה מתחקיר צה"ל. תמונות ראשונות מהזירה נחשפות

ממדי פיגוע החדירה הקטלני נחשפים: סיור של צה"ל נתקל הבוקר (שבת) בחוליית מחבלים שיצאה מתוך מנהרה באזור גדר המערכת, כמה עשרות מטרים בשטח הישראלי. המחבלים, לפחות שבעה במספר לבושים במדי ב' צבאיים, ירו על אחד מכלי הרכב, פגעו והרגו קצין וחייל. בצבא מעריכים כי המחבלים תכננו לחטוף אזרחים ולהעבירם לרצועת עזה, לאחר שבמנהרה נמצאה "ערכת חטיפה" שכללה אזיקונים וחומר הרדמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תמונות הג'יפ ההרוס מראות את הנזק הרב שנגרם מהירי של המחבלים לעבר הכוח המסייר. התקשורת הפלסטינית פרסמו הלילה תמונות של כלי נשק שלטענתם נתפסו בפיגוע: בתצלומים בהם הוצגו רובי M16 נראה הכיתוב "חטיבה 188 ברק רעל בעיניים". בהדמית חדשות 2 ניתן לראות כיצד שאר החיילים הסתערו והרג מחבל. השאר נמלטו ככל הנראה בחזרה דרך המנהרה לצד הפלסטיני. בחילופי האש נפצעו עוד שני חיילים באורח בינוני ופונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

הגי'פ שהותקף, היום (דובר צה"ל)

בצה"ל החלו לתחקר כיצד לא זוהתה החדירה בשלב מוקדם יותר למרות האמצעים הטכנולוגיים שנועדו לאתר את המחבלים בשלב מוקדם יותר, בהם חיישנים שונים. בשטח נמצאו אזיקונים, בקבוקים עם חומרי הרדמה ומזרקים לצד מאגר נשק רב - אמצעים המעידים כי המחבלים רצו לחטוף אזרחים תושבי האזור.

לאחר יציאתם מהמנהרה הם ניסו לאתר מטרות שאפשר לפגוע בהן והבחינו בסיור המתקרב. הם בחרו בו כמטרה, ארבו לכוח ופתחו באש לעבר הג'יפ הראשון. מהירי הזה נהרגו הקצין אמוץ גרינברג והחייל אדר ברסנו, והחיילים הנוספים בכוח - בג'יפ זה ובג'יפים הסמוכים - ירדו מכלי הרכב והסתערו על המחבלים.

אחד מהמחבלים נהרג מהירי, והשאר ככל הנראה הצליחו להימלט בחזרה לעזה. חיל האוויר פתח לעברם בירי, אך לא ידוע האם נפגעו. באזור נערכו סריקות רבות בזירות עד שנקבע לאחר כארבע שעות כי אין עוד מחבלים בשטח ישראל.

בצה"ל מדגישים כי למרות שהכוח הופתע, החיילים הגיבו מהר וסיכלו את החדירה ובכך מנעו פגיעה ביישובים, אבל במקביל נבדק מדוע לא זוהו המחבלים עוד בטרם יציאתם בצד הישראלי של גדר המערכת.

המחבלים ארבו לג'יפ הסיור

ההרוגים: סמל אדר ברסנו ורס"ן (במיל') אמוץ גרינברג

הערב הותר לפרסום כי ההרוגים בתקרית הם סמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה, ורב-סרן במילואים אמוץ גרינברג, בן 45 מהוד השרון. הודעה נמסרה למשפחותיהם. אדר למד בבית הספר התיכון "עמל" בעיר והתגייס כלוחם לחטיבת שריון. הוא הותיר אחריו שני הורים, אחות בת 12 ואח בן 17. אביו הוא ראש מדור לוגיסטיקה בשירותי הכבאות וההצלה של הגליל המערבי. הלוויתו תצא מחר (א') מבית הוריו בנהריה בשעה 16:30.

רס"ן (במיל') אמוץ גרינברג היה חוקר בכיר ברשות לניירות ערך וגוייס לשירות מילואים במהלך המבצע. הוא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, הביע השתתפות בצער המשפחות: "היום ניסו לבצע פיגוע נגד חיילים ואזרחים, ולמרבה הצער היו לכוחותינו נפגעים. המנהרות האלה אינן מנהרות מסתור או מחבוא - חמאס תכנן לבצע חטיפות באמצעות המנהרות ולפגוע ביישובים ובבסיסי צה"ל".

שני חיילים נהרגו (חדשות 2)

האמל"ח שנתפס במנהרה (דובר צה"ל)

הערכה: קיימות עוד כ-20 מנהרות

אלמוג הדגיש כי צה"ל ממשיך "לפעול בעוצמה רבה מאוד במאמץ היבשתי כדי לשלול יכולות אסטרטגיות שחמאס פיתח במשך שנים רבות. במסגרת הפעולות אנחנו מפרקים את מערכת המנהרות של חמאס כדי לנסות ולהשיג הישג".

בצה"ל מעריכים כי קיימות עוד כ-20 מנהרות תקיפה מעזה לישראל, ולכן גורמים צבאיים דורשים עוד זמן לפעולה הקרקעית כדי לאתר ולהשמיד את כל המנהרות. בצבא טוענים כי העמקת הפעולה תפגע באופן ניכר בנכס המשמעותי של חמאס.

במקביל יש הנחייה להמשיך ולעבות את ההגנה על היישובים, מתוך הבנה שלא מדובר בניסיון החדירה האחרון מעזה לישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב ישיבות ביטחוניות על מנת לדון באפשרות להרחבת המבצע הקרקעי.

אדר ברסנו

אמוץ גרינברג