ניסיון חדירה בדרום: מחבל נהרג, חיילים נפצעו

בשעות הבוקר זוהו מחבלים מנסים לחדור את הגדר ולהגיע לאחד היישובים. במהלך חילופי אש עם צה"ל נהרג מחבל, וארבעה חיילים נפצעו: שניים במצב בינוני, ושניים במצב קל. הוסרה ההנחיה לתושבי האזור להסתגר בבתיהם. הצטרפו למשדר המיוחד

סוכל ניסיון פיגוע ביישוב בדרום: בשעות הבוקר (שבת) זוהו מספר מחבלים כשהם מנסים לחדור לשטח ישראל דרך מנהרת טרור, ופתחו באש מקלעים ובירי נ"ט לעבר כוח צה"ל שערך סיור באזור. הכוח השיב באש לעבר המחבלים והרג אחד מהם. ארבעה חיילים נפצעו בינוני וקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני חיילים שנפצעו באורח בינוני ושניים נוספים שנפצעו באורח קל פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה בבאר שבע. במקביל תקף כלי טיס של חיל האוויר מספר מחבלים שהיו מעורבים באירוע. ההערכה היא כי בשלב זה לא נשקפת סכנה ליישובים וכי אין עוד מחבלים בשטח הישראלי, אך במקום עדיין נערכות סריקות נרחבות.

פינוי פצוע לבית החולים (פלאש 90)

במשך שעות ארוכות הונחו תושבים באזור להסתגר בבתיהם, אך בשלב זה הוסרה ההנחיה והם מתבקשים להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. "אנחנו עדיין בתוך הבתים בהתאם להנחיה, עקב חילופי אש", סיפר קודם לכן לחדשות 2 דני כהן, תושב עין השלושה שנותר לבד בביתו לאחר שאשתו וילדיו נסעו לצפון. "אנחנו רואים הרבה כוחות צבא ושומעים הרבה ירי ופיצוצים. כבר כמה ימים שאנחנו במציאות הזאת עם איומים לחדירה", הוסיף.

מוקדם יותר דיווחה הזרוע הצבאית של חמאס כי היא "מבצעת פעולה מעבר לקווי האויב" וכי במקום מתנהלים חילופי אש. במקביל הודיע פיקוד העורף כי הטיולים בתחומי המועצה האזורית אשכול אסורים. עקב הפעילות הביטחונית סגרה המשטרה לתנועה את כביש 4 מיד מרדכי למחסום ארז. קודם לכן ביקר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' בזירת נפילת רקטה באשדוד ואמר: "היו הבוקר היתקלויות על הגדר עם מחבלים".

אמצעי לחימה שנתפסו בשטח

אתמול נרשם אירוע נוסף של היתקלות בין פעילי טרור לכוחות ישראליים, הפעם בתוך שטח הרצועה, כשמחבל רכוב על אופנוע ניסה לירות לעבר סיור של צה"ל. החיילים זיהו מיד את המפגע, הגיבו בירי - וזה נהרג במקום.

במקביל נמשך ירי הרקטות לעבר ישראל: גבר בן 33 נהרג מפגיעת רקטה סמוך לדימונה, ככל הנראה בפזורה הבדואית. שלושה בני אדם נוספים נפצעו - באורח קשה, בינוני וקל. רקטה נוספת פגעה במבנה במועצת אשכול וגרמה לשריפה. במהלך הלילה פגעה רקטה בשטח בנוי באשדוד וגרמה לנזק. בכל המקרים לא היו נפגעים.

נמשכות התקיפות בעזה (אבשי הרצוג)

במהלך 40 השעות שבהן פועלת חטיבת הנח"ל ברצועת עזה, הותקפו שש חוליות מחבלים שונות ו-20 מחבלים נהרגו. במסגרת פעילות החטיבה נחשפו 3 מנהרות התקפיות לשטח ישראל.

כמו כן הותקפו באמצעות חיל האוויר כ-40 אתגרי שיגור ומחסנים עם אמצעי לחימה מן האוויר, וזאת באמצעות הכוונת הכוחות מן הקרקע. 15 אתרי טרור הותקפו באמצעות ירי טילים של כוחות הקרקע של החטיבה.

פתח מנהרה התקפית שנמצאה (דובר צה"ל)

פגיעה משמעותית במערך המנהרות

הבוקר אמר קצין בכיר בצה"ל כי מאז הכניסה הקרקעית לרצועת עזה, הצליחו הכוחות לפגוע משמעותית במערך המנהרות של חמאס. "בתוך יממה וחצי חשפנו 13 מנהרות תקיפה וטרור וחמאס מאבד את הנכס האסטרטגי המשמעותי שלו", אמר הקצין הבכיר. "מדובר במערך הגנה שהארגון בנה מתחת לרצועה. זה בבת עינו של חמאס ואנחנו פגענו בזה משמעותית".

הקצין ציין עוד כי כל 13 המנהרות שנחשפו הן מנהרות "חוצות גדר" שחודרות בחלקן לשטח ישראל וכי חלק מהמנהרות ישרות וחלקן מסועפות. "אנחנו עוסקים בחשיפת התוואי של המנהרות ובהמשך נפוצץ אותן". הקצין ציין עוד כי בקרוב תתקבל החלטה האם להכניס יחידות נוספות לרצועה.

"הפירים של המנהרות הם בבתים, בחצרות בתים ובחממות", מסביר הקצין. "קשה לחשוף מנהרות באופן אקראי אבל יש לנו מודיעין טוב". לדבריו, מאז תחילת הפעולה הקרקעית הרגו כוחות צה"ל כ-70 פלסטינים - "רובם המכריע מחבלים".

מבצע "צוק איתן" - היום ה-12:

טרגדיה באזור דימונה: גבר נהרג, בני משפחתו נפצעו מפגיעת רקטה

הפלסטינים שלחו חמור נפץ לעבר חיילים ברפיח

טייסי חיל האוויר: "לא ישנים אחרי פגיעה בבלתי מעורבים"

מצרים: לא נשנה את היוזמה להפסקת אש

צפו: כך פוצץ צה"ל פתח מנהרה