נתניהו: "ערוכים להרחיב משמעותית את המבצע הקרקעי"

הממשלה התכנסה כדי לדון בפעולת צה"ל בעזה ורה"מ הבהיר: "לוחמינו כולם יודעים שהם לוחמים במערכה שאין צודקת ממנה - להגן על הבית". שר הביטחון יעלון: "חמאס משלם מחיר גבוה וישלם מחיר כבד יותר עד שיפסיק את האש". גנץ: "עברנו לשלב המתקפה, משוכנע שנעמוד בכל אתגר"

"ישראל נערכת להרחבה משמעותית של המבצע הקרקעי בעזה" - זה המסר שהעביר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה לתקשורת בפתח ישיבת הממשלה בקריה בתל אביב, בבוקר שלאחר כניסת כוחות צה"ל לרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מאחר ואין אפשרות לטפל רק באוויר במנהרות חיילנו עושים זאת מהקרקע", אמר נתניהו על המטרה העיקרית שהוגדרה בשלב זה למבצע. "למרות שאין מאה אחוזי הצלחה אנחנו עושים הכל כדי לעשות זאת. לצערי כבר נפל חייל ואנחנו שולחים תנחומים למשפחתו".

ראש הממשלה אמר כי ההנחיה היא להיערך להרחבה משמעותית של הפעילות. "הפעולה אמש הגיעה אחרי שישראל הסכימה גם להפסקת האש וגם לבקשת האו"ם להפסקה הומניטרית, אחרי שמיצינו את הפעילויות האחרות ולאחר הבנה שללא פעולה המחיר שנשלם יהיה גבוה בהרבה", הסביר.

תקיפת צה"ל בעזה (רויטרס)

הוא אמר כי הוא פועל מול הקהילה הבינלאומית על מנת להסביר את המצב הבלתי אפשרי שאליו נקלעה ישראל. "צה"ל הוא מוסרי מאין כמוהו. הוא לא שואף לפגוע בחף מפשע אחד ואנו פועלים רק מול מטרות טרור, ואני מצרים על פגיעה בשגגה באזרחים. מי שנושא באחריות להרג בלתי מעורבים הוא מי שתוקף את אזרחנו ומשתמש באזרחיו כמגן אנושי".

לטענתו, בשונה מתמיד ישנים רבים בקהילה הבינלאומית מבינים שמי שנושא באחריות לקורבנות הוא החמאס. "אני מתפעל מהמוטיבציה של החיילים שלנו ומהרצון שלהם לקחת חלק במערכה", סיכם נתניהו.

יעלון: חמאס ישלם מחיר כבד

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הצטרף לדברים והבהיר שהפעולה תורחב בהתאם לצורך. "לא נתפשר על בטחון ישראל ולא נסבול ירי על שאר האזורים. חמאס משלם מחיר גבוה על מעשיו וישלם מחיר כבד יותר עד שיפסיק את האש", אמר. "אני מבקש לחזק מכאן את ידי המפקדים והלוחמים אשר פועלים בשעות אלה באוויר בים וביבשה כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל".

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, שמנהל את המערכה מהבור בקריה, אמר כי המשימה מתקדמת בצורה טובה. "במהלך הלילה היו מספר אירועים ואנחנו המשכנו קדימה. מבחינה התקפית אנחנו יודעים לשלב את מה שנדרש והם לא יגברו על הנחישות שלנו להמשיך את הפעולה. אנחנו מודעים להשלכות של מה שאנחנו עושים ואני משוכנע שנעמוד בכל אתגר שיעמוד בפנינו בימים הקרובים".

המטרה של הכוחות היא להשתלט על השטח, לאתר ולהשמיד מנהרות, לפגוע בפעילי טרור ובתשתיות טרור, כולל אמצעי לחימה ותחמושת. במבצע לוקחים חלק בשלב זה כוחות רבים, בהם כוחות חי"ר, שריון, הנדסה ויחידות מיוחדות. הכוחות פועלים בגיבוי אווירי מסיבי ובתקיפות מהים. בסך הכל פועל חלק גדול מהכוח הסדיר של צה"ל.

בשלב ראשון פועלים הכוחות לריכוך של יעדים והשתלטות על מטרות, תוך כדי הפעלת עוצמת אש רבה מאוד. בשלב זה התכנית מתקדמת על פי התכנון. צה"ל מגיע למהלך הקרקעי עם גיוס נרחב של חיילי מילואים. במקביל, אישר הלילה הקבינט גיוס של 18 אלף חיילי מילואים נוספים.

נהרג הלילה בעזה. איתן ברק (ספיר ברונזברג, עיתון במחנה)

במהלך הפעולה הלילה בצפון רצועת עזה נהרג לוחם הנח"ל איתן ברק. הוא הועלה לדרגת סמ"ר, ויובא למנוחות ביום ראשון בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בהרצליה, מקום מגוריו.

פעולה קרקעית בעזה - עדכונים אחרונים:

סרן זיו שילון, המ"פ שנפצע ללוחמיו: "הלב שלי נקרע, מצטער שאני לא אתכם!"

כוחות גדולים פועלים בעזה: "חמאס הופתע מהכניסה"

"צאו להתקפה. בהצלחה. סוף"

צה"ל בעזה, הירי לדרום נמשך

חייל צה"ל נהרג בעזה

אבו מאזן: "הפעולה הקרקעית תביא לשפיכות דמים"

קרי: על פעולת ישראל להיות מדויקת

הפעולה הקרקעית בעזה: כך זה נראה בעולם