גל הפגנות אלימות בעקבות המבצע בעזה

פתיחת הפעולה הקרקעית בעזה גררה הפגנות מחאות סוערות מסביב לעולם. בטורקיה פלשו מפגינים למתחם הנציגות הישראלית באנקרה ואיימו לפרוץ לבניין. בפולין תקפו פעילים פרו-פלסטינים חברי משלחת ישראלית שערכה ביקור במדינה. מפגינים בוושינגטון קראו קריאות גינוי נגד ישראל בעקבות הרג הילדים בחוף עזה

הפגנות אלימות ברחבי העולם בעקבות החלטת ישראל אמש (ה') לפתוח בפעילות קרקעית בעזה. בערים איסטנבול ואנקרה בטורקיה פוזרו מתפרעים על ידי כוחות הביטחון, לאחר שניסו לפרוץ למתחם הנציגות הישראלית. בוושינגטון קראו מפגינים פרו-פלסטינים קריאות בגנות ישראל, ובפולין הותקפו חברי משלחת ישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר לאחר הדיווחים על כניסת כוחות צה"ל לרצועת עזה אמש, שטפו אלפי מפגינים את רחובות איסטנבול ואנקרה וקראו קריאות "מוות ישראל". מאות מתפרעים פלשו אל מתחם המשלחת הדיפלומטית הישראלית בבירה הטורקית, כשהם מיידים אבנים לעבר חלונות המבנה ונושאים דגלי אש"ף.

כוחות משטרה רבים שהוזעקו למקום פיזרו את המתפרעים בגז מדמיע, לאחר שכמה מהם ניסו לפרוץ אל פנים הבניין. גם גורמים רשמיים בטורקיה נטלו חלק בהסתה, בהם גם ראש עיריית אנקרה, שכתב בחשבון הטוויטר שלו שיש "לכבוש את קונסוליית הרוצחים".

ניסו לפרוץ לנציגות הישראלית באנקרה, ההפג (AP)

בעקבות הגילויים האלימים הורה שר החוץ אביגדור ליברמן להחזיר לישראל את בני משפחות הדיפלומטים המשרתים בטורקיה, והורה על צמצום הייצוג הדיפלומטי במדינה למינימום הנדרש. במשרד החוץ אומרים כי ההפגנות האלימות באו לאחר נאומי הסתה של ראש ממשלת טורקיה רג׳פ טאיפ ארדואן וכי כוחות הביטחון הטורקיים לא עשו את המוטל עליהם בזמן ההפגנות בכדי למנוע את האירועים האלימים.

"הנחיתי את משרד החוץ להבהיר לממשלת טורקיה כי ישראל מוחה בחריפות על הפרה בוטה של הכללים הדיפלומטיים, אמנת וינה ואחרים, שהופרו על-ידי שלטונות טורקיה וכוחות הבטחון שלה ברגל גסה במהלך ההפגנות", אמר ליברמן. "אנו מטילים את האחריות לבטחונם ולשלומם של הנציגים הישראליים המשרתים שם על ממשלת טורקיה".

"ירקו עלינו וקראו לנו 'רוצחים'"

בכיכר מרכזית בעיר קרקוב בפולין תקפו אתמול צעירים פרו-פלסטינים חברים במשלחת "נפש יהודי - שם עולם", שערכו ביקור במדינה. משהבחינו המפגינים בקבוצת הישראלים, התקרבו כמה מהם לעברם והחלו לדחוף אותם ולירוק עליהם. "הם התקרבו אלינו ונתנו מכות למצלמות שהחזקנו", סיפר לחדשות 2 Online אריאל אילוז, שהותקף יחד עם חבריו. "הם צעקו לנו 'רוצחים' ו'פושעים'. מצד אחד לא רצינו להתבייש ביהדותנו ולא רצינו לעורר מהומה, אבל מצד שני היינו במסע שבו הדבר האחרון שרצינו זה לפחד בגלל יהדותנו".

כדי להימנע מהתנגשות אלימה, פצחו חברי המשלחת בשירי אהבת ארץ ישראל והחלו לרקוד ברחבת הכיכר תוך שהם קוראים לשלום. "השירה שלנו גרמה להם רק להתרגז יותר", סיפר אילוז. "כמה מהם הביטו בנו מרחוק ורמזו לנו בהעברת היד לרוחב הגרון בדיוק מה הם רוצים לעשות איתנו. השוטרים במקום הפרידו פה ושם בינינו, אבל לא עצרו אף אחד מהם ולא השרו תחושה של שליטה בשטח".

גם בוושינגטון נרשמו גינויים נגד ישראל בהפגנות יחסית רגועות של מאות פעילים פרו-פלסטינים, שמחו על הרג ארבעת הילדים הפלסטינים בחוף בעזה.