מזל"ט נוסף ששוגר מעזה יורט על ידי צה"ל

בתוך שבוע : כלי טיס בלתי מאויש שני הופל על ידי חיל האוויר, לאחר ששוגר מרצועת עזה. גם הפעם סוללת טילי פטריוט שנמצאת באחריות מערך הנ"מ של חיל האוויר איתרה את המזל"ט והפילה אותו. הוא התרסק בשטח פתוח סמוך לאשקלון, כוחות צבא חוקרים את זירת ההתרסקות

סוללת טילי פטריוט, ארכיון (AP)

עוד ניסיון של החמאס להפתיע את ישראל נכשל: בפעם השנייה בתוך שבוע, הפיל חיל האוויר הישראלי מזל"ט של חמאס שנשלח לשטח ישראל. היירוט בוצע מעל שטח פתוח באזור אשקלון, אין נפגעים באירוע. סמוך ל-21:15: אזעקה נשמעה באשקלון, שלוש רקטות יורטו. אין נפגעים. במקביל, מקורות פלסטיניים מדווחים כי צה"ל החל לירות פגזים באזור שכונת סג'עיה. ישנם דיווחים על נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המזל"ט שוגר מרצועת עזה לכיוון צפון, לעבר אשקלון וניצנים. סוללת טילי פטריוט איתרה את כלי הטיס, ירתה אליו טיל ולאחר פגיעה מוצלחת נפלו שברי כלי הטיס מצפון לרצועת עזה, בשטח פתוח. החיילים המוצבים בסוללה עקבו אחר מסלול הטיסה והיירוט באמצעות המכ"ם והכלים הטכנולוגיים שברשותם. גורם צבאי מסר כי "הגילוי, הזיהוי והיירוט בוצעו באופן מקצועי ותקין וחיל האוויר עמד במשימתו".

במקביל, הירי לעבר ישראל נמשך גם היום ללא הרף. ברחבי גוש דן ויישובי השרון נשמעו אחר הצהריים (ה') אזעקות בעקבות מטח רקטות שנורה לעבר אזור המרכז. כיפת ברזל הצליחה ליירט שלוש רקטות. לא נמסר על נפגעים. סמוך לשעה 18:45 נשמעו אזעקות ביישובי השפלה והדרום ובכללם גדרה, יבנה, רחובות ואשקלון. 13 רקטות שוגרו, 12 מהן יורטו ואחת נפלה בשטח פתוח. גם במטח הזה לא ידוע על נפגעים.

לצד הירי צה"ל ממשיך בתקיפות ברצועה. ‏הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר ב-11:00 בקריה שבתל אביב כדי לדון באפשרות של הרחבת הפעולה. זמן קצר לאחר מכן נורה מטח לעבר מרחב אשדוד. ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון נפצע אדם קל מרסיסי רקטה. שתי רקטות יורטו במרחב נתיבות והמועצה האזורית שדות נגב. רקטה אחת התפוצצה סמוך לבית. נזק מועט נגרם, אין נפגעים . סמוך ל-20:05 נורה מטח נוסף לעבר מ.א חוף אשקלון. רקטה פגעה ישירות בבית ביישוב ניצן; אין נפגעים, נגרם נזק.

בין 15:00-19:00: 110 שיגורים לעבר שטח ישראל. צה"ל תקף כ-30 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה. בין המטרות: אתר לייצור אמצעי לחימה, 10 משגרים מוטמנים ו-11 תקיפות במנהרות טרור.

מזל"ט שני שמופל השבוע בידי חיל האוויר

ביום שני השבוע יורט מול קו החוף של אשדוד מזל"ט שחדר מרצועת עזה שככל הנראה היה ממולכד. טיל פטריוט נורה לעברו והשמידו באוויר. בעקבות זיהוי כלי הטייס הבלתי מאויש הופעלה הבוקר אזעקה באזור אשדוד. לאחר היירוט, פתחו כוחות צה"ל בסריקות נרחבות באזור קו החוף של אשדוד בניסיון לאתר את שרידי כלי הטיס.

מזל"ט כמו שזה שיורט מסוגל לטוס למרחק של עשרות קילומטרים. אין לו יכולת לגרום נזק כבד, כי לא ניתן להעמיס עליו כמויות גדולות של תחמושת או חומרי נפץ.הזרוע הצבאית של חמאס טוענת כי הטיסה לישראל שלושה מזל"טים מסוג "אבאביל 1" מתוצרת אירן, ושאחד מהם אף הגיע לשמי הקריה ביום ב' השבוע בתל אביב והצליח לצלם. הם גם טוענים כי בידיהם כלים נוספים כאלה. לדבריהם, המזל"ט שצילם את הקריה שב בשלמותו לידיהם. הבוקר צה"ל יירט מזל"ט אחד.

כלי טיס עם יכולות מוגבלות מאוד

"'אבאביל 1' הוא כלי טיס בלתי מאויש מיושן ביותר מתוצרת אירן", הסביר לחדשות 2 Online טל ענבר, ראש המרכז לחקר הטילים והחלל במכון פישר. "במבצעים קודמים ראינו אותם מתאמנים איתו בעזה, לכן זה לא חדש לנו שיש להם אותו".

לדבריו, יכולות הכלי מוגבלות: אין לו יכולת לשדר לאחור, וגם אם הוא מצלם הוא צריך לחזור אליהם פיזית על מנת שיקבלו את התמונות. זהו כלי אטי עם מנוע בוכנה, שבמקור נועד בכלל להיות טיסן מטרה לאימונים של נ"מ באירן. מכלי זה פותחו באירן דגמים לסיור ולצילום, ודגם עם יכולת תקיפה מוגבלת שמועמס בעשרות ק"ג של חומר נפץ.

"אתה יכול להתקין עליו איזושהי מצלמה, אבל לא מדובר בכלי שמקביל לכלים מתקדמים אצלנו - וגם מציבים עליו מצלמה היא ברזולוציות נמוכות", הוא מרגיע. "גם אם לצורך העניין הם היו משיגים תמונות של הקריה זה הישג פסיכולוגי בלבד ולא נותן להם יכולות מבצעיות או מודיעין אמיתי".