הנערה שביתה נפגע באשקלון: "הממ"ד הציל לי את החיים"

פחות משעתיים לאחר שנכנסה לממ"ד וניצלה, שמעה ענת סוויסה בת ה-15 מאשקלון אזעקה נוספת בביתה. הפעם היו שם גם שר החוץ ליברמן ומקבילו הנורווגי שנדחקו עמה למרחב המוגן. "מעכשיו כל אזעקה תהיה קצת יותר מפחידה", אמרה הנערה לחדשות 2 Online

ענת סוויסה, נערה בת 15 מאשקלון, שבה לבית הוריה זמן קצר לפני שנשמעה האזעקה בעיר היום (ד') בשעות הצהריים. היא מיהרה למרחב המוגן, סגרה את הדלת והמתינה לרעש הפיצוץ שיבשר על יירוט מוצלח נוסף של רקטת כיפת ברזל. דקות ספורות לאחר מכן החדר רעד, ועשן נכנס לבית כשרקטה נפלה בחצר הבית. אם לא די בכך, כעבור שעה הגיע למקום שר החוץ אביגדור ליברמן המלווה במקבילו הנורווגי, וכשנשמעה האזעקה פעם נוספת נאלצו השלושה להיכנס יחדיו למרחב המוגן שכבר הציל חיים קודם לכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו רק רוצים שהשגרה הזאת של החיים שלנו תיגמר", סיפרה סוויסה לחדשות 2 Online. "זה לא הגיוני שהורים, בני נוער וילדים קטנים יתרגלו לזה שיש להם 30 שניות להציל את החיים שלהם. אם לא הייתי נכנסת לממ"ד אני לא יודעת מה היה קורה. מעכשיו כל אזעקה תהיה קצת יותר מפחידה".

על הבהלה שנרשמה לנוכח הביקור הדיפלומטי שהתקיים בביתה בזמן האזעקה, סיפרה הנערה כי השר הנורווגי לא הפגין לחץ אך בעיקר לא הבין את הסיטואציה שאליה נקלע. "היה לחץ ופאניקה, הממ"ד קצת קטן אבל כיפת ברזל עבדה", תיארה סוויסה. "הוא בעיקר לא ידע מה לעשות. לי היה ברור שאני רצה לממ"ד ולא יקרה לי כלום, ניסינו להידחס הרבה אנשים בחדר הקטן והצפוף".

ליברמן: "יש לנו אזרחים ממושמעים ואמיצים"

שר החוץ ליברמן שיבח את קור הרוח של הנערה הצעירה שפעולתה הצילה את חייה. "יש לנו אזרחים ממושמעים ואמיצים", אמר ליברמן. "ברגע שהטיל נפל ישירות על הבית, לילדה היה קור רוח כדי להיכנס למרחב המוגן ולסגור את הדלת. מעוצמת הפגיעה הדלת של הממ"ד נפתחה, אבל היא הצליחה להיכנס בזמן".

ליברמן שב במהלך הביקור על עמדתו לפיה צה"ל צריך להגביר את התקיפות ולהרחיב את הפעולה. "כרגע לא ניתן להבטיח שגרה וחופש, קיץ לילדים ללא טיפול בקרקע, ללא מבצע קרקעי בתוך עזה", הדגיש שר החוץ. "אנחנו לא צריכים לשלוט בעזה ולהקים יישובים, אלא להבטיח שמחבלי חמאס יברחו או שייעצרו או שימותו".

גם ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני ביקר במקום ושיבח את הנערה על עירנותה. "הטיל פגע ממש בחצר הסמוכה לתוך הבית, הנזק הוא עצום", סיפר שמעוני לחדשות 2 Online. "הייתה פה נערה לבד בביתה ששמרה על הכללים, ירדה לחדר המוגן וזה הציל את חייה".