הפסקת האש קרסה: צה"ל חזר לתקוף בעזה

6 שעות בלבד נצרה ישראל את האש, אך העובדה שחמאס לא קיבל את ההצעה להפסקת אש והמשיך בירי במלוא העוצמה, הביאה את נתניהו ויעלון להנחות את הצבא לשוב לתקוף. יותר מ-70 שיגורים בוצעו לעבר ישראל במהלך היום

הפצצות בעזה, השבוע (AP)

סוף להפסקת האש: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון הורו לצה"ל לחזור ולפעול בעוצמה נגד מטרות הטרור בעזה, זאת לאחר שעות ספורות של נצירת נשק חד-צדדית מצד ישראל. הבוקר קיבל הקבינט את הצעת התיווך המצרית להפסקת אש, אך החמאס הגיב בירי עשרות רקטות לעבר ערי ישראל, מהדרום, לשפלה ועד לחיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר לאחר קבלת ההנחיה לתקוף מחדש ברצועה, השמידו כלי טיס של חיל האוויר משגרים בצפון הרצועה ובמרכזה. "צה"ל ימשיך לפעול כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור כנגד מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל. הפלסטינים, שזכו לביקורת חריפה בעקבות אי הסכמת החמאס להניח את נשקו, מדווחים על שלושה הרוגים בתקיפות אלו. סמוך לשעה 17:30 נורה מטח אל עבר העיר אשקלון. מספר רקטות יורטו. אין נפגעים.

עוד קודם לכן זיהה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי השוהה בווינה את האפשרות שהמגעים יתרסקו. הוא בירך על החלטת הקבינט הישראלי לקבלת את המתווה המצרי וגינה את ירי הרקטות הנמשך לעזה. קרי, שעל פי פרסומים במצרים ביטל את ביקורו בקהיר, הבהיר כי הוא מוכן להגיע לאזור כבר מחר על מנת לקדם פתרון במידה שמאמצים המצריים לא יישאו פרי.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי השוהה בווינה בירך היום על החלטת הקבינט הישראלי לקבל את המתווה המצרי, וגינה את ירי הרקטות הנמשך מעזה. "על כל הצדדים לקבל את ההצעה", הדגיש קרי במהלך ביקורו האירופי. "אני מוכן לשוב לאזור כבר מחר כדי לקדם פתרון במקרה שהמאמצים המצריים לא יצליחו".

"החמאס פתח את המערכה הזאת והביא על עצמו נזק משמעותי על כל התשתיות המבצעיות שלו", מסר גורם צבאי בכיר. "במהלך המבצע החמאס נכשל ביכולת שלו להפתיע אותנו באוויר, ביבשה ובים. הפגיעה בחמאס וביכולות שלו בתוך הרצועה היא קשה ומשמעותית".

"לא הפעלנו את כל היכולות", הוסיף הגורם הבכיר. "יש לנו יכולות נוספות ויש לנו תכניות נוספות, אם וכאשר נידרש - נפעיל אותן במלוא העוצמה, כפי שעשינו בימים האחרונים".

נתניהו: "תהיה לגיטימציה בינלאומית להרחבת המבצע"

מרגע החלטת הקבינט לקבל את המתווה המצרי, נצר צה"ל את נשקו למשך מספר שעות. דקות לאחר השעה 09:00 פתח החמאס בירי לעבר ישראל, מיישובי הדרום ועד לאזור הכרמל בצפון. באשדוד נפלה רקטה בחצר בית, בחבל אשכול התפוצצה רקטה נוספת בין בתים ופגעה בלול ובשדרות נפלה רקטה בין בניינים. מספר בני אדם לקו מחרדה, אישה נוספת נפצעה קל לאחר שמעדה בדרך למרחב המוגן. הזרוע הצבאית של החמאס נטלה אחריות על מטחי הירי וכינתה את ההסכם המצרי "כניעה". ראש הממשלה נתניהו הזהיר בתגובה כי "אם הירי יימשך נעצים את המבצע".

צה"ל חוזר לתקוף ברצועה, היום (AP)

בדברים שנשא נתניהו בקריה בתל אביב לאחר שהירי התחדש, הוא טען כי החמאס ספג מכה קשה והסביר שישראל נענתה להצעה המצרית כדי לתת הזדמנות לפירוז הרצועה מרקטות ומנהרות באמצעים דיפלומטים. "אם חמאס ידחה את ההצעה להפסקת האש, כפי שזה נראה כך כעת, לישראל תהיה את כל הלגיטימציה הבינלאומית להרחיב את המבצע הצבאי הנחוץ כדי להשיב את השקט", הדגיש ראש הממשלה, ואכן שעות ספורות לאחר מכן החליט לחדש את האש.

הירי לדרום נמשך, היום (AP)

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס היום גם הוא להחלטת הקבינט ולירי הנמשך מכיוון הרצועה: "חמאס מבודד את עצמו וכל העולם קורא להם להפסיק לירות. אם החמאס ימשיך זה רק יגביר את הסבל. העם הפלסטיני אינו האויב שלנו, תושבי עזה אינם האויבים שלנו, אנחנו שותפים למטרותיהם - לשים קץ לטרור".

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, עמית סגל, ניר דבורי, רוני דניאל, עמית ולדמן, גלעד שלמור, יואב אבן ותמיר סטיינמן.