מזכ"ל האו"ם: "פלישה קרקעית לעזה תהרוג אזרחים רבים"

בשעה שמבצע "צוק איתן" נכנס ליומו השביעי, שב וקורא מזכ"ל האו"ם להפסקת הלחימה שגבתה קורבנות רבים בעזה. "אני מודאג מההשלכה של פעולה צבאית ישראלית על חיי משפחות פלסטיניות", אמר באן, שטען כי הסכסוך לא יכול להיפתר באמצעים צבאיים

שב וקרא להפסקת אש. באן (רויטרס)

בקבינט שוקלים פעולה קרקעית, והאו"ם ממהר להביע התנגדות: באן קי-מון, מזכ"ל האו"ם, אמר הלילה (ב') בדאגה כי רמת "העוינות והאלימות" ברצועת עזה וסביבה מחריפה. באן הזהיר כי מתקפה קרקעית "תגדיל ללא ספק את מניין ההרוגים ותגדיל את סבל האזרחים ברצועת עזה".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באן, שפועל בימים האחרונים על מנת להביא להפסקת אש ולעצירת מבצע "צוק איתן", אמר כי להמשך הלחימה יש "השלכות חמורות על ביטחונם של האזרחים הישראלים והפלסטינים". "אני מודאג מההשלכה של פעולה צבאית ישראלית על חיי משפחות פלסטיניות. יותר מדי אזרחים פלסטינים נהרגו", הוסיף.

כמו כן גינה באן את הירי חסר האבחנה של חמאס על מטרות אזרחיות, וציין כי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי. שלשום קראה מועצת הביטחון של האו"ם להפסקת אש, ובאן חיזק את מסקנות המועצה: "המזכ"ל מאמין שהסכסוך הפוליטי והחמור בין הצדדים לא יכול להיפתר באופן צבאי", נמסר ממשרדו של באן.

רבים בעזה נטשו את בתיהם (רויטרס)

עשרות אלפים נוטשים בעזה, קרי שוחח עם נתניהו

בקהילה הבינלאומית מתגבר החשש מההסלמה, שהבריחה עשרות אלפי פלסטינים מבתיהם ברצועה וגבתה את חייהם של לפחות 160 בני אדם, על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני. דובר אונר"א (סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים של האו"ם) עדכן הלילה כי עד כה כ-17 אלף פלסטינים התפנו למתקנים של הסוכנות ברצועה, ביומו השישי של מבצע "צוק איתן".

הערב שוחח מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשיחתם גינה קרי את ירי הרקטות לעבר ישראל, אך גם הביע דאגה מהרחבת המבצע למהלך קרקעי. נתניהו וקרי דיברו על חזרה להבנות שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן". עם זאת, מסרו מקורות ישראלים כי בשלב הזה אין הצעה מספקת להפסקת אש.

יו"ר הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, הגיע אתמול בחשאי לטורקיה במאמץ לקדם מתווה לרגיעה. בניגוד לחמאס, שפונה לטורקיה, בג'יהאד האסלאמי קראו להנהגה המצרית לסייע ולפעול באופן דומה.

האולטימטום פקע. חמאס לתושבים: "שובו לבתיכם"

מנהיג הג'יהאד האסלאמי בדמשק, רמדאן עבדאללה שלח, ביקש מ"ההנהגה המצרית לשים לנגד עיניה את האינטרס של העם הפלסטיני ואת האינטרס של העם המצרי. בזכות ההיסטוריה, הקשר, השכנות והאחווה. "התוקפנות הזו לא יכולה להימשך באכזריות כזו ובעוצמה כזו מבלי שתיענה במהלך מצרי ובקריאה מצרית ברורה שירסנו את האויב וייאלצו אותו להפסיק את מתקפתו על העם הפלסטיני".

ב-12:00 בצהריים פקע האולטימטום של צה"ל לתושבי צפון הרצועה. על פי דיווחים של כלי תקשורת פלסטיניים, אלפי אזרחים עזבו את בתיהם מחשש לפעולה עוצמתית. בחמאס קראו לתושבי צפון הרצועה לשוב מיד לבתיהם ולשמש כמגן אנושי. בהודעה רשמית של הארגון נכתב: "כל מי שהתפנה שישוב לביתו. סיכוי גדול יותר שבית ריק יופצץ". זמן קצר לאחר מכן - החל צה"ל לתקוף באזור.

על פי הודעת צה"ל, על האזרחים היה לפנות את בתיהם עד השעה 12:00 בצהריים היום לכיוון דרום לג'בעליה אל-בדר דרך שארע אלפלוג'ה. "הפעולה של צה"ל עומדת להיות זמנית וקצרה", נכתב בהודעה שנמסרה לתושבים. "מי שלא יקשיב להנחיות צה"ל יסכן את חייו ואת חיי משפחתו. היזהרו והישמרו".