הצצה למוח מאחורי ירי הרקטות והפיגועים

כבר שני עשורים שבראש הזרוע הצבאית של החמאס עומד מוחמד דף, שאחראי גם לפיתוח אמצעי הלחימה והטרור של הארגון. במהלך השנים ניסתה ישראל לא אחת לחסלו, אך ללא הצלחה - ומאז הוא חי במבוא ולא חושף את פניו בציבור, אך ממשיך להפעיל את ארגונו

אחד משידורי הלוחמה הפסיכולוגית נגד חמאס שנקלטו אתמול (א') ברצועת עזה הוא מסר אישי לראשי חמאס, על רקע פסוקי קוראן שמוקראים בטקסי קבורה כאיום ישיר. בין השמות שמופיעים ברשימה, לצד איסמעיל הנייה ומחמוד א-זהאר, נמצא גם מוחמד דף - שקיבל תזכורת לכך שגם הוא בן תמותה. דף עומד כבר 20 שנה בראש הזרוע הצבאית של חמאס - עז א-דין אל-קסאם - והשפעתו ניכרת גם בהסלמה הנוכחית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוחמד דף אל מסרי בן ה-49, הידוע גם בכינויו אבו חאלד, נולד בחאן יונס שבדרום רצועת עזה. לפחות שלוש פעמים ניסתה ישראל להתנקש בחייו ובשנת 2002 היה דף קרוב מאוד למותו: הוא שרד פציעה אנושה ולפי דברי מקורבי נותר משותק חלקית, ומתקשה בדיבור ובהליכה. ההתנקשות הזו הייתה הפעם האחרונה שבה נראה דף בפומבי, בחוגי התנועה שלו ובציבור בכלל. אותות חיים ממנו הגיעו עם הזמן רק בהודעות שהקליט בלי לחשוף את פניו. 

דף שייך לדור המייסדים של שיטת פיגועי ההתאבדות, שהפכו את חמאס מחוליות של רובאים וסכינאים לאחד משני ארגוני הטרור הגדולים והרצחניים ביותר בסביבתנו. דף היה כלוא בישראל לתקופה קצרה בסוף שנות ה-80 - תקופת האינתיפאדה הראשונה.

באמצע שנות ה-90 התקדם בשורות הארגון ותכנן את חטיפתו של נחשון וקסמן ז"ל ופיגועים נוספים זכורים. ב-1996 נכנס דף לנעליו של יחיא עיאש, המהנדס, שעד אז פיקד על הזרוע הצבאית וחוסל על ידי ישראל. אחד ממסריו האחרונים לישראל הועבר בהודעה מוקלטת לאתר ההתנתקות מעזה: "תמיד הייתם אומרים זה לזה 'לך לעזה', כלומר לך לעזאזל, והיום אתם יוצאים מעזה משום שהיא עזאזל", אמר כשפניו מוצללות, "ומחר נהפוך את כל פלסטין לעזאזל בשבילכם".

עד היום נחשב דף לאגדה ולדמות מכובדת בקרב רבים בשל מאבקו. לפי גורמים פנימיים בחמאס, אין מומחה גדול מדף בתכנון פיגועים, והוא אף אינו זקוק למפות או תצלומים. כל הפיגועים והפעולות נרקמים בראשו - הראש המסוכן ביותר בחמאס.