אש גם בצפון: שתי רקטות התפוצצו באזור נהריה

אחרי מתקפת הרקטות של חמאס על גוש דן, נפתח ירי גם משטח לבנון. אזעקות נשמעו בשורה של יישובים ובהם נהריה, כברי, שבי ציון ראש הנקרה ועוד. שתי נפילות אותרו באזור נהריה. צה"ל הגיב בירי. לא דווח על נפגעים

חזית נוספת מצפון? אזעקות נשמעו הלילה (שבת) בגליל המערבי באזור היישובים נהריה ושלומי. אותרו שתי נפילות בשטחים פתוחים באזור נהריה. לא ידוע על נפגעים. צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר מרחב הירי סמוך לעיירה זבקין שבדרום-לבנון. גדוד המתקרא על שם מוחמד אבו-ח'דיר, הנער משועפאט שנרצח, ומשתייך לטענתו לחמאס - לקח אחריות על הירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני, אחותי בת ה-9 ואחי הקטן בן ה-14 היינו בבית וההורים שלנו היו במסעדה כאן ביישוב", סיפר שחר שניר בן ה-16, שסמוך לביתו נפלה רקטה וגרמה נזק למבנה. "שמענו את האזעקה, הרמנו את אחותי על הידיים ורצנו לממ"ד. נכנסו וסגרנו את הדלת, אחרי כמה שניות שמענו בום אדיר, הבנו שזה קרוב אלינו".

גדי שבתאי, תושב ראש הנקרה, סיפר גם הוא על האזעקה שתפסה אותו לא מוכן. "בסמוך לשעת הנפילה, ב-21:00 ישבנו על המדשאה עם הילדים. היו שם בסביבות 50 ילדים, כולל ילדים מכרם שלום שהתארחו אצלינו, וצפינו בסרט שהוקרן. דקות לפני סיום הסרט פרשנו והשכבנו את הילדים לישון. שמענו את האזעקה, רצתי לחדר תפסתי את הקטן ומייד רצנו לממ"ד כל המשפחה".

בשלומי ובנהריה הוחלט על פתיחת המקלטים; בבית החולים בנהריה לא התקבלו עד לשלב זה נפגעים מירי. חדר המיון פועל כסדרו והוא ממוגן נגד ירי קונבציונאלי ולא קונבציונאלי. אין הנחיות מיוחדות, אך עם זאת הוחלט כי בשלב זה יתבצעו רק ניתוחים דחופים בחדרי הניתוח הממוגנים.

גבי נעמן, ראש מועצת שלומי, אמר כי "אצלנו שמענו את האזעקה. שמענו גם נפילות קרוב לאזור שלנו, אבל לא בתחום השיפוט. פתחתי עכשיו את כל המקלטים הציבוריים והפרטיים ואנחנו נכנסים לשגרת חירום. אנחנו נחכה ונראה מה יקרה. אמרתי לתושבים שמשהו כזה יכול לקרות, בדרך כלל ארגונים פלסטינים עושים את זה ואני ממש לא מופתע".

רבים נהרו למקלטים בגוש דן

שלמה בוחבוט, ראש העיר מעלות-תרשיחא, ציין כי "שמענו שנפלו רקטות באזור אבל לא קיבלנו פרטים. הקמנו את חדר החירום שלנו בינתיים, התחלנו לכנס את כל הנוגעים בדבר ואני מקווה שזה לא משהו מיוחד אלא אותן שתיים-שלוש רקטות וזהו. האמת היא שכל הזמן ציפינו שיהיה משהו כזה כי בכל זאת גם בעבר כשהיה משהו בעזה תמיד נפלו כמה קטיושות באזורנו אבל לא בצורה משמעותית. אני מקווה שבאמת יהיה לילה שקט. בינתיים אנחנו לא פותחים מקלטים, אלא רק כשיהיו הנחיות של צה"ל".

מרטין מאיר, בעל צימר במושב לימן שליד ראש הנקרה, סיפר לחדשות 2 Online: "הייתה פה אזעקה ושמענו שני פיצוצים נפילות, אנחנו לא יודעים מאיפה זה בא. הרבה זמן לא שמענו פה אזעקה. פעם זה היה נופל - וזהו. נכנסנו לממ"ד ושמענו את הנפילות. יש לנו אנשים בצימרים ואין לחץ כרגע. אני מרגיע אותם ונראה מה יתפתח".

מתגוננים בתל אביב

בערב: מטח כבד לעבר גוש דן; אין נפגעים

 מוקדם יותר הערב כינס חמאס מסיבת עיתונאים שבה התחייב לפתוח במתקפה יוצאת דופן בעוצמתה בשעה 21:00, ודקות ספורות לאחר מכן החלו מטחים כבדים לעבר אזור המרכז. מערכת כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות, היתר נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ונזק קל בלבד נגרם מרסיסים. בתגובה פתח צה"ל בתקיפה משולבת של ארטילריה, מסוקים ומטוסי קרב של מטרות רבות ברחבי רצועת עזה, על מנת לדכא את יכולת הירי של הארגון.

דקות ספורות לאחר תום המועד שהציב הארגון, נשמעו אזעקות ברחבי גוש דן - בתל אביב, גבעתיים, רמת גן, בני ברק, בת-ים, ראשון לציון, רעננה והרצליה. מערכת כיפת ברזל שהוצבה באזור המרכז הצליחה ליירט בהצלחה את הרקטות ללא נפגעים. רקטה נוספת נפלה בכביש מספר 3, באירוע שהסתיים בנזק קל בלבד. "לא דווח לנו על נפגעים במטחים הערב", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין בשיחה עם חדשות 2. ברחבי העיר נראו בליינים רבים כשהם נמלטים לעבר המרחבים המוגנים עם הישמע האזעקה.

בחמאס טענו לאחר הירי כי מדובר בסבב ראשון בלבד מתוך רבים שצפויים להכות באזור המרכז. לאחר מטח נוסף, שגם במהלכו לא היו נפגעים, טענו בארגון כי "ירינו למרחב תל אביב 10 טילים שמסוגלים לחמוק ממערכת כיפת ברזל". למרות הכישלון לחדור את מערכת ההגנה, שידרה הטלוויזיה של חמאס תמונות שבהן נראים תושבי עזה צוהלים על "ההישג". זיקוקי דינור אף נורו לאוויר במחנה ג'בלייה.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, אוהד חמו, אלון שני, גיא ורון ומתן חצרוני.