אחרי האיום בתקיפה: יירוט מעל שמי גוש דן

הזרוע הצבאית של חמאס הכריזה שתחדש את הירי לתל אביב ב-21:00 ותשגר טילים מסוג J80, וקצת אחרי נשמעו אזעקות בכל אזור המרכז. כיפת ברזל יירטה לפחות 3 רקטות. צה"ל מבצע תקיפה נרחבת בעזה

לאחר שחמאס איים, ירי מאסיבי לעבר אזור גוש דן: ארגון הטרור כינס מסיבת עיתונאים שבה התחייב לפתוח במתקפה יוצאת דופן בעוצמתה בשעה 21:00, ודקות ספורות לאחר מכן החלו מטחים כבדים לעבר אזור המרכז. מערכת כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות, היתר נפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ונזק קל בלבד נגרם מרסיסים. בתגובה פתח צה"ל בתקיפה משולבת של ארטילריה, מסוקים ומטוסי קרב של מטרות רבות ברחבי רצועת עזה, על מנת לדכא את יכולת הירי של הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דקות ספורות לאחר תום המועד שהציב הארגון, נשמעו אזעקות ברחבי גוש דן - בתל אביב, גבעתיים, רמת גן, בני ברק, בת-ים, ראשון לציון, רעננה והרצליה. מערכת כיפת ברזל שהוצבה באזור המרכז הצליחה ליירט בהצלחה את הרקטות ללא נפגעים. רקטה נוספת נפלה בכביש מספר 3, באירוע שהסתיים בנזק קל בלבד. "לא דווח לנו על נפגעים במטחים הערב", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין בשיחה עם חדשות 2. ברחבי העיר נראו בליינים רבים כשהם נמלטים לעבר המרחבים המוגנים עם הישמע האזעקה.

בחמאס טענו לאחר הירי כי מדובר בסבב ראשון בלבד מתוך רבים שצפויים להכות באזור המרכז. לאחר מטח נוסף, שגם במהלכו לא היו נפגעים, טענו בארגון כי "ירינו למרחב תל אביב 10 טילים שמסוגלים לחמוק ממערכת כיפת ברזל". למרות הכישלון לחדור את מערכת ההגנה, שידרה הטלוויזיה של חמאס תמונות שבהן נראים תושבי עזה צוהלים על "ההישג". זיקוקי דינור אף נורו לאוויר במחנה ג'בלייה.

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי ניסה לשדר עסקים כרגיל, והבהיר כי שגרת החיים בעיר ללא הפסקה נמשכים: "עדיין אין מקום חנייה בכחול-לבן כאן והעיר מלאה", הרגיע חולדאי. "החיים נמשכים כרגיל ואנשים ממשיכים לקיים את שגרת חייהם, אבל אנחנו נשארים דרוכים".

עוד קודם לכן, כינסה הזרוע הצבאית של חמאס מסיבת עיתונאים שבה התחייבו אנשיה לתקוף פעם נוספת את אזור גוש דן. אנשי הארגון לא הסתפקו בדברים הללו, וניסו לייצר אתגר עבור מערכת ההגנה האווירית של ישראל. "אנחנו מזמינים את כל כיפות הברזל להיות ערוכות לקראת השעה 21:00", הודיעו אנשי הארגון בעברית. "נירה לתל אביב טילים מסוג J80".

בהודעת הארגון נכתב כי "במסגרת מערכת המתנהלת בימים אלה וכחלק מהתגובות שלנו לתקופנות הציונית הברברית נגד העם הפלסטיני ובמיוחד ברצועת עזה, גדודי עז א-דין אל-קסאם מודיעה בזאת שהיא עומדת להפגיז את אזור תל אביב ופאתיה הדרומיים מרקטות מסוג J80 בסביבות השעה 21:00 הערב, שבת 12.7.2014". הטילים שעליהם מדברים אנשי הארגון הם טילים ארוכי טווח מתקדמים, שנקראים כך על שמו של מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בעבר, אחמד ג'עברי שחוסל לפני כשנתיים בתקיפת צה"ל שנתנה את האות לפתיחת מבצע "עמוד ענן".

בשיחה עם חדשות 2, התייחס לדברים דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז, שהבהיר כי מערכת הביטחון מוכנה להתמודד עם האיומים. "אנחנו נערכים לכל אירוע מהסוג הזה, אני מגיע לכאן מהערכת המצב המטכ"לית - המאמץ ממשיך ואנחנו נגביר את התקיפות נגד המטרות של חמאס, נמשיך באותה הדרך", הדגיש דובר צה"ל. גורם צבאי בכיר מסר לחדשות 2 כי צה"ל לוקח ברצינות את האיום של חמאס להגביר את המערכה לעבר גוש דן, גם בהיבט של הפעילות האווירית מעל עזה וגם במסגרת הצבת סוללת כיפת ברזל. מאז פורסמה הודעת הארגון, חוסלה חוליה נוספת ששיגרה רקטות לעבר ישראל.

הודעת חמאס, הערב (חדשות 2)

צעדים ראשונים לקראת פשרה: הצעה קטארית הוצגה

ועל רקע האיומים, נראה שהמגעים בין הצדדים להגיע להפסקת אש נמשכים. בפני ישראל וחמאס הוצגו עד כה שתי הצעות, אחת של טורקיה שהובאה באמצעות ראש המודיעין הטורקי והשנייה של קטאר. לפי שעה, ההצעה הטורקית נדחתה מפני שראש המודיעין הטורקי נחשב למקורב לאירן וכחביב המשטר בטהרן.

בין שתי ההצעות אומצה ההצעה הקטארית, אך יחד עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו מדגיש בפני מקורביו כי המתווה צריך לכלול הפסקת אש מלאה ולטווח ארוך שאם לא תושג באמצעים מדיניים תביא להחרפת המבצע. לשני הצדדים הובהר כי יש לשלב את אבו מאזן כגורם מרכזי בתיווך. במקביל, אומר גורם מדיני לחדשות 2 כי "עד לרגע זה לא הונחה שום הצעה שמספקת שקט ממושך".

כוחות צה"ל נערכים בדרום, היום (רויטרס)

רקטות נורו לירושלים אך נפלו סמוך לחברון

עוד קודם לכן, נמשך הירי לעבר ערי ישראל. אזעקות נשמעו הערב (שבת) ברחבי ירושלים, בית שמש ובאזור ים המלח. הרקטות שכוונו לעבר מרחב הבירה התפוצצו באזור חברון, שם נרשמו ארבע נפילות. תושבי ירושלים דיווחו כי שמעו את הדי הפיצוצים מחברון, דבר שגרם תחילה לבהלה בעיר. לא דווח על נפגעים או על נזק מהירי.

מדובר באירוע שעורר התרגשות רבה ברחבי חברון. על פי הדיווחים מהעיר, אחת הרקטות נפלה בתוך חצר בית, אליה הגיעו במהרה מנגנוני הביטחון הפלסטינים וסקרנים רבים. בחברון אין אזעקות, ולדברי התושבים, הם מאזינים לסירנות של קריית ארבע ורצים להסתתר מחוץ לבתים שבהם אין מקלטים או מרחבים מוגנים.

הירי לחברון, היום (רויטרס)

אזעקות נשמעו מוקדם יותר גם ברחבי אזור השפלה - באשדוד, ראשון לציון וגן יבנה. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות, גם במקרה הזה לא היו נפגעים. בתוך כך, נמשכת התגובה של מערכת הביטחון, כששתי שתי חוליות שניסו לבצע שיגורים לעבר ישראל הותקפו. באחד הסיכולים נהרגו שניים מקרובי משפחתו של מנהיג חמאס בעזה איסמעיל הנייה.

ועל רקע הדיווח על מגעים, סיים מוקדם יותר היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הערכת מצב בהשתתפות צה"ל, השב"כ ומתאם הפעולות בשטחים במהלכה הבהיר כי מערכת הביטחון נערכת לימים ארוכים של לחימה. "המכות שחמאס סופג הן קשות מאוד, והנזק שהוא מביא על עמו כבד", הדגיש יעלון. "חמאס וארגוני הטרור האחרים משלמים מחיר כבד מאוד, ונמשיך להכות בהם עד אשר ישובו השקט והביטחון ליישובי הדרום ולשאר חלקי ישראל".

מבצע "צוק איתן" - כל העדכונים:

"קחו אותי הביתה": יום עם נפגעת חרדה

סוללת כיפת ברזל 8 נמסרה לצה"ל

צפו: חיילי צה"ל נערכים לכניסה קרקעית

תיעוד: נפילת הרקטה בתחנת הדלק

הממ"ד הציל חיי משפחה באשכול: "חוויה לא נעימה"

"הקש בגג": כך נראה נוהל אזהרת התושבים בעזה