תיעוד נדיר: "הקש בגג" בעזה

סרטון שהועלה היום ליוטיוב מספק תיעוד ייחודי לטקטיקה שבה פועל צה"ל נגד אנשי חמאס במסגרת מבצע "צוק איתן", שזכתה לכינוי "הקש בגג". על פי הנוהל, דיירי הבניינים ברצועת עזה, שנמצאים על כוונת חיל האוויר, מקבלים אזהרה בדמות שיגור פצצה קטנה יחסית לעבר גג הבית. שניות לאחר מכן הבית מופגז - ונהרס כליל

אין ספק כי אחד המושגים המרכזיים שייחרטו בזיכרון לאחר מבצע "צוק איתן" הוא המושג "הקש בגג" - אותו נוהל של חיל האוויר, שבמסגרתו משוגרת פצצה קטנה יחסית שמטרתה להזהיר דיירי בית שעומד להיות מותקף ברצועת עזה, לפני ההפגזה שהורסת את המבנה כליל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך ימי המבצע פעל חיל האוויר מספר פעמים על פי הנוהל, על מנת למנוע פגיעה בבלתי מעורבים ובחפים מפשע בעקבות תקיפת הבית. בסרטון שהועלה היום ליוטיוב ניתן לצפות בתיעוד נדיר של פיצוץ בית בעזה, שניות לאחר אזהרת הדיירים.

על פי הנוהל, עוד בטרם מבוצע הירי ההרתעתי בגג הבית, דיירי הבניין מקבלים שיחת טלפון מצה"ל, שבה נאמר להם כי עליהם להתפנות מיידית מהמקום. לאחר מכן מבוצע ירי אזהרה ואז מגיעה ההפצצה שהורסת את הבית.

מאז תחילת המבצע בעזה גינה ארגון זכויות האדם "אמנסטי" את השימוש בנוהל וכינה אותו "לא אפקטיבי" ואף הגיש תלונה רשמית לאו"ם, שבה נטען כי ישנו חשד להפרת החוק הבינלאומי הן על ידי חמאס והן על ידי ישראל.