"צוק איתן": מי מנצח במערכה הפסיכולוגית?

לצד התגובה הצבאית של צה"ל על ירי הרקטות לעבר ישראל, מבצע "צוק איתן" מתאפיין גם במערכה פסיכולוגית בה שני הצדדים מנסים להשפיע זה על זה. חמאס מצדו מפיץ סרטונים מאיימים שלא נתפסים בישראל ברצינות, ואילו הצד השני מושפע בעיקר מכך שהחיים בארץ נמשכים – למרות איום הטילים. כיצד משפיע האיום הפסיכולוגי?

עם הכניסה ליומו החמישי של מבצע "צוק איתן", ההשפעה הפסיכולוגית הנוצרת מהפעולות של כל צד הולכת וגוברת - ירי הטילים הבלתי נפסק מרצועת עזה משפיע ברמה הפסיכולוגית על הציבור הישראלי, בעוד דווקא החוסן שלו יוצר אפקט פסיכולוגי חזק על אנשי החמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עוז רוחם וחוסנם של האזרחים הוא לא פחות משמעותי מהלחץ והכתישה הצבאית", מסביר ח"כ ד"ר רונן הופמן (יש עתיד), חבר בוועדת החוץ וחוקר בתחום המדיניות נגד טרור. "החסינות הציבורית היא חלק מרכזי מהאופן שבו אנחנו משדרים לצד השני - אותנו אי אפשר לנצח. המסר הזה חשוב מאוד, הוא מרתיע יותר מכל מסר אחר".

ד"ר הופמן הוסיף, בשיחה עם חדשות 2, כי בכל מערכה צבאית קיימת לוחמה פסיכולוגית, ולכן תמיד צריך לחשוב אילו מסרים אנחנו מעבירים לצד השני, ולהיות מפוכחים לגבי המסרים שהם מנסים להעביר אלינו. "כמעט כל דבר ניתן לייחס לאפקט פסיכולוגי. המשמעות של המילה טרור באנגלית היא הטלת אימה, הטרור הוא בעל אפקט פסיכולוגי חזק מאוד, אבל אין כאן מערכה סימטרית - מדובר בצבא חזק של מדינה חזקה, אל מול ארגון שאומנם מצליח לירות טילים, אבל בסופו של דבר הוא ארגון שהולך ונחלש", אמר.

"המסרים של חמאס של נתפסים באופן ריציני מידי"

בימים האחרונים הפיצו תומכי חמאס מספר סרטונים ברשת האינטרנט שנועדו לאיים על אזרחי ישראל ולהפחיד אותם. אלא שבפועל, עבור הצופים הישראלים, הסרטונים בהם שרים דוברי הערבית בערבית די משעשעים. "טלטל, גרום לזעזועים, חסל את כל הציונים", נאמר באחד הסרטונים.

"זעזע את ביטחונה של ישראל", שרים הזמרים בהמשך, "מוטט אותה עד ליסודות, תדביר את קן התיקנים, גרש את כל הציונים. תמטיר כבר אותם המון טילים, תעשה את עולמם מחזה אימים, תשרוף להם בית, עוד הנס גדול, כי הם מגורשים ואנו נשארים".

ח"כ ד"ר רונן הופמן לא חושש מסרטוני התעמולה הפלסטיניים. "לא נראה לי שהמסרים שחמאס מפיץ ונועדו להשפיע בצורה כזו או אחרת על דעת הקהל, נתפסים באופן רציני מידי", הדגיש. "הלוחמה הפסיכולוגית בנויה בדרך כלל על שני סוגים של מסרים - מסרים של שכנוע, שאלו מסרים מובהקים שברור מי עומד מאחוריהם, ומסרי רמז שהרבה פעמים הם הרבה יותר אפקטיביים".


הסרטונים הם לא האמצעי היחיד, בו מנסים הפלסטינים להפעיל לוחמה פסיכולוגית נגד ישראל. מאז תחילת מבצע "צוק איתן" הופצו ברשתות הסלולר הודעות טקסט רבות, שהכילו שמועות שקריות על פגיעת רקטות במקומות אסטרטגיים ועל הרג חיילים ואזרחים.

"טיל שנורה מעזה פגע במפעלים בחיפה גרם לשריפה גדולה. קיימת אפשרות לפינוי תושבים מחיפה בשל חשש מפני דליפה של חומרים רעילים", נכתב בהודעה שהופצה בשבוע שעבר. הודעה שקרית אחרת שהופצה, התקבלה בטלפונים רבים במסווה של הודעה רשמית מעיתון "הארץ". בהודעה נאמר כי 25 אזרחים ישראליים נהרגו מפגיעת רקטה בחיפה. במערכת העיתון טענו כי הם אינם האחראים לשליחת ההודעות, וכי מדובר במתחזים.