אובמה לנתניהו: מוכנים לתווך בין הצדדים

נשיא ארה"ב שוחח עם ראש הממשלה והציע את עזרת ארה"ב בתיווך בין ישראל לחמאס, במטרה להביא להפסקת האש בין הצדדים. על פי ההצעה האמריקנית, יעצרו הצדדים את הירי על פי ההבנות שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן". במקביל, פנה מזכיר המדינה קרי למצרים וקטר וביקש מהן להתערב על מנת להביא לרגיעה

הציע לסייע. אובמה ונתניהו (אבי אוחיון, לע"מ)

לראשונה מאז החל מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה, קיבלה ישראל שתי הצעות לתיווך עם חמאס במטרה להביא להפסקת האש בין הצדדים. סוכנות הידיעות איי.פי. מדווחת כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה (ו') עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה אודות המבצע המתנהל ברצועת עזה. במהלך השיחה, הציע אובמה לנתניהו כי ארצו תסייע לתווך בין ישראל לחמאס במטרה להביא לעצירת הירי.

על פי מתווה ההצעה של אובמה, יחדלו שני הצדדים את הירי, כחלק מההבנות אליהן הגיעו ישראל וחמאס בתום מבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012. בנוסף, אובמה הביע בפני נתניהו את החשש מפני הסלמת פעולות צה"ל ברצועה וגינה את ירי הרקטות לעבר ישראל. הנשיא האמריקני הדגיש כי לישראל ישנה הזכות המלאה להגן על עצמה.

במקביל, הצטרף גם מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, למאמצי ההידברות. דוברת משרד החוץ ג'ן סאקי מסרה אמש כי קרי שוחח עם מקבילו המצרי, נביל פהאמי, במטרה לגרום למצרים להפעיל את השפעתה באזור ובכך להביא לרגיעה.

"כחלק מהמאמצים להביא להפסקת הירי בין הצדדים, שוחח קרי בין היתר עם מספר מדינות באזור, ביניהן מצרים וקטר", ציינה סאקי. "אנחנו נמצאים במגעים עם כל מדינה במזרח התיכון שיכולה לגרום לחמאס להפסיק את הירי".

יש לציין כי ארצות הברית הצהירה בעבר כי היא אינה מוכנה לנהל מגעים ישירים עם תנועת חמאס, לאחר שוושינגטון הכניסה את התנועה לרשימת ארגוני הטרור.

גם הטורקים הציעו את עזרתם

יחד עם ההצעה האמריקנית לתיווך בין ישראל לחמאס, הציעה גם טורקיה את עזרתה בהידברות בין הצדדים. העיתון "אל ג'רידה" המתפרסם בכוויית דיווח כי לפי מקורות יודעי דבר, ראש הממשלה נתניהו דחה את הצעת התיווך טורקית להפסקת אש, תמורת פתיחת המעברים לרצועת עזה והסרת המצור הימי באופן הדרגתי.

שיגר שליח. ארדואן (ap)

נתניהו העביר מסר לשליח ששיגר אליו ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, לפיו ישראל מוכנה להפסקת אש באופן מיידי וללא תנאים, במידה וחמאס יפסיק את הירי לעבר ישראל. על פי הדיווח, נתניהו מסר לארדואן כי לאחר שייפסק הירי מעזה, תנהל ישראל משא ומתן עם הרשות הפלסטינית בנוגע למצב ברצועה.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

נתניהו: "לפנינו מערכה קשה,מורכבת ומסובכת"

סקר: 47% נגד מבצע קרקעי בעזה

מטחים כבדים מהדרום עד למרכז: פגיעות בבית ובכלי רכב

ירי ו-4 יירוטים מעל שמי גוש דן

3 פעילי ג'יהאד אסלאמי חוסלו בדרך לשיגור

היום השלישי למבצע - דקה אחרי דקה

חיל האוויר תקף מוסדות שלטון בעזה

הלילה: רקטות יורטו מעל באר שבע ואשקלון

פצועים מעזה יועברו הבוקר לטיפול במצרים

היום: אין קייטנות באשדוד, אשקלון ובאר שבע

הלילה: עוד מטחים לעבר הדרום

מה אומרים המספרים של פיקוד העורף שמופיעים על המסך בזמן אזעקה? הרשימה המלאה

מבוכה בשידור: רשתות החדשות הזרות לא מבחינות בין ישראלים לפלסטינים

רדיו תחת אש: משדרים מהמקלט

צפו: פגיעות ישירות של צה"ל בעזה

חמאס: כיוונו אל הכור בדימונה

נתניהו: "החלטנו להגביר את התקיפות"

משק בחירום: למי מגיעים פיצויים?