חמאס: "נערכים לפעולה קרקעית בכל רגע"

אחרי הירי המאסיבי לעבר שטח ישראל, אומרים גורמים בכירים בארגון כי הם נערכים לפעולה רגלית ברצועה כבר בשעות הקרובות. יו"ר הרשות הפלסטינית הודיע קודם כי המהלך עשוי לקרות כבר בטווח הזמן הקרוב

חמאס: מחכים לצה"ל (רויטרס)

עוד בטרם יצאה הודעה רשמית מהקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס היום (ה'), אומר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי "ישראל בדרך לפעולה קרקעית ברצועת עזה". לדברים אין אישור מכל מקור ישראלי. גם גורמים בכירים בחמאס הודיעו כי הם נערכים למהלך שכזה "בכל רגע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, הזהיר הלילה מפני כניסה קרקעית לרצועה ושיגר איומים כלפי צה"ל: "אנחנו מחכים לכם. עזה תהפוך לבית קברות. כניסתכם לעזה תהיה הזדמנות לשחרר את אסירינו היושבים בבתי הסוהר שלכם". הוא הוסיף כי חמאס "מוכן למערכה ארוכה מאוד, שתימשך אפילו שבועות רבים".  

הוא דיבר כשמאחוריו מוקרנת שקופית ועליה סימנים של מטרות וסמלי הרקטות של חמאס שבהן נעשה שימוש במבצע "צוק איתן" מסוג M-75 ו-R-160. מטרה נוספת צוירה ועליה סימן אלה. "לא עשינו שימוש אפילו בחלק קטן ממה שיש לנו", אמר אבו עוביידה. "אנחנו יכולים להפתיע אתכם גם אם כבר הופתעתם רבות במערכה הזו מיכולות השיגור".

מוקדם יותר קיבלו אלפי תושבים במזרחה ודרומה של הרצועה שיחות טלפון ומסרונים שבהם נאמר להם לעזוב את בתיהם ולנוע מערבה לאזור החוף.  ככל הנראה, תכלית ההודעות היא פינוי והנעה החוצה של תושבים שמוגדרים "בלתי מעורבים" כדי לאפשר אולי כניסה קרקעית של צה"ל לאזורים האלה - מרביתם מרחבי שיגור. מפקד פיקוד דרום, אלוף סמי תורג'מן התייחס אחר הצהריים למערכה הצבאית נגד חמאס ברצועת עזה. "צה"ל ערוך להרחבת הפעולה לממדים נוספים", אמר תורג'מן בתדרוך לעיתונאים. "התכניות הוכנו והכוחות ערוכים ומוכנים".

"בימים האחרונים אנחנו נמצאים במערכה אינטנסיבית ועוצמתית מול חמאס ושאר ארגוני הטרור ותקפנו מאות רבות של מטרות", אמר מפקד פיקוד דרום. "כל פצצה שלנו פגשה תשתית מבצעית של חמאס ושל ארגוני הטרור וכשפעילי חמאס ייצאו מהמנהרות שבהן הם מסתתרים - הם יפגשו את התוצאות המבצעיות, את ההרס והנזק שהביאו על עצמם ועל האוכלוסייה ברצועת עזה".

יירוט בירושלים (לע"מ)

ארבע רקטות נורו לירושלים, שתיים יורטו

מוקדם יותר הערב נשמעו אזעקות והדי פיצוצים באזור ירושלים. זמן קצר לאחר מכן התברר: ארבע רקטות נורו משטח רצועת עזה. כיפת ברזל יירטה שתיים מהן מעל אבו גוש ושתיים נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. גבר בן 74 שרץ למרחב מוגן בכפר אדומים נחבל בראשו ונפגע קשה. מספר בני אדם הוגדרו כנפגעי חרדה.

סמוך לשעה 18:00 נשמעה האזעקה בירושלים, מעלה אדומים, הבקעה, הרי ירושלים, בית שמש, יריחו, גבעת זאב, בית אל, מבשרת ציון והאזור ולאחריה קולות הנפץ בעקבות היירוטים. פראמדיקית מד"א בשמת יעקב שהגיעה למקום שבו נפגע הגבר בכפר אדומים מספרת: "מצאנו בתחתית גרם המדרגות את האיש כשהוא מחוסר הכרה עם חבלת ראש. הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני בשטח ופינינו אותו לבית החולים".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר בשיחה עם חדשות 2: "אנו בהיערכות לקראת ירי לעבר העיר. לשמחתנו הרבה שתיים מהרקטות יורטו ואנו ממשיכים בשגרת החיים. ברגע שהתושבים לא שאננים - הם יכולים להתמגן ולאחר מכן להמשיך בשגרת יומם".

ראש העיר מעלה אדומים בני כשריאל ציין כי "אנו ערוכים, מעלה אדומים מוכנה ושוקקת חיים. המקלטים מוכנים ובמרבית הבתים יש ממ"דים".

בהכנת הידיעה השתתף גלעד גמליאלי