הלילה: רקטות יורטו מעל באר שבע ואשקלון

גם לאחר חצות נמשכו מטחי הירי מהרצועה לעבר עוטף עזה, אשקלון ובאר שבע. 9 רקטות יורטו בשעות הערב והלילה. הפלסטינים מדווחים על 13 הרוגים לפחות, בהם ילדים, בתקיפות צה"ל בשעות הלילה

כיפת ברזל באשדוד, אתמול (רויטרס)

לילה לא שקט בדרום עם כניסת מבצע "צוק איתן" ליממה השלישית: לאחר הפוגה בשעות אחר הצהריים, מטחי הירי מהרצועה שבו בשעות הערב ונמשכו גם לאחר חצות. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שתי רקטות מעל באר שבע ואחת מעל אשקלון, וארבע רקטות נוספות נחתו בשטחים פתוחים בסמוך לערים. בשעות הבוקר המוקדמות חלה הפוגה בירי. במקביל, צה"ל ממשיך לפעול ברצועת עזה, והפלסטינים מדווחים על 13 הרוגים בשעות הלילה. בשעות הבוקר תקף חיל האוויר בנייני ממשל בעיר עזה, בהם בניין משרד הפנים וביתו של מושל העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במספר מטחים לפני חצות שוגרו למעלה מ-30 רקטות לאחר מספר שעות שקטות, שש מתוכן יורטו והשאר נחתו בשטחים פתוחים. בשל האזעקה התנגשו הלילה שני כלי רכב סמוך לצומת קסטינה, ליד קריית מלאכי. שלושה בני אדם נפגעו קל. לאחר מכן רקטה פגעה ישירות ברפת בבאר טוביה ומספר פרות נפגעו.

דובר צה"ל עדכן הלילה כי מתחילת המבצע נורו יותר מ-350 רקטות לעבר ישראל, ומעל 65 מהן יורטו. כמו כן נמסר כי יותר מ-650 מטרות טרור בעזה הותקפו. מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס בהמשך היום על מנת לדון באירועים באזור עזה, ומזכ"ל האו"ם הודיע כי בכוונתו לפעול יחד עם מצרים ומדינות נוספות ליישום הבנות הפסקות האש שהושגו בין ישראל חמאס לאחר מבצע "עמוד ענן" ב-2012.

רקטה שנורתה מעזה (AP)

דיווחים פלסטינים: 13 הרוגים בשעות הלילה

גורמי רפואה פלסטינים דיווחו כי שבעה בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות על שני בתים בחאן יונס - חמישה מהם ילדים. קודם לכן דיווחו אותם גורמים כי שישה בני אדם נהרגו במתקפה בחוף הים של עזה סמוך לחאן יונס, והתקשורת הפלסטינית טענה כי מותם נגרם מירי של חיל הים. טרם התברר מה השיוך הארגוני של ההרוגים, ולא התקבל אישור מצה"ל לדברים.

קודם לכן דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי חיל האוויר פגע בשתי מכוניות בהן נסעו עיתונאים בשכונת רמאל שבעזה. על פי הדיווח, עיתונאי בשם חמדי שיהאב נהרג בתקיפה ושבעה עיתונאים נוספים נפצעו. על פי הדיווחים מהרצועה, 60 בני אדם נהרגו מאז תחילת המבצע לפני שתי יממות.

סמוך לשעה 19:45 נורו מספר רקטות נורו לעבר דימונה וירוחם. שתיים מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. ככל הנראה מספר רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. חמאס: "כיוונו לעבר הכור". שני מטחים כבדים נורו גם לאשקלון. פיקוד העורף הנחה את הרשויות המקומיות במרחבים עוטף עזה, אשקלון, אשדוד, באר שבע, עמק חפר, שרון, דן, שפלה, בית שמש, ירושלים,עירון, מנשה, כרמל וחיפה לפתוח את המקלטים הציבוריים.

חמאס: "נפתיע את האויב ונכה בכל מקום"

מוקדם יותר פגעה רקטה ישירות בבית בשטח המועצה האזורית שער הנגב, שככל הנראה היה ריק מיושביו, ואיש לא נפגע. אחר הצהריים נשמעה אזעקה באזור, חולון ובת ים. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל ואחרת התפוצצה בשטח פתוח. קודם לכן שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים באזור זכרון יעקב - האזור הצפוני ביותר מאז תחילת סבב הלחימה הנוכחי.

מערכת כיפת ברזל לא הופעלה מאחר שהרקטה נורתה לעבר שטח פתוח. דקות ספורות לאחר הירי לעבר אזור זכרון יעקב, נטלה עליו אחריות הזרוע הצבאית של החמאס. הרקטה מסוג R160 שמקורה סורי יכולה להגיע למרחק של יותר מ-300 קילומטרים. "ירינו לכיוון העיר חיפה הכבושה", טענו בארגון. "ישראל עדיין לא טעמה את היכולות שלנו, נפתיע את האויב ונכה בכל מקום".

תקיפות בעזה (AP)

בחינת הבגרות במתמטיקה - רק במבנים מוגנים

כפי שהוחלט כבר לאחר היממה הראשונה למבצע והשיגורים הרבים לאזורים אלו, גם היום לא יתקיימו קייטנות לימודים במסגרת "בית הספר של החופש הגדול" במרחבי אשדוד, אשקלון ובאר שבע. בעוטף עזה, לעומת זאת, יתקיימו לימודים בסמוך למבנים ממוגנים.

במרחק של 40 קילומטרים מרצועת עזה - טווח הכולל גם את באר שבע - ההתקהלויות וההתכנסויות מעל 300 איש עדיין אסורות. לעומת זאת, אין במרחבים אלו מגבלות על הגעה למקומות העבודה גם אם אינם מוגדרים חיוניים, ואין מגבלות על התכנסות במרכזי קניות. בשאר אזורי הארץ - בהם גוש דן, ירושלים ועמק חפר - אין מגבלות על לימודים או אירועים פומביים.

במשרד החינוך הבהירו אתמול כי בבתי ספר בהם לא קיים מרחב מוגן המאפשר קיומה של בחינת הבגרות במתמטיקה (מועד ב') שתיערך היום, תתקיים בחינה נוספת במועד ג'.

תלמידים שמעוניינים לגשת לבחינה מחר ובבית הספר שלהם קיים מורחב מוגן, יוכלו להיבחן. עם זאת, תלמידים שמרגישים שאינם מסוגלים להיבחן לאור המצב, גם אם בבית הספר שלהם קיים מרחב מוגן, יוכלו לגשת לבחינה הנוספת במועד השלישי שייערך ב-7 באוגוסט. במשרד החינוך הבהירו שתלמיד שיבחר לגשת לבחינה מחר לא יוכל לגשת גם לבחינה הנוספת.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בשעות הערב והלילה: עוד מטחים לעבר הדרום

מועצת הביטחון תדון היום בהסלמה ובירי מעזה

היום: אין קייטנות באשדוד, אשקלון ובאר שבע

מה אומרים המספרים של פיקוד העורף שמופיעים על המסך בזמן אזעקה? הרשימה המלאה

מבוכה בשידור: רשתות החדשות הזרות לא מבחינות בין ישראלים לפלסטינים

רדיו תחת אש: משדרים מהמקלט

צפו: פגיעות ישירות של צה"ל בעזה

חמאס: כיוונו אל הכור בדימונה

נתניהו: "החלטנו להגביר את התקיפות"

משק בחירום: למי מגיעים פיצויים?