קייטנה מיוחדת תחת אש: איך מתמודדים בעלי מוגבלויות עם האזעקות?

שגרת מחנה הקיץ של בעלי צרכים מיוחדים בבת הדר שליד אשקלון הופרה בגלל הצופרים, והנערים המדריכים נאלצו להתמודד עם סיטואציה יוצאת דופן. "אנשים פה מגלים כוח לא מוסבר", סיפרו המדריכים שחלקם רצים עם ילדים בידיים בין האזעקות

בני הנוער ביישוב ניצן נאלצו להתמודד עם אתגר לא פשוט: אזעקת "צבע אדום" מלחיצה בכל מקרה, אבל על אחת כמה וכמה כשתחת אחריותם נמצאים עשרות ילדים ונערים בעלי צרכים ומיוחדים במסגרת מחנה קיץ. שגרת היום של המחנה שנערך בבת הדר, ליד אשקלון, הופרה בגלל קולות הצופרים, והחניכים נבהלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה ילדים שלא מכירים את המצב", סיפר אחד המדריכים, אליהו מור יוסף. "הם לא כמונו, מהדרום. הם נלחצו והתחילו לבכות ולהיכנס לפאניקה. קשה להשלים עם מציאות כזאת שכל פעם אנחנו צריכים להיות עם אזעקות. גם אחותי שואלת למה יש בומים, ואני לא יודע מה לענות לה. כולה בפאניקה, אז התחושות הן די קשות".

"היינו תוך כדי מקלחות של החניכות", שיחזרה מדריכה אחרת, רחלי ספיר, את רגעי החרדה. "אתה לא יודע מה לעשות, אתה לא חושב. התחלנו להרים נערות בנות 16, והבנות התחילו לבכות. זו לא מציאות הגיונית. אתה בעצמך בלחץ. ברוך השם, תפסנו את עצמנו, התחלנו לעשות מורל, שמנו שירים ואיכשהו זה עבר".

"עברנו את זה והמשכנו בקייטנה כרגיל"

התושייה של המדריכים המתנדבים איפשר למחנה הקיץ להמשיך, למרות המצב, והמדריכים השתדלו לשמר את השגרה ככל הניתן. "כשאתה נמצא עם החניכים ואתה המבוגר האחראי במקום, אתה מגלה איכשהו כוחות מלמעלה", הסבירה ספיר. "עברנו את זה והמשכנו בקייטנה כרגיל".

מדריך נוסף במחנה הקיץ המיוחד, יובל נוימן, סיפר כי הוא וחבריו נדרשו להתמודד עם המצב החריג גם מבחינה פסיכולוגית. "אנחנו מנסים לא להסביר לחניכים את המצב עצמו, אלא לנסות להרגיע אותם", הוא תיאר. "הילדים שכן מבינים מה קורה הם אלו שיותר בוכים, אז אתה מדבר איתם ברכות".

"אתמול היה ערב הוקרה לנו, המתנדבים בקייטנה", סיפרה אחת המדריכות, שירה אלטמן, לחדשות 2 Online. "פתאום הייתה אזעקה, והיית מצפה שכולם יברחו הביתה. אבל כולם נשארו".