המבצע נמשך: חוסל מפקד מהקומנדו הימי של חמאס

בפעילות משותפת לשב"כ ולצה"ל בכפר ג'בליה חוסל מוחמד שעבאן פעיל מאמן ומפקד חוליה בכוח הקומנדו הימי של חמאס בצפון הרצועה. הפלסטינים מדווחים כי בתקרית נהרגו ארבעה בני אדם ועוד כמה נפצעו

שעות ספורות לאחר שראש הממשלה נתניהו הנחה את מערכת הביטחון להרחיב את הפעולה הצבאית נגד חמאס - חיל האוויר חיסל פעיל טרור בעזה: בפעילות משותפת לצה"ל ולשב"כ בוצעה תקיפה לעבר כלי הרכב שבו נסע מפקד ביחידת קומנדו של ארגון הטרור. הפעיל הבכיר חוסל, כך גם שני אנשים נוספים שהיו עמו. על פי דיווחים בכלי התקשורת הפלסטינית, לפחות ארבעה בני אדם נהרגו בתקיפה, ועוד כמה נפצעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההרוג הוא מחמד שעבאן, בן 24, מאמן ומפקד חוליה בכוח הקומנדו הימי של חמאס בצפון הרצועה. בשלב זה לא ברורה זהות יתר הנוסעים בכלי הרכב. התקיפה בוצעה בתגובה להמשך הירי לעבר יישובי הדרום, ובהתאם להנחיית ראש הממשלה נתניהו בדיון שהתקיים בקריה. דקות ספורות לאחר החיסול, שבו הפלסטינים לתקוף, כשמטח רקטות נורה לעבר העיר באר שבע. אחת הרקטות יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל, אחרת התפוצצה בשטח פתוח, ללא נפגעים. 

תוצאות תקיפת חיל האוויר, היום (רויטרס)

בעקבות ההסלמה אישר הדרג המדיני את בקשת מערכת הביטחון לגייס 40 אלף אנשי מילואים נוספים. הגיוס נועד ברובו לשילובם של משרתים המילואים בתעסוקה מבצעית בגזרות השונות, וזאת על מנת לאפשר לכוחות הסדירים להתפנות למשימות הנדרשות למבצע "צוק איתן". "היעד הוא להחזיר את השקט לדרום", הבהיר גורם המקורב לראש הממשלה. "בדיון הבוקר הנוסחה לפיה שקט ייענה בשקט לא עלתה".

נתניהו הנחה את צה"ל להיערך למערכה שיטתית, ארוכה ונרחבת כשגם פעולה קרקעית בעזה על השולחן. מטרות המבצע כפי שהציג נתניהו הן פגיעה קשה בחמאס, באמצעות תקיפה משמעותית שתוביל להרתעת ארגון הטרור. "יש להוריד את הכפפות מול חמאס", הבהיר ראש הממשלה עוד בטרם הישיבה.

נתניהו ויעלון, ארכיון (משרד הביטחון)

מצב מיוחד הוכרז ביישובי העורף

עוד קודם לכן קיים שר הביטחון משה (בוגי) יעלון דיון בהשתתפות מפקד פיקוד העורף שבסופו הוחלט להכריז על מצב מיוחד בעורף ביישובים ובמועצות אשר נמצאים בטווח של עד 40 קילומטרים מגבול רצועת עזה. המשמעות של המהלך היא בעיקר כלכלית, כך יקבלו בעלי עסקים ועובדים שנאלצים להישאר בבתיהם פיצוי מהמדינה.

את ההחלטה קיבל יעלון לאחר שאמש נורו עשרות רקטות לעבר ישראל ועוד בטרם המטחים שנורו הבוקר לעבר הדרום. "אנחנו נערכים למערכה מול חמאס, שלא תסתיים בתוך ימים ספורים", הדגיש יעלון בדיון. "חמאס מוביל את העימות הנוכחי למקום בו הוא שואף לגבות מחיר מהעורף שלנו. יש צורך באורך נשימה".

כוחות צה"ל בדרום, היום (AP)

שר הביטחון ביקש לחזק את תושבי הדרום והסביר שהאחריות שהם מפגינים מסייעת לצה"ל במאמץ ההתקפי. "להתנהגות הנכונה של האוכלוסייה יש חלק מכריע ביכולת שלנו לא לספוג נפגעים, ולהישמע להוראות פיקוד העורף ביחס לקרבה ולכניסה למרחבים ממוגנים", הוסיף יעלון.

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס גם הוא להסלמה ושיגר מסר לחמאס: "לא תהיה כל פשרה עם טילים המופנים לראשם של ילדים ואימהות בישראל". פרס קרא להפריד בין החמאס לבין המחנה המתון בראשות אבו-מאזן.

פגיעת רקטה בדרום הארץ, היום (גיא גרשטיין)

אבו-מאזן דווקא דרש הבוקר מישראל להפסיק מיד את ההפגזות ברצועת עזה - כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפה. "הממשל הפלסטיני דורש הפסקה מיידית של הפעילות, שגורמת להידרדרות המצב בעזה", הכריז יו"ר הרשות.

בהמשך נמסר מטעם משרדו כי "אבו-מאזן ביקש מהקהילה הבינלאומית להתערב מיד כדי לעצור את ההסלמה שתוביל לחוסר יציבות ותזרע הרס באזור". על פי ההודעה, ההנהגה הפלסטינית קוראת למנהיגים ברחבי העולם להפעיל לחץ על ישראל להרגיע את המצב.

הבוקר: מטח הרקטות לעבר הדרום נמשך

צה"ל פתח בשעות הלילה במבצע "צוק איתן" שבשעותיו הראשונות הותקפו עשרות יעדי טרור. בשעות הבוקר המוקדמות החלו המטחים לעבר יישובי הדרום כשאזעקות נשמעו לכל אורך היום פעם אחר פעם בבאר שבע, אשדוד, אשקלון, קריית מלאכי, יבנה ויישובים במועצה האזורית אשכול. לפחות 60 רקטות נורו משעות הבוקר, מרבית מאלה שנורו לעבר אזורים מיושבים יורטו. עשרה בני אדם נפגעו במהלך ריצה למרחב המוגן או מחרדה.

בתגובה לירי מעזה, ירו החל משעות הבוקר כלי טיס של חיל האוויר לעבר מספר מטרות בצפון הרצועה, בהן גם לעבר כלי הרכב שבו נסע פעיל הטרור שחוסל. התקיפה הזו מצטרפת לתגובה הנרחבת במהלך הלילה, במסגרתה הותקפו כ-50 יעדי טרור בעזה. בין המטרות - מערכי שיגור ומשגרים מוטמנים, פירי מנהרות התקפיות, מחנות אימונים, אתר לאחסון אמצעי לחימה ומוקדי פעילות טרור נוספים.

הנזק בעזה, הבוקר (רויטרס)

בין היעדים גם בתיהם של ארבעה פעילים בחמאס, אשר מעורבים בפעילויות טרור ועוסקים בהכוונה ובביצוע הירי לעבר ישראל. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, מדובר בצעד הרתעתי של צה"ל שמנסה להימנע ככל האפשר מפגיעה באוכלוסייה האזרחית. קודם לתקיפה של כלי הטיס, קיבלו בני ביתם של פעילי הטרור הודעה שלפיה עליהם להתפנות מבתיהם, וזאת על מנת למנוע פגיעה בחפים מפשע.

פעילי חמאס שביתם הותקף הם איאד סכיכ, בכיר במערך הרקטי בעזה שלקח חלק בביצוע ירי רקטות ופצצות מרגמה, עבדאללה חשאש, בכיר נוסף שהיה מעורב בירי לעבר ישראל בסבב הנוכחי ובעבר. כמו כן הותקפו בתיהם של סאמר אבו-דקה, פעיל חמאס בכיר בחאן יונס וחסן עבדאללה, בכיר נוסף במערך הרקטי שהיה מעורב בירי.

במערכת הביטחון מבהירים כי החמאס הוא הכתובת לירי הנמשך לעבר ישראל ועל פעיליו לשאת באחריות, דברים המתיישרים עם הנחיית ראש הממשלה לפעול נגד הארגון. "צה"ל ערוך ומוכן להגן על תושבי מדינת ישראל וימשיך לפעול בנחישות ובעוצמה להשמדת תשתיות טרור אשר ייעודן פגיעה באזרחי מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

אזעקת שווא במרכז ובירושלים

הקבינט לצה"ל: להגביר התקיפות