נתניהו הנחה להגביר את התקיפות: "להוריד כפפות מול חמאס"

רה"מ מקיים דיון בקריה שבו הוא מאשר תכניות פעולה להמשך התגובה הישראלית לירי ליישובי הדרום. נתניהו הנחה את מערכת הביטחון "להסיר את הכפפות מול החמאס". שר הביטחון יעלון הכריז על מצב מיוחד בעורף: "ערוכים להרחיב את המערכה, נגבה מחמאס מחיר כבד מאוד"‎

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים דיון חירום בקריה שבו הוא מאשר תוכניות פעולה - בראשן הנחייה למערכת הביטחון להרחיב משמעותית את תקיפות צה"ל בעזה, זאת בעקבות הירי לעבר יישובי הדרום. "יש להוריד כפפות מול חמאס", הדגיש ראש הממשלה. הבוקר נמשכים מטחי הרקטות לעבר ישראל, כשצה"ל מגיב בירי לעבר יעדים בצפון הרצועה, בשכונת זייתון ובית חנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקביל, קיים הבוקר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון דיון בהשתתפות מפקד פיקוד העורף שבסופו הוחלט להכריז על מצב מיוחד בעורף ביישובים ובמועצות אשר נמצאים בטווח של עד 40 קילומטרים מגבול רצועת עזה. המשמעות של המהלך היא בעיקר כלכלית, כך יקבלו בעלי עסקים ועובדים שנאלצים להישאר בבתיהם פיצוי מהמדינה.

דיון חירום בקריה, ארכיון (לע"מ)

את ההחלטה קיבל יעלון לאחר שאמש נורו עשרות רקטות לעבר ישראל ועוד בטרם המטחים שנורו הבוקר לעבר הדרום. "אנחנו נערכים למערכה מול חמאס, שלא תסתיים בתוך ימים ספורים", הדגיש יעלון בדיון. "חמאס מוביל את העימות הנוכחי למקום בו הוא שואף לגבות מחיר מהעורף שלנו. יש צורך באורך נשימה".

שר הביטחון ביקש לחזק את תושבי הדרום והסביר שהאחריות שהם מפגינים מסייעת לצה"ל במאמץ ההתקפי. "להתנהגות הנכונה של האוכלוסייה יש חלק מכריע ביכולת שלנו לא לספוג נפגעים, ולהישמע להוראות פיקוד העורף ביחס לקרבה ולכניסה למרחבים ממוגנים", הוסיף יעלון.

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס גם הוא להסלמה ושיגר מסר לחמאס: "לא תהיה כל פשרה עם טילים המופנים לראשם של ילדים ואימהות בישראל". פרס קרא להפריד בין החמאס לבין המחנה המתון בראשות אבו-מאזן.

אבו-מאזן דווקא דרש הבוקר מישראל להפסיק מיד את ההפגזות ברצועת עזה - כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפה. "הממשל הפלסטיני דורש הפסקה מיידית של הפעילות, שגורמת להידרדרות המצב בעזה", הכריז יו"ר הרשות.

הבוקר: מטח הרקטות לעבר הדרום נמשך

ולאחר שצה"ל פתח הלילה במבצע "צוק איתן" במסגרתו הותקפו עשרות יעדי טרור בעזה, השקט שוב הופר כשאזעקות נשמעו הבוקר פעם אחר פעם באשדוד, אשקלון, קריית מלאכי, יבנה ויישובים במועצה האזורית אשכול כשמטחי רקטות נוספים נורו לעבר ישראל. רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל מעל אשקלון, קריית מלאכי ואשדוד. שני בני אדם נפגעו קל כשרצו למרחב המוגן ביישוב מרחבים.

בתגובה לירי הבוקר, ירו כלי טיס של חיל האוויר לעבר מספר מטרות בצפון הרצועה, בבית חנון ובשכונת זייתון. התקיפה הזו מצטרפת לתגובה הנרחבת במהלך הלילה, במסגרתה הותקפו כ-50 יעדי טרור בעזה. בין המטרות - מערכי שיגור ומשגרים מוטמנים, פירי מנהרות התקפיות, מחנות אימונים, אתר לאחסון אמצעי לחימה ומוקדי פעילות טרור נוספים.

כוחות צה"ל מחוץ לרצועה, היום (רויטרס)

בין היעדים גם בתיהם של ארבעה פעילים בחמאס, אשר מעורבים בפעילויות טרור ועוסקים בהכוונה ובביצוע הירי לעבר ישראל. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, מדובר בצעד הרתעתי של צה"ל שמנסה להימנע ככל האפשר מפגיעה באוכלוסייה האזרחית. קודם לתקיפה של כלי הטיס, קיבלו בני ביתם של פעילי הטרור הודעה שלפיה עליהם להתפנות מבתיהם, וזאת על מנת למנוע פגיעה בחפים מפשע.

פעילי חמאס שביתם הותקף הם איאד סכיכ, בכיר במערך הרקטי בעזה שלקח חלק בביצוע ירי רקטות ופצצות מרגמה, עבדאללה חשאש, בכיר נוסף שהיה מעורב בירי לעבר ישראל בסבב הנוכחי ובעבר. כמו כן הותקפו בתיהם של סאמר אבו-דקה, פעיל חמאס בכיר בחאן יונס וחסן עבדאללה, בכיר נוסף במערך הרקטי שהיה מעורב בירי.

במערכת הביטחון מבהירים כי החמאס הוא הכתובת לירי הנמשך לעבר ישראל ועל פעיליו לשאת באחריות. "צה"ל ערוך ומוכן להגן על תושבי מדינת ישראל וימשיך לפעול בנחישות ובעוצמה להשמדת תשתיות טרור אשר ייעודן פגיעה באזרחי מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

אזעקת שווא במרכז ובירושלים

הקבינט לצה"ל: להגביר התקיפות