מבצע "צוק איתן": 50 מטרות הותקפו

היום הראשון למבצע: בצה"ל מעריכים הבוקר כי הירי של חמאס לעבר שטחי ישראל יגבר ונערכים לאפשרות של מבצע קרקעי בהמשך. גורם צבאי בכיר: "מתכוננים למבצע משמעותי". בעקבות התקיפות מאיימים בחמאס: נרחיב את טווח הירי

מבצע "צוק איתן" - היום הראשון: במהלך הלילה תקפו כלי טיס של חיל האוויר 50 מטרות ברצועת עזה, מתוכן שלוש שהותקפו מהים. גורם צבאי בכיר אומר הבוקר כי בצה"ל "מתכוננים למבצע משמעותי" ונבחנת האפשרות לגיוס מילואים נוסף למטרת מבצע קרקעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין היתר תקף הלילה חיל האוויר ארבעה בתים של בכירי חמאס בחאן יונס: איאד סכיכ, פעיל בכיר במערך הרקטי בעזה, עבדאללה חשאש, פעיל בכיר במערך הרקטי ברפיח, סאמר אבו דקה, פעיל חמאס בכיר בחאן יונס וחסן עבדאללה, פעיל חמאס בכיר במערך הרקטי בחאן יונס. כל הארבעה היו מעורבים בירי רקטות ופעולות טרור נגד ישראל. קודם לתקיפה קיבלו בני הבית הודעה שעליהם לפנות אותו. כמו כן הותקפו 18 בורות שיגור. כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי לפחות 14 בני אדם נפצעו בתקיפות.

50 יעדים הותקפו ברצועה (רויטרס)

התוצאות בעזה, הבוקר (AP)

במהלך הלילה נורו מספר רקטות לעבר קריית מלאכי, באר טוביה והמועצה האזורית יואב. בכל המקרים לא היו נפגעים. הבוקר התחדש הירי מהרצועה ואזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. רקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

ההערכה הבוקר בצה"ל היא כי הירי של חמאס לעבר ישראל ילך ויתגבר. חטיבות צנחנים וגבעתי מוכנות לכניסה קרקעית, אך בשלב זה טרם התקבלה החלטה על הרחבת הפעולה. בצה"ל אומרים כי הנחת העבודה היא כי ישנן מנהרות נוספות שחמאס הכין מבעוד מועד.

בעקבות ההסלמה נערכים במערכת החינוך לשיבושים רבים ביישובי הדרום. בפיקוד העורף הוחלט לבטל את כל הקייטנות וכן את הפעילויות בגנים ובבתי הספר שנמצאים בטווח של 40 ק"מ מרצועת עזה. בכל יישובים אלו גם אסרו התקהלויות והתכנסויות של יותר מ-300 איש.

הירי נמשך, ארכיון (חדשות 2)

תקיפה בחאן יונס

חבר הנהגת חמאס, עיזת אל רישק, אמר הלילה בעקבות תקיפות צה"ל בעזה כי "צוק איתן יהפוך לצוק מתמוטט עבור האויב הציוני". אל רישק גם ציטט את דובר גדודי אל קסאם שהעביר מסר לתושבי תל אביב: "הצבא המובס שלכם מעמיד את חייכם בסכנה - הטילים שלנו יגיעו בקרוב".

נערכים למבצע

בהודעה של הזרוע הצבאית של חמאס שפורסמה לפנות בוקר נמסר כי הרס הבתים בחאן יונס הוא "חציית כל הקווים האדומים". בארגון מאיימים ב"רעידת אדמה" ואומרים כי התגובה לתקיפה תהיה הרחבה של טווח הירי.

הוראות פיקוד העורף (יישובים שבטווח של 7-40 קילומטרים מהרצועה):

• בהישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן תוך פרק הזמן העומד לרשותך.

• אם אתם נמצאים מחוץ למבנה - יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן ההתרעה העומד לרשותכם. אם אין מבנה בקרבת מקום יש לשכב כל הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

• בעת נסיעה ברכב - יש לעצור את הרכב בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה קרוב בהתאם לזמן ההתרעה העומד לרשותכם. אם לא ניתן להגיע למבנה או מחסה קרוב ,יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

• התקהלויות והתכנסויות - אין התקהלויות והתכנסויות מעל 300 איש בשטח פתוח וסגור (מופעים, אירועים, משחקי כדורגל וכו')

• ניתן לקיים התכנסויות/התקהלויות מתחת ל-300 איש ללא מגבלה.

• לימודים/קייטנות - יתקיימו במידה ויש מרחב מוגן שניתן להגיע אליו לפי פרק הזמן העומד לרשותך.

• מקומות עבודה שאינם חיוניים - אין מגבלות.

• מרכזי קניות - אין מגבלות (התכנסות שלא תעלה על 300 איש).

יירוט כיפת ברזל, הערב

אתמול: 70 רקטות תוך שעות

החל מאתמול בשעות הערב התרחב טווח ירי הרקטות מהרצועה למרחק של 40 ק"מ, וכלל ערים כמו אשדוד, אשקלון וגן יבנה. החשש בצה"ל הוא שאם ההסלמה תעלה מדרגה - חמאס עלול לירות גם למרכז הארץ. אמש נשמעו במרכז ובירושלים אזעקות שווא. שלושה בני אדם נפגעו באורח קל במהלך ריצה לממ"ד.

ההסלמה אמש הגיעה אחרי 12 ימים של ירי מתמשך לעבר יישובי הדרום, בעקבותיה החליט אתמול הקבינט על הגברת הפעולות ברצועה עזה - כרגע בעיקר מן האוויר - אך אם זה לא יביא לרגיעה נשקלת גם פעולה קרקעית.

רקטה באשכול

בינתיים, אושר גיוס מצומצם של 1,500 אנשי מילואים למערכי כיפת ברזל, פיקוד העורף ולוגיסטיקה. יחד עם זאת, במרחבי אשדוד, אשקלון ובאר שבע הורה פיקוד העורף לפתוח מקלטים ציבוריים ובכל היישובים ברדיוס של 40 ק"מ מהרצועה נאסרו התקהלויות והתכנסויות של יותר מ-300 איש. כיפת ברזל נפרסה במרחבים חדשים ואזורים שונים כדי לתת את ההגנה אם יורחב הירי גם מעבר ליישובי הדרום. במד"א העלו את רמת הכוננות לגבוהה ביותר - גם במרכז הארץ.

בעקבות ההסלמה נערכים במערכת החינוך לשיבושים רבים ביישובי הדרום. באר שבע, אשדוד, קריית מלאכי, אשקלון וגן יבנה הם רק חלק מהיישובים שכבר הודיעו רשמית על שינויים שיחולו היום במוסדות החינוך השונים. בפיקוד העורף הוחלט לבטל את כל הקייטנות, הגנים ובתי הספר בהם הייתה אמורה להיערך היום פעילות ביישובים ברדיוס של על 40 ק"מ מהרצועה.  

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

אזעקת שווא במרכז ובירושלים

הקבינט לצה"ל: להגביר התקיפות